Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

6R: Co možná ani netušíte

Traktory řady 6R nejsou žádnou horkou novinkou, přesto řada z vás, možná i vlastníků těchto traktorů, nemá tušení o jednom zajímavém řešení, které je v nich použité.

Kompresor vzduchových brzd

Jde o kompresor vzduchových brzd, který je vybaven elektromagnetickou spojkou.  Jistě není to nic revolučního, ti dříve narození znají řešení, které se používalo na traktorech Zetor, kdy bylo možné mechanicky kompresor vzduchových brzd odpojit. Toto je však v současnosti z důvodu bezpečnosti zakázané.  Musí být zajištěno to, že při poklesu tlaku v soustavě vzduchových brzd dojde automaticky k dotlakování.  Nastupuje tedy chytré řešení, které zajistí i věc opačnou. Pokud budete například celý den jezdit na poli bez použití brzd kompresor neběží. Stejně tak budete-li mít zapřažené nářadí bez brzd, kompresor se opět zbytečně netočí.  Tedy asi již tušíte, kam mířím, že jde o to, zda z celkového výkonu traktoru odebíráte 3-5 kW pro pohon kompresoru nebo stejný výkon použijete na práci!  

Další předností tohoto řešení je prodloužení životnosti kompresoru. Pokud kompresor neběží, neopotřebovává se a je předpoklad, že vydrží déle. Prostě stačí mít v pořádku vzduchové brzdy a hadice, aby vám vzduch neutíkal, a šetříte další ne nepodstatné množství nafty.  

Ing. Pavel Fiala, produktový manager