Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Již třetí pásový traktor v pořadí

Korousovi hospodaří v okolí obce Poplze na výměře 900 ha. Řadí se mezi jedny z nejpokrokovějších českých zemědělců. Zabývají se převážně pěstováním pšenice, řepky a máku. Korousovi byli mimo jiné prvními majiteli čtyřpásového traktoru John Deere řady RX v České republice. Traktor John Deere 9570RX u nich pracuje od léta roku 2016. Proč se rozhodli právě pro model 9570RX nám řekl pan Jan Korous.

„Jsme rodinná firma, kterou založil otec. Dnes hospodaříme se dvěma bratry a jedním stálým zaměstnancem,“ říká Jan Korous.

Pásové traktory od roku 2010

Korousovi byli jedni z prvních, kdo v České republice začal využívat vlastní RTK síť nebo hluboké kypření s profilovým hnojením. Na dvoře jejich statku v Poplzích lze vidět například prutové brány, které využívají k rozvlačování posklizňových zbytků a k prvnímu zpracování půdy po sklizni. Korousovi patří také mezi dlouholeté uživatele pásových traktorů John Deere. „Na pásové traktory jsme přešli z důvodu přenesení výkonu na podložku. Začali jsme v roce 2010 s dvoupásovým traktorem 8320RT. K němu jsme v roce 2012 dokoupili druhý dvoupásový traktor 8360RT. Posléze jsme ten první měnili za čtyřpásový,“ přibližuje historii pásových traktorů John Deere na farmě pan Korous.

Hluboké zpracování půdy s profilovým hnojením

„My mělko neděláme, půdu zpracováváme bezorebně, přesto hluboko. Jedeme prutovými branami, pak následuje kypření s aplikací hnojiva a pak setí. Traktor John Deere RX jsme si pořídili z důvodu nedostatku tahového výkonu. Tento traktor nasazujeme se šestimetrovým secím strojem, který využíváme jednak k aplikaci pouze hnojiva pod obiloviny, ale také při setí řepky. Například pod mák nakládáme 5 tun hnojiva a snažíme se zpracovávat půdu až do 35 cm. Při této operaci chceme rychlost a hloubku. Se šestimetrovým pracovním záběrem bylo již 360 koní nedostačujících, takže jsme šli do výkonnějšího traktoru od stejné značky. RX jsme chtěli hned od jeho uvedení na trh.“ Korousovi zpracovávají s traktorem 9570RX veškerou výměru při primárním zpracování půdy a částečně předseťové přípravě. Využívají ho tedy převážně na hluboké zpracování půdy spojené s profilovým hnojením. Tento traktor je víceméně nasazen od léta a podzimu. Na jaře Korousovi pouze sejí a k tomu využívají menší pásový traktor 8360RT.

Model 9570RX je již třetím pásovým traktorem John Deere na rodinné farmě Korousových.

Proč 570 koní?

„Protože stačí! Traktor John Deere RX maximálně splňuje naše požadavky co do tahového výkonu a také transportní šířky 3 metry. Jak jsem již řekl, s tímto traktorem děláme primárně hluboké kypření spojené s aplikací hnojiva do půdního profilu. Při této pracovní operaci běžně dosahujeme hodinové výkonnosti okolo 5 a půl hektaru při spotřebě 18 až 20 litrů na hektar v závislosti na pozemku. To je spotřeba i s přejezdy,“ říká Jan Korous a dodává: „Shrnu to, jsem spokojený. Traktor splnil naše očekávání z hlediska tahových schopností, spotřeby, i z hlediska obsluhy, protože si se strojem i sám jezdím.“

Historie traktorů John Deere na farmě Korousových

John Deere 8210 (2000), John Deere 8430 (2009), John Deere 8320RT (2010), John Deere 8360RT (2012), John Deere 9570RX (2016)

Fotogalerie