Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Lisy díl III. - Nepřekonatelná devítistovka, u níž je všechno jinak

Rychlost lisování a hustota balíku. To jsou veličiny, kterými lisy John Deere řady 900 vynikají nad ostatními a nikomu se je doposud podle nezávislých testů nepodařilo překonat. Jsou sice jen dvě, ale v případě lisování zcela zásadní. Rychlost je hlavně při méně příznivém počasí důležitá pro to, aby se podařilo slisovat posečenou hmotu dřív, než promokne. Hustota zase šetří přepravní náklady a nároky na velikost skladovacího prostoru.

Všechno jinak

John Deere, který mimochodem vyrábí nejvíce svinovacích lisů na světě, s řadou 900 před pár lety způsobil celkem slušný převrat. Všechno je u ní jinak. Lisovací komora netvoří nosnou konstrukci stroje, lis má samostatný rám, na něm jsou uchyceny bočnice komory, které se při vyprazdňování odkloní, aby se balík snadněji vykulil. Místo obvyklých šesti, či více úzkých pásů materiál lisují pouze dva široké, což prakticky vylučuje jakýkoliv propad v mezerách. Běhají jen na třech válcích, přispívajících ke snadnému roztočení hmoty v komoře při formování nového balíku.

Pod velkoplošnými bočními kryty se skrývá jedinečná konstrukce se samostatným rámem stroje.
S novou sítí B-Wrap, založené na technologii Gore-Tex, můžete skladovat své balíky i venku bez nebezpečí ztráty kvality.
Pod velkoplošnými bočními kryty se skrývá jedinečná konstrukce se samostatným rámem stroje. S novou sítí B-Wrap, založené na technologii Gore-Tex, můžete skladovat své balíky i venku bez nebezpečí ztráty kvality.

4,9 sekundy a 20 km/hod

Stroj postrádá těžká zadní vrata, jež při vyklápění vzhůru podstatně zhoršují stabilitu. Místo nich má pouze krycí plachtu, která při vykulování vystřelí nahoru. Díky tomu je hotový balík venku za průměrných a testovacími jezdci z DLG přesně změřených 4,9 sekundy, jiné stroje k tomu potřebují čas několikanásobně delší. Do komory podává sebraný řádek jediný rotor s vkládacími hvězdicemi a šnekovými šroubovicemi po stranách přibližujících tok materiálu doprostřed. Se 13 nebo 25 řezacími noži nakrájíte slámu opravdu nakrátko. Lis dokáže pracovat rychlým tempem, ovšem ani při rychlosti až 20 km/h nehrozí žádné ucpání, protože celé dno pod vkládacím rotorem lze oklopit a materiál uvolnit.

Těžká zadní vrata byla nahrazena lehkou a rychle se zvedající krycí plachtou 2)	Vodící plechy sběracího ústrojí jsou proti korozi chráněny pozinkováním. Rotor RotoFlow pracuje dobře se suchou i vlhkou hmotou.
Těžká zadní vrata byla nahrazena lehkou a rychle se zvedající krycí plachtou Do komory podává řádek rotor s vkládacími hvězdicemi a šroubovicemi. Plynulý provoz zajišťuje paralelně kinematické výklopné dno.

Udržuje si hodnotu

Na rámu stroje je zavěšen i výkonný sběrač široký 2,2 metru s nerezovými skluzy. Ty zůstávají krásně hladké a lesklé i po létech provozu, na rozdíl od lakovaných jejichž povrchovou úpravu rychle naleptávají senážní šťávy a odírá sklízený materiál. Stačí jedna sezóna, takové skluzy zreznou a zůstatková cena stroje hned klesne. U lisů John Deere se tohle nestane, protože kromě pěkného vzhledu sběrače jde o spolehlivý stroje stavěné na dlouhá léta služby.
Prsty sběrače vedené po vačkové dráze hladce zajíždějí do mezer, takže na nich nezůstávají částečky sbírané hmoty. K dalším výhodám patří celkově nižší profil sběrače a to, že prsty mohou být blíže vkládacímu rotoru a lépe předávat sebraný řádek.

Výkonný sběrač je vyroben z nerezové oceli, takže snadno odolá rostlinným šťávám. Obsluha lisu je jednoduchá. Většinu funkcí ovládáte přímo z kabiny traktoru.
Výkonný sběrač je vyroben z nerezové oceli, takže snadno
odolá rostlinným šťávám.
Obsluha lisu je jednoduchá. Většinu funkcí ovládáte přímo z kabiny traktoru.

Sám velí traktoru

Kvůli automatizaci využívají rozhraní ISOBUS, které se propojí s traktorem, ten si lis načte a rovnou ukáže jeho parametry na barevném monitoru v kabině. Jeho prostřednictvím pak lze nastavovat hustotu lisování, počet vrstev omotání balíku, ovládat řezací nože, systém automatického mazání převodů a ložisek lisu nebo vyklápět dno pod vkládacím rotorem. V případě, že je tím traktorem John Deere vybavený převodovkou AutoPowr s displejem GreenStar 1800 nebo vyšším, lze využívat i medailemi oceněný systém, kdy lis velí traktoru a při vykulování balíku jej sám zastaví.

Autor: Ing. Pavel Pánek


Pokračovat na:

Lisy díl I. - Trojice s pevnou komorou

Lisy díl II. -  Osvědčené osmistovky vévodí

Fotogalerie lisů John Deere řady 900: