Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

„Škorpíci“ odhazují zelenobílý plášť

Od 1. června 2017 se náš trh se zemědělskými teleskopickými manipulátory rozrostl o další stroje špičkového německého výrobce Kramer. Tyto stroje nejsou na první pohled příliš známé, ale již na ten druhý si zkušený pozorovatel všimne povědomých tvarů a provedení. Ano, tyto manipulátory byly dlouhých 12 let nabízeny v zelenobílých barvách, nicméně vždy měly a stále ve svých útrobách mají pověstnou spolehlivost strojů Kramer, které se na břehu Bodamského jezera vyrábějí již více než 50 let. Až nyní však mohou konečně odhodit pomyslný plášť a ukázat se pod značkou Kramer, která jim vždy náležela. 

Silná obchodní síť

V loňském roce rozšířila společnost STROM PRAHA svoji nabídku strojů o manipulační techniku Kramer. „Přesně takové produkty jsme potřebovali k doplnění portfolia značky John Deere. Kramer s John Deerem koresponduje perfektním provedením, výkonností a spolehlivostí. My jsme k tomu schopni navíc přidat kvalitní servisní podporu a dodávku náhradních dílů v rámci celé České republiky. První dodané nakladače a manipulátory na sebe nenechaly dlouho čekat a nyní mají svého majitele již přes dvě desítky těchto strojů,“ komentuje doplnění portfolia Ing. Martin Hučko, ředitel marketingu a podpory prodeje společnosti STROM PRAHA.

Král je mrtev, ať žije král!

Podívejme se na spolupráci firmy Kramer s distributory zemědělské techniky v oblasti teleskopických manipulátorů. Ta začala v roce 2005, kdy z továrny vyjeli první „Škorpioni“. Od té doby bylo pod tímto názvem prodáno více než 8000 strojů, které skvěle reprezentují německou preciznost a kvalitu, jež je pro stroje Kramer typická. Od začátku června 2017 však už jsou tyto stroje vyráběny pouze jako manipulátory značky Kramer. Změna stroje tedy proběhla pouze v lakovně, jinak mají manipulátory stále stejně promyšlenou a kvalitní konstrukci. O tom svědčí i 100% vlastnictví všech patentů, včetně unikátního systému Smart Handling.

 
Stroje Kramer si již vydobyly pověst neúnavných dříčů pod kapotou jiné značky, nyní se světu ukazují v tom pravém světle.

Od 6 do 9 metrů

Nabídka teleskopických manipulátorů Kramer startuje velmi kompaktním modelem KT276, z jehož označení zákazník snadno odvodí nosnost 2,7 tuny a zdvih 6 metrů. Tento model se díky svým rozměrům (2 metry na výšku a šířku) stává velmi oblíbeným na menších a středních farmách a několik těchto manipulátorů si už i v České republice našlo cestu ke svým majitelům. Pojďme se ale podívat na nově otevřenou kategorii, což jsou stroje s označením KT357 s nosností od 3,5 t a zdvihem 7 m. Modelová řada pak pokračuje se stoupající nosností přes 4,4 t a 5 t až po velmi výkonný model KT559, který se se svou hmotností 11 tun a výkonem 156 koní řadí na špičku všech teleskopických manipulátorů a nenechá se určitě zahanbit ani na silážních jamách či při manipulaci se zrninami.

Navrženy pro enormní zatížení

Kramer si vyloženě zakládá na robustní konstrukci svých strojů. Vždyť původně jsou navrženy do stavebního provozu, což znamená enormní zatížení a nasazení. I z tohoto důvodu je rám stroje vysoce odolný proti kroucení, navíc u všech manipulátorů od 3,5 t výše má rameno boční vedení. Výsledkem je, že při najetí do hromady materiálu v ne zcela přímém směru, se síly působící bočně, nepřenášejí do uložení ramene, ale jsou eliminovány právě bočním vedením, které je součástí hlavního rámu.
Motory manipulátorů Kramer jsou dodávány dobře známým producentem agregátů, firmou Deutz. Základní pohonnou jednotkou pro modely KT357KT507 jsou diesely TCD 3,6L o jmenovitém výkonu 100 kW (136 koní) a u 5,5 tunového stroje je to motor TCD 4,1L o výkonu 115 kW (156 koní). Systém řešení spalin je řešen systémem SCR, u motoru 4,1L už se neobejdeme bez filtru pevných částic.
Jedinou výjimkou v oblasti dodavatelů motorů tvoří nejmenší KT276, kde slouží ověřený agregát Kohler KDI 2504, se jmenovitým výkonem 55 kW (75 koní), jež kompaktnímu modelu postačí na rychlost 30 km/hod.
V oblasti pohonu vsází v Krameru už dlouhá léta na hydrostatický pohon, tzv. Ecospeed. Jeho výhodou je oproti měniči především brzdný účinek při pouštění plynového pedálu a vyšší účinnost. Brzdný účinek obsluha ocení především při opakujících se cyklech nakládání, kdy manipulátor často mění směr jízdy – není potřeba neustále dobrzďovat pohyb stroje. Navíc, desetitisíce motohodin strávených v provozu prověřily tento pohon již více než dostatečně.


