Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

7R pracuje na Statku Chyše převážně v dopravě

Statek Chyše s.r.o. patří mezi významné zemědělské společnosti nejen v západních Čechách, ale také v České republice. Společnost hospodaří na území Karlovarského, Plzeňského a Ústeckého kraje. K obdělávání výměry přes 6400 hektarů zde využívají techniku John Deere. Konkrétně 18 traktorů, lis a samochodný postřikovač R4040i s pracovním záběrem 36 metrů. Od roku 2016 zde pracuje i traktor 7270R s převodovkou e23 a jmenovitým výkonem 270 koní.  

Těžké začátky

Za společností Statek Chyše stojí pan Ing. Josef Chára se svým otcem a bratrem. „V roce 1993 jsem si tu s manželkou pronajal farmu s výměrou 150 hektarů a bydlel v bytovce. Začínal jsem od nuly a dojil krávy. V roce 1996 jsem koupil podíly v místním podniku, který na tom nebyl zrovna nejlépe. Byla to těžká doba, ale v tu dobu nám přála cena komodit,“ představuje pan Chára své začátky v Chyši a dodává: „Od roku 2004 jsme se zaměřili na nakupování pozemků a dále na budování skladovacích kapacit, ve kterých jsme kompletně samostatní. Děláme si také vlastní osiva, což je dle mého názoru základ dobrého porostu. Naším cílem je vybudovat perspektivní firmu a do budoucna máme další velké plány.“ Aktuálně Statek Chyše zaměstnává 31 zaměstnanců. „Máme málo řídících pracovníků, což je na jednu stranu dobré, ale je to na úkor našeho volného času. Starám se o ekonomiku a agronomii. Bratr zase o mechanizaci,“ představuje personální obsazení pan Chára. 

Traktor John Deere 7270R je využit v dopravě s třínápravovým návěsem, také při rozmetání statkových hnojiv a při práci s těžkým diskovým podmítačem.

18 traktorů John Deere

K obdělávání celkové výměry 6410 hektarů využívají 18 traktorů John Deere, od výkonu 65 koní do 560 koní. Posledním, nejnovějším z nich je traktor 7270R, který byl předán v roce 2016. „V našich traktorových začátcích jsme se rozhodovali mezi značkou John Deere a jinou konkurenční americkou značkou. Začali jsme právě s traktory John Deere a už jsme u nich zůstali. Rozhodla i blízkost servisního střediska v Toužimi,“ přibližuje prvotní zkušenosti se značkou John Deere pan Chára.

Ing. Josef Chára, jednatel společnosti Statek Chyše s.r.o.

Traktor do dopravy

Traktor 7270R používají ve společnosti Statek Chyše především pro účely dopravy, ale také v agregaci s rozmetadlem statkových hnojiv a těžkým diskovým podmítačem se záběrem 6 metrů. „Dříve jsme tu využívali hodně nákladní automobily, ale přecházeli jsme na traktorovou dopravu. Proto jsme potřebovali další traktor právě pro tyto účely a zároveň pro polní práce. To byl důvod, proč jsme šli do řady 7R,“ přibližuje důvod pořízení traktoru 7270R s převodovou e23 pan Josef Chára a dodává: „S traktorem jsme spokojení, splnil naše očekávání, ale víc než traktor samotný, je pro mě alfou a omegou právě poskytovaný servis ze strany společnosti STROM PRAHA. Jako velký přínos vidím také možnosti satelitních navigací a dalších systémů precizního zemědělství John Deere, které chceme začít více využívat.“

Související články

Druhý traktor 7270R v ZD "Agroholding" Bernartice

Nový traktor a vlek na balíky v Rýcholka s.r.o.

Spolehlivé řešení s novými funkcemi


Autor: Lešek Podhorský, STROM PRAHA