Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

„Do budoucna chceme být největší ekologickou farmou v Evropě,“ říká R. Tintěra

Farma Otročín patří mezi největší bio mléčné farmy v České republice. Hospodaří na celkové výměře 1600 hektarů na hranicích CHKO Slavkovský les. Traktorový park zde staví na značce John Deere, jejich flotila čítá od loňského roku již 5 traktorů tohoto výrobce. Důvody, proč vsází v Otročíně právě na traktory John Deere, nám sdělil přímo ředitel společnosti, pan Richard Tintěra.

Spolupráce Win-Win

„Pro spolupráci s firmou STROM Praha, respektive se značkou John Deere, jsme se rozhodli před pěti lety. Celá spolupráce funguje na principu win-win, kdy se snažíme o vzájemný prospěch. My dostáváme kvalitní služby, v potřebný čas a na potřebném místě. Traktory John Deere dlouhodobě plní naše očekávání především svoji spolehlivostí a profesionalitou poskytovaných služeb ze strany společnosti STROM. To jsou hlavní důvody, proč jsme se rozhodli naši traktorovou flotilu stavět právě na značce John Deere,“ komentuje spolupráci a služby blízkého střediska v Toužimi pan Richard Tintěra.


Farma Otročín patří mezi největší bio mléčné farmy v České republice. 

Denní produkce 9000 litrů

Farma Otročín hospodaří na hranici CHKO Slavkovský les. Jejich pozemky se rozprostírají v nadmořské výšce okolo 700 m n. m. Farma Otročín patří mezi jednu z největších mléčných biofarem v České republice. Farmu nám představil její ředitel, pan Richard Tintěra, který zde působí již šestým rokem: „Máme 550 ks základního stáda červenostrakatého plemene. Jsme především mléčnou farmou, nicméně vyrábíme si i veškerá krmiva vlastními silami. Veškerá produkce mléka je zpracovávaná v naší sesterské společnosti Hollandia, kde jsme jediným dodavatelem bio mléka. Denně vyprodukujeme cca 9000 litrů mléka v biokvalitě. Do budoucna je naší vizí, být největší ekologickou mléčnou farmou nejen v Čechách, ale troufám si tvrdit, že i v Evropě. Chceme mít základní stádo o počtu 800 ks dojnic s produkcí 14000 až 15000 litrů biomléka denně,“ přibližuje budoucí vize Farmy Otročín pan Tintěra.


Pan Richard Tintěra, ředitel Farmy Otročín. V Otročíně vsází na traktory John Deere. Flotila traktorů John Deere čítá na farmě celkem 5 strojů. 

Flotila traktorů John Deere

V Otročíně mají již pět traktorů značky John Deere. Úplně prvním byl model 8300, který zde pracuje již svou 23. sezónu. O několik let později přišel model 6190R, 8310R, 5100M a nejnovějším zelenožlutým strojem na farmě je model 6215R, který na farmě využívají od loňského roku. Nejvytíženějším z těchto všech strojů, co do ročního nájezdu motohodin, je model 5100M.

11 motohodin denně

Traktor 5100M o výkonu 100 koní pracuje celoročně v agregaci s krmným vozem. Tato souprava denně najede 11 mth, což čítá 4000 až 4500 mth ročně. „Pro tento traktor jsme se rozhodli cca před rokem a půl. Vzhledem ke zkušenostem s předchozím traktorem, který byl nasazen v krmném voze, jsme věděli, že jistě potřebujeme následující - mokrou spojku, reverzor a plazivé rychlosti. Proto jsme se rozhodli právě pro traktor 5100M. Traktor splnil všechna naše očekávání z hlediska spolehlivosti a taky komfortu pro obsluhu,“ hodnotí traktor pan Tintěra a dodává: „Dalším přínosem je i prodloužená záruka a právě blízké servisní středisko v Toužimi.“


Nasazení 5100M je celoročně v krmném voze. Za rok odpracuje cca 4000 až 4500 motohodin.

Univerzál do pole i do dopravy

Nejmladším traktorem na farmě je John Deere 6215R se jmenovitým výkonem 215 koní. Tento traktor je vybaven převodovkou DirectDrive a byl dodán ve výbavě Premium, proto na něm lze najít například přední odpruženou nápravou TLS, HCS s odpružením kabiny, 4 elektrické vnější hydraulické okruhy, hydraulické čerpadlo o výkonu 155 l/min, panoramatické dveře, CommandCenter 4600 v loketní opěrce CommandArm, přijímač StarFire 6000, souvraťový management iTEC nebo přední hydrauliku. Pan Tintěra komentuje využití tohoto nejmladšího traktoru: „Vzhledem k nastartované spolupráci s firmou STROM jsme se i v roce 2017 rozhodli pro investici do traktoru, tentokrát v podobě modelu 6215R. Tento traktor by měl ročně najezdit okolo 1000 mth. Jeho nasazení je při sečení, dopravě, ale i při polních pracích, ať už v přípravě nebo setí. Máme na něj velká očekávání.“