Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Dva návěsy Pronar v Bohuňově

Společnost Bohuňov a. s. patří mezi majitele transportní techniky Pronar. První vanový návěs Pronar T669/1, v provedení dvoustranného sklápění, zde pracuje od roku 2015. Na podzim minulého roku k němu přibyl druhý návěs T669. Společnost Bohuňov a. s. hospodaří na výměře 950 hektarů v okrese Žďár nad Sázavou. O zkušenosti s transportní technikou Pronar se s námi podělil ředitel společnosti pan Vít Mičín. 

Obtížné hospodaření v podmínkách Vysočiny

„Polí máme 970 hektarů, ale stále řešíme problémy s úbytkem půdy. Jak nám již předurčuje poloha, jsme především zaměřeni na živočišnou výrobu. Nejnižší louka má 550 m n. m. a nejvyšší ornou plochu máme 735 m n. m. Polaření je tu obtížné, na polích je víc kamení než čehokoliv jiného. Bez toho, abychom tu měli živočišnou výrobu a pořádně hnojili hnojem, by to nešlo. Na polích se tedy zaměřujeme hlavně na krmné plodiny. Lidí máme aktuálně 33, ale ještě by se jeden člověk hodil,“ představuje úskalí hospodaření na Vysočině pan Mičín.

Pronar T669

Návěsy Pronar využívají v Bohuňově k dopravě veškerých materiálů.

Velké využití díky rozsáhlé živočišné výrobě

Oba návěsy Pronar jsou ve společnosti Bohuňov a. s. velmi vytíženými stroji. Díky rozsáhlé živočišné výrobě jsou využívány jak k převozu senáží, siláží, tak i obilí a hnoje. Je březen, na řadě míst republiky se jaro již hlásí o slovo, nicméně na Vysočině je minus 10 a sněží. Ze střediska Společnosti Bohuňov a. s. vyváží dva návěsy Pronar hnůj na pole. „Máme přes tisíc kusů dobytka ve všech kategoriích. Ten máme ustájený ve dvou střediscích, z kterých každoročně vyvážíme cca 6500 tun hnoje. Během sezóny sklízíme minimálně dvakrát 300 hektarů trvalých travních porostů na senáž, 150 hektarů směsek a jetelovin, 110 hektarů kukuřice na siláž, a nějaké to obilí. To vše z velké části vozí návěsy Pronar," představuje využití návěsů pan Mičín. Oba návěsy mají v Bohuňově vybaveny nástavkami 580 mm, díky nimž mají objem 22,7 m3.

Pronar T669

Oba návěsy pracují většinou s traktory o výkonu 160 až 170 koní.

Kombinace s traktory o výkonu 160 až 170 koní

Až na pár výjimek využívají v Bohuňově pro svou práci traktory John Deere. „Oba návěsy většinou taháme traktorem John Deere 6920 a 6830 Premium, tzn. 160 až 170 koní. Máme tu i jinou transportní techniku, takže mám srovnání a mohu říct, že oba návěsy Pronar sedí jak na silnici i na poli velmi dobře. Dostali jsme se k nim již před lety. Dřív jsem se na návěs Pronar díval skrz prsty, nicméně vyzkoušeli jsme si ho jak ve žních, tak i při odvozu siláží a senáží. Zalíbil se nám a i naši chlapi jsou s ním spokojení,“ komentuje transportní techniku Pronar pan Mičín a dodává: „Ten první jsme kupovali jako ojetý a teď ho tu máme již tři roky. Od podzimu 2017 tu máme druhý v jednostranném provedení T669. Jak jsem říkal, líbí se mi jejich stabilita a jednoduchost. Za ty peníze to udělá velmi dobrou službu, žádná složitá údržba. Prostě dobrý poměr cena/výkon.“

Ve společnosti Bohuňov a.s. využívají dva vanové návěsy Pronar. O zkušenostech s jejich používáním se s námi podělil ředitel společnosti pan Vít Mičín. 


Autor: Lešek Podhorský