Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Lehkonozí sekáči na vaší zahradě

Se 670 koňmi pod kapotou je kloubový pásový John Deere 9RX vskutku nejsilnějším traktorem značky. Stačí však přehodit ona dvě písmena, poměřit výkon s hmotností a rázem je všechno jinak.

Zahradní traktor John Deere X350R má těch koní sice jenom necelých 17; zato váží pouhých 314 kg. Na kilo hmotnosti u něj připadá dvojnásobný výkon, srovnáme-li jej s obrem zmíněným v úvodu vážícím skoro 27 tun. Tuhle tíhu by vyvážilo 85 traktorů X350R, které by dohromady pod kapotami sečetly stádo 1411 koní.

Ty počty však trošku pokulhávají, protože je to jako srovnávání zápasníka sumo s lupičem. První z nich svá kila nutně potřebuje, stejně jako těžký polní tahač, ten druhý by měl být naopak co nejlehčí, aby za sebou na trávníku nezanechal žádnou stopu.

Traktory řady X350R jsou lehkonohými atlety s odolnou kostrou v podobě prostorového rámu a litinové přední nápravy. Proto kromě žacího ústrojí se záběrem 107 cm a koše na 300 litrů posečené hmoty unesou také radlici na odhrnování sněhu, zametací kartáče nebo sněhovou frézu. Díky rámu a dlouhému rozvoru má traktor nízko posazené těžiště, které mu dává dobrou stabilitu při práci ve svazích.

Pod ostře řezanou moderní kapotou tkví vidlicový, vzduchem chlazený čtyřtaktní dvouválec s rozvodem OHV, objemem 603 cm3 a výkonem 12,2 kW (16,6 koně), vyznačující se tichým, spořádaným a hospodárným chodem. Rychlost a směr pojezdu plynule mění hydrostatická převodovka, ovládaná dvojicí pedálů TwinTouch.

Výjimečnost tohoto stroje podtrhuje jeho bohatá základní výbava, do níž patří tempomat, elektrické zapínání pohonu žacího ústrojí, seřiditelné sedadlo Deluxe, odkládací prostor s držákem nápojů nebo pohodlné nastavování výšky sečení v rozmezí 25–102 mm kolečkem na středovém tunelu.

Nová generace třístovek si sebou loni přivezla také přehledný displej, zobrazující všechny důležité provozní údaje. Čítá celkem pět modelů, kromě nich můžete sáhnout po výkonnějších traktorech řady X500 nebo naopak dostupnější řadě X100.