Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Komunální technika John Deere ve službách města Dobřany

 

Traktor John Deere 3720 s čelním nakladačem a kontejnerem na svoz bioodpadu.

 

John Deere - značná část laické veřejnosti si okamžitě vybaví typicky zelenožlutý stroj z oblasti velké zemědělské techniky. Značka John Deere ale zahrnuje i rozsáhlý sortiment techniky zahradní, komunální a golfové. A rozhodně je co nabídnout!

Pro další reportáž jsme tedy vybrali jednoho z našich významných zákazníků z komunální sféry a s naším specialistou na zahradní a komunální techniku, p. Karlem Palivcem, jsme se v únoru vydali do Dobřan. Přivítal nás p. Michal Pokorný, vedoucí Technických služeb města Dobřany (www).

Technické služby města Dobřany jsou organizační složkou města, starají se zejména o údržbu místních komunikací a chodníků, zelených ploch a budov ve vlastnictví města. Pro ilustraci - Technické služby v současné době sečou přibližně dvě třetiny travnatých ploch města (z celkových cca 18 ha), udržují např. i rozsáhlý areál přírodního koupacího biotopu Kotynka.

V listopadu 2014 zakoupilo město Dobřany pro Technické služby kompaktní traktor John Deere 3720 s čelním nakladačem John Deere 300CX. Traktor disponuje výkonem 32,4 kW při 2500 ot./min. Má kapalinou chlazený tříválcový dieselový motor Yanmar s přímým vstřikováním paliva pro lepší startování i v chladném počasí a díky robustní přední i zadní nápravě a pohonem všech čtyř kol umožňuje zvládnout práci i na nezpevněném povrchu.

Samozřejmě nás zajímá, jak se nový přírůstek do strojového parku osvědčil. Na poměrně čerstvé dojmy a zkušenosti jsme se ptali pana Michala Pokorného:

Jaké práce u Vás kompaktní traktor John Deere 3720 zastává?

„Traktor má v Dobřanech využití především při svozu bioodpadu z chatových oblastí a zahrádek. Pro tyto účely jsme pořídili také dva vanové kontejnery a jeden nosič kontejnerů. V současné době traktor využíváme také pro klasickou zimní údržbu při odklízení sněhu.“

 

S traktorem jste ale zakoupili také překopávač kompostu NPK 150, že?

„Ano, využíváme ho v našem sběrném dvoře s kompostárnou, kam svážíme všechnu trávu, listí a větve. Díky nově zakoupené technice se mohla kapacita kompostárny navýšit z původních 150 t/rok na současných 250 t/rok. Nákup jsme realizovali v rámci projektu Zkvalitnění nakládání s odpady. Byl spolufinancován Evropskou unií a Státním fondem životního prostředí ČR.“ (pozn. aut.: Předmětem projektu bylo zavedení separace biologicky rozložitelného odpadu a technologické vybavení kompostárny v Dobřanech.)

 

John Deere 3720 ovšem není jediný traktor, kterým Technické služby disponují. V zelenožluté barvě vlastníte také zahradní traktor John Deere X950R - jaké má u Vás využití?

„Tento traktor jsme si pořídili jako druhou sekačku, která ale nyní přes zimu stojí. Využíváme ho při sekání trávy přímo ve městě, u chodníků a mezi silnicemi. Jeho velkou výhodou je, že je v těchto prostorách velmi dobře použitelný a dokonce ohebnější než například multicara.“

 

Jak dlouho spolupracujete se společností STROM PRAHA a.s.?

„Přibližně před dvanácti až třinácti lety, kdy jsme se o techniku John Deere začali zajímat, byly pro nás malé sekačky a traktůrky velmi těžko dostupné. První traktor John Deere X495 jsme pořídili přibližně před devíti lety, ten využíváme dodnes a to hlavně k údržbě chodníků v těch místech, kde je John Deere 3720 příliš veliký. Pro velmi malé plochy máme ještě malou pojízdnou sekačku John Deere JC90, která našla své využití hlavně na hřbitově, kam bychom se s traktůrkem nevešli.“

 

Technické služby tedy mají k dispozici pouze tyto menší kompaktní zahradní traktory?

„Ano, traktory využíváme na sekání, úklid nebo odvoz odpadu a podobně. Pro velký traktor bychom neměli využití.“

 

Co můžete pochválit na firmě STROM PRAHA a.s.?

„Je toho více, hlavně spolehlivý servis, dodávku náhradních dílů a také spolehlivost a kvalitu strojů John Deere.“

 

Co bychom dle vašeho názoru mohli vylepšit?

„Určitě bychom uvítali nižší ceny všech strojů, ale zase chápeme, že kvalita není zadarmo.“

 

Děkujeme panu Pokornému za projevenou důvěru při nákupu techniky John Deere a za poskytnutý rozhovor.