Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

100 let historie traktorů John Deere, začátky (1912)

Jistě jste již všichni zaregistrovali, že letošní rok se nese ve znamení jubilejních 100 let od zahájení výroby traktorů John Deere. Řadu našich různých aktivit a akcí zkusíme nyní, během letních žní, rozšířit o sérii článků, které se budou více a detailně zaobírat jednotlivými zajímavými modely vyobrazenými na našich plakátech. Základním zdrojem historických informací a faktů bude série článků, zveřejněná v týdeníku Zemědělec na jaře v roce 1997 pod názvem „ Po zelené stopě jelena“. O 4 roky později zde otiskli článek pojmenovaný jako „Řádky z historie továrny John Deere v Mannheimu“, oba texty brilantně zpracoval Ing. František Král. Mé prvotní obavy, že se bude jednat pouze o opakování něčeho, co vyšlo nedávno a poněkolikáté, mi rychle vyvrátil můj kolega, který při prohlížení zažloutlých stránek periodika jen poznamenal, že něco takového si ještě přečíst nemohl, protože do první třídy nastupoval až v září tohoto roku. Tam, kde černobílé fotky přecházejí v barevné a změny ve výrobním sortimentu traktorů se stávají zajímavé i pro naše zemědělce, tam rozšíříme text i fotografie o reálie a vzpomínky přímých účastníků.

Vybrané modely ze stoleté historie traktorů John Deere, které Vám představíme této šestidílné sérii článků. 

První obchodní úspěch

V některých materiálech se můžete dočíst o tom, že výroba traktorů John Deere byla zahájena v roce 1918, ale ono to ve skutečnosti bylo trochu jinak. Vedení společnosti se o nutnosti rozšíření sortimentu nabízených stojů i o traktory rozhodlo již v roce 1912. Několik prvních konstrukcí a řešení pocházelo přímo z dílen John Deere, většinou šlo o tříkolové orební traktory, jeden byl dokonce s pohonem všech kol. Všechny tyto projekty byly postupně zastaveny, převážně z důvodu komplikovaného řešení a tedy i vysoké prodejní ceny. Největší série traktorů, originální konstrukce John Deere, byla koncepce pana Josepha Daina, která čítala celkem 100 kusů. Tato koncepce byla vyrobena mezi lety 1917 až 1919 s prodejní cenou 1700 dolarů. Již v roce 1916 ale představenstvo rozhodlo, že by bylo nejlepší zakoupit již existující firmu. Tak bylo učiněno dne 14. března 1918, kdy za 2 350 000 dolarů byla zakoupena firma Waterloo Tractor Co., která vyráběla traktory pod obchodním názvem Waterloo Boy již od roku 1906 a jejíž sortiment v té době zahrnoval 6 typů. Modelem, který naleznete zobrazený na většině materiálů, je menší typ N. Pro porovnání s výše uvedeným traktorem originální John Deere konstrukce, jeho prodejní cena byla 985 dolarů a již v prvním roce se ho v obchodní síti John Deere prodalo 5634 kusů. Tímto jsme vám představili lehce krkolomné začátky produkce traktorů John Deere, co se pokračování týče, hodilo by se říci, že nadále půjde vše již tak, jak by mělo… Nebo je možné, že ne?

John Deere originální traktor konstruktéra Josepha Daina

Originální traktor John Deere konstruktéra Josepha Daina (PÁNEK, Pavel. Po stopách jelena: historie zemědělské techniky John Deere. Slaný: Žentour, 2007. ISBN 978-80-239-9205-2.)

Opravdového obchodního úspěchu se dočkali až u stroje Waterloo Boy

Opravdového obchodního úspěchu se dočkali až u stroje Waterloo Boy. Zde zástupce větší řady R. (MACMILLAN, Don. Velká kniha traktorů John Deere: encyklopedie model po modelu, klasické modely, prospekty. Praha: Vladimír Pícha, c2011. ISBN 978-80-904879-0-1.)

Zdroje

MACMILLAN, Don. Velká kniha traktorů John Deere: encyklopedie model po modelu, klasické modely, prospekty. Praha: Vladimír Pícha, c2011. ISBN 978-80-904879-0-1.
PÁNEK, Pavel. Po stopách jelena: historie zemědělské techniky John Deere. Slaný: Žentour, 2007. ISBN 978-80-239-9205-2.


Autor: Pavel Fiala