Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Kupte si zahradní traktor John Deere a dostanete vyčesávač zdarma

„Přece na sekání trávy,“ zní většinou odpověď na otázku: „K čemu takový zahradní traktor slouží?“ V případě traktorů John Deere však tato odpověď není úplně správná, jejich odolné prostorové rámy, litinové nápravy a výkonné motory předurčují tyto stroje k rozmanitějšímu využití. Proto ke každému zakoupenému zahradnímu traktoru John Deere teď dostanete originální značkový vyčesávač jako malou ukázku jedné z mnoha činností, které tito všestranní šikulové zvládnou.

Dvě kola, jednoduchý rám, tažný závěs, dvě řady pružných per a jediná ovládací páka – člověk by si řekl, že tenhle akční dárek není zrovna žádný zázrak. A opravdu není, na ten si totiž musíte nějaký ten den počkat. Stačí porost prohrábnout a sami budete koukat, jak ožije. Pružné prsty vyčešou mech i stařinu z povrchu a tím uvolní přístup světla, vody, vzduchu a živin ke kořenovému systému trávníku. V tomhle ohledu je trávník stejný jako váš pes – oba čas od času potřebují pořádně podrbat.

Dozadu i dopředu

Práce s vyčesávačem John Deere je rychlá a snadná. Stačí jej zapřáhnout, pákou nastavit zahloubení prstů a vyrazit. Drsnost zásahu a účinnost zpracování povrchu se dá umocnit umístěním nějakého závaží na plošinu vyčesávače – pytle s pískem, cihel, tvárnic nebo třeba kanystrů s vodou.

Do závěsu svého zahradního traktoru ovšem můžete zapřáhnout i jiné nářadí – třeba rozmetadlo posypových látek a hnojiv nebo šikovný vozík se sklápěcí korbou. To vše u prodejců techniky John Deere najdete a kromě toho i spoustu dalšího nářadí, které se připojuje dopředu před traktor. Natáčecí radlice, sněhové frézy či zametací kartáče patří k těm nejpoužívanějším.

Zrozený všeuměl

S dobrou výbavou vám zahradní traktory John Deere odvedou těžkou práci jakýkoliv den v roce. Jsou k tomu vyvinuté, všestrannost mají ve svých genech, což potvrzují dlouholeté zkušenosti z jejich provozu. Vždyť výše zmíněné nářadí firma dodávala společně například se závěsným postřikovačem nebo kompresorem už ke svému prvnímu zahradnímu traktoru John Deere 110 z roku 1963 s jednoválcovým motorem o výkonu sedm koní.

Šest „X“ stovek

Dneska jsme o pár desítek let dál a nabídka zahradních traktorů John Deere je podstatně pestřejší. Původní stodesítce je výkonově nejblíže základní jednoválcový model X106 s objemem motoru 340 cm3, výkonem 10,2 koně a jeho dvojče X116R se středovým zadním výhozem, standardně vybavené žacím ústrojím o záběru 92 cm a košem na 300 litrů. Stejně je v základu vybavený model X146R, poháněný vidlicovým dvouválcem s výkonem 16,8 koně. Vrchol nabídky této řady tvoří model X166R se záběrem 107 cm, košem na 300 litrů a vidlicovým dvouválcem o výkonu 17,4 koně.

Do řady X100 patří ještě jednoválcová pětistovka X126 s výkonem 14,3 koně a nejsilnější model X166 s dvouválcem o výkonu 18 koní. Všechny motory této řady jsou čtyřtaktní s rozvodem OHV a dodává je známá značka Briggs & Stratton. Z vyjmenované šestice lze vypíchnout cenově zvýhodněný traktor John Deere X146R, který pro letošek zlevnil z původních 110 900 Kč na 98 900 Kč, a John Deere X166 s elektrickým zapínáním žacího ústrojí a tempomatem (původně 125 900 Kč nyní za 112 900 Kč).

Řízení 4x4 nebo hydraulika

Výkonnější zahradní traktory John Deere řad X300 a X500 pohánějí čtyřtaktní vidlicové, vzduchem chlazené dvouválce Kawasaki s výkony od 16 do 23 koní. Jejich síle odpovídají i záběry žacích ústrojí od 107 do 137 cm, u nichž všech se otáčky nožů již zapínají elektricky.

Jak třístovky, tak pětistovky mají ostřeji řezaný tvar kapoty a hlavně lepší výbavu, která například zahrnuje tempomat, moderní palubní displeje či dvojici pedálů TwinTouch pro ovládání jízdy vpřed a vzad. Řada X300 čítá pět modelů: základní X350, pak X350R se zadním středovým výhozem, záběrem 107 cm a košem na 300 litrů, dále John Deere X370 s hydraulickým řízením, zdviháním i spouštěním žacího ústrojí a nejvýkonnější model X380, který se pyšní silou 18,5 koně, dostačující pro záběr 122 cm. Posledním do pětice je model X354 s řízením všech čtyř kol, jenž se dá letos koupit za cenu 143 900 Kč, sníženou o dvacet tisíc z původních 163 900 Kč.

Nejsilnější pětistovky

Dva zástupci řady X500 jsou nejvýkonnějšími traktory John Deere se zážehovými motory. Model X584 má 22 koní a řízení všech čtyř kol, vrcholný model X590 s výkonem 23 koní dokáže hravě sekat s žacím ústrojím o záběru 137 cm. Do základní výbavy obou strojů patří například uzávěrka diferenciálu poháněné zadní nápravy či sedadlo Deluxe s vysokou opěrkou. I zde byl vybrán jeden akční model X590, který včetně žacího ústrojí a sběrače Matev s košem na 450 litrů pořídíte se slevou téměř padesát tisíc korun.

Veškeré ceny jsou v textu uvedené včetně DPH, přičemž originální vyčesávač John Deere teď dostanete zdarma i ke všem „akčním“ traktorům se sníženou pořizovací cenou. Nesmíte ovšem moc váhat, vyčesávač se rozdává pouze do konce letošního května, tedy do 31. 5. 2019.