Kramer je svou konstrukcí, výbavou i příslušenstvím zaměřen právě na potřeby zemědělců, kteří vyžadují maximální odolnost a vysokou výkonnost v sezóně.

Inteligentní pomocníci

Při opakujících se cyklech nakládání odvozů, práci s balíky nebo na jamách, přijde vhod jakékoliv usnadnění práce. Kramer se i v tomto ohledu snaží vyjít uživatelům vstříc, proto jsou všechny manipulátory vybaveny unikátním systémem Smart Handling. Podle potřeby si tak uživatel sám zvolí jeden ze tří režimů ovládání výsuvu teleskopu – lopata, paletizační vidle a manuál. V režimu lopaty se při najíždění k odvozu teleskopické rameno vysune pouze natolik, kolik obsluha potřebuje (výsuv ovládá sám), při odjíždění stačí pouze dát joystick dopředu (pokles ramene) a rameno se automaticky zasune. Uživatel má tudíž jistotu, že rameno je při vjetí do hromady zasunuto a síly, vytvořené vjetím do materiálu, se nepřenášejí do pístu teleskopu, ale tam, kam mají, tj. do rámu stroje. V režimu paletizačních vidlí vznikne díky automatickému vysouvání a zasouvání teleskopu vertikální zdvih. Pokud ale chce obsluha ovládat teleskop podle svého, stačí zvolit režim manuál.
Další z funkcí, které ulehčují náročné směny, může být funkce programovatelné pozice lopaty s funkcí vyklepávání. Tlačítkem na joysticku lze uložit pozici lopaty a ta se pak při každém stisknutí tlačítka vrátí do této pozice z každé polohy. V případě lepivých materiálů lze zároveň tímto tlačítkem aktivovat funkci vyklepávání lopaty, která se takto sama vyčistí a není třeba divoce mávat joystickem ze strany na stranu.

Království obsluhy

Na první pohled v kabině zaujme série přehledných „budíků“, umístěných v pravém sloupku, aby neztěžovaly výhled, a zároveň byly neustále na očích. Kabina je samozřejmě vybavena i takovými prvky, bez kterých si již nelze dlouhé směny představit - tj. klimatizace včetně chladící přihrádky, komfortní vzduchem odpružené sedadlo a chybět samozřejmě nesmí ani série halogenových či LED světel v úhlu 360° pro dokonalý přehled během práce za tmy. Obsluhu potěší i odpružení ramene výložníků, které je vypnuto při manipulaci, jakmile však stroj překročí rychlost 7 km/hod., stabilizátor se aktivuje.
Ovládání je velmi intuitivní, funguje na principu „levá ruka patří volantu a pravá ovládání“. Veškeré funkce včetně pojezdu jsou u manipulátorů značky Kramer integrované do joysticku.

 
Špičkou ve výkonnosti a dosahu je model KT559 o nosnosti 5,5 t a dosahu 9 metrů. Motor Deutz 4,1L dává výkon 115 kW (156 koní), což ho řadí na vrchol v nabídce zemědělských manipulátorů.

Suma sumárum

Kramer svou řadou velkých manipulátorů opět dokazuje, že patří mezi světovou špičku v oblasti manipulační techniky a spolu s unikátními nakladači s rámovou konstrukcí dokáže uspokojit i ty nejnáročnější uživatele. Neváhejte a oslovte odborníky z firmy STROM PRAHA a nechte si předvést Kramera přímo u Vás!


Adam Bauer
Produktový manažer
STROM PRAHA