Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Lisy díl I. - Trojice s pevnou komorou

Seno, senáž, siláž - to není vhodná potrava pouze pro chovy zvířat, ale i pro lisy John Deere řady F440 s pevnou komorou. Jimi nalisované balíky mají volnější jádro a utuženější okraje, jde o jednoduché a spolehlivé stroje vhodné zejména pro chovatele a pěstitele pícnin.

Ti mohou vybírat ze tří různých typů. Model F440M dodávaný bez řezání nebo s ústrojím „MaxiCut HC“ se třinácti noži řezajícími na délku 80 mm, výrobce řadí do střední třídy. Doporučuje jej pro lisování sena, siláže a slámy v menších a středních podnicích, které ročně udělají kolem 1000 až 3000 balíků. Ty jsou široké 1,17 m a jejich průměr se pohybuje od 1,25 do 1,35 metru. Uvedený model má v komoře sedm rýhovaných válců a vzadu příčkový pás, na němž se lépe roztočí suchý a kluzký materiál. Při sklizni senáže je však utužen skoro stejně, jako by měl vzadu válce - jde o všestranného pomocníka.

Odborník na siláž

Druhou možností je rovněž model F440M dodávaný ovšem jako silážní speciál s celkem 17 lisovacími válci, z nižchž jsou navíc ty čtyři nejnamáhanější patřičně zesíleny.

Sběrací ústrojí má na rotoru čtyři řady prstů, jejichž pohyb je usměrňován rolnou běhající po vačkové dráze. Sběrač spolyká řádek široký 1,8 m nebo rovné dva metry. Nekoroduje, protože má vodící pláty vyrobené z nerezové oceli.

Pevná komora formuje balíky s volnějším jádrem a dobře utuženou vrstvou po obvodu. Měkké jádro dopomáhá k lepšímu prosychání materiálu.
Pevná komora formuje balíky s volnějším jádrem a dobře utuženou vrstvou po obvodu. 
Měkké jádro dopomáhá k lepšímu prosychání materiálu. 

Dobře vybavený silák

Velkým podnikům s chovy hospodářských zvířat a službařům John Deere doporučuje svůj třetí, nejrobustnější a nejlépe vybavený model F440R se sběracím ústrojím o záběru 2,0 nebo 2,2 metru s vodícími pláty z nerezové oceli, koly s pneumatikami o rozměru 600/50-22.5, válci po celé komoře spočívajícími v odolných ložiskách, z nichž jsou ty nejvíce zatížené ještě mohutnější, než u dvou zmíněných lisů F440M. Právě v síle a robustnosti spočívá hlavní rozdíl mezi řadami "R" a "M".

Další najdeme u řezacího ústrojí - u typu F440R lze volit mezi řezáním „MaxiCut 13“ nebo „MaxiCut 25“, řezajícím na 40 mm a při vysunutí poloviny nožů na 80 mm. Oproti svým dvěma sourozencům je navíc vybaven i automatickým centrálním mazáním ložisek, u modelů F440M se ložiska mazají z jednoho sdruženého mazacího místa.

Podobně jako modely F440M i model F440R lisuje na šířku 1,17 metru a průměr 1,25–1,35 metru, má centrálně automaticky mazané řetězové převody, váže dvojitými provázky nebo sítí včetně sítě „CoverEdge“ překrývající hrany balíku nebo prodyšné a nepromokavé sítě "B-Wrap".

Svinovací lis John Deere F440M je univerzálním strojem vhodným lisování jednoho až tří tisíc balíků za sezónu. Také lisy John Deere s pevnou komorou jsou vybaveny nerezovým sběračem a mohutným vkládacím rotorem.
Svinovací lis John Deere F440M je univerzálním strojem vhodným lisování jednoho až tří tisíc balíků za sezónu. 
Také lisy John Deere s pevnou komorou jsou vybaveny nerezovým sběračem a mohutným vkládacím rotorem. 

Společné prvky

Klíčovým prvkem pro výkonnost lisu je jeho vkládací válec, u nových lisů F440M a F440R plní komoru jeden robustní rotor s vkládacími hvězdicemi uprostřed a šnekovou spirálou po stranách na jedné hřídeli, která odebírá materiál ze stran, tak aby byl přísun rovnoměrný. Podobný najdete i u mnohem výkonnějších svinovacích lisů John Deere řady 900 nebo u velkých lisů na hranolovité balíky řady L1500. S nimi mají lisy John Deere řad F440 společné i výklopné dno pod vkládacím rotorem a také to, že disponují rozhraním ISOBUS, po jehož propojení s traktorem se lis ovládá a nastavuje pomocí velkoplošného barevného displeje přímo z kabiny traktoru.

Autor: Ing. Pavel Pánek

 


Pokračovat na:

Lisy díl II. - Osvědčené osmistovky vévodí

 

Fotogalerie lisů John Deere řady 400: