Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Manipulátory Kramer mají ve svých řadách posily

V červenci 2018 představil německý výrobce manipulační techniky Kramer dva nové významné modely manipulátorů, které doplní portfolio 5 doposud nabízených modelů s nosností od 2,7 do 5,5 t.

První z dvojice novinek na sobě nese název KT407, kterým dává tušit nosnost 4 tuny a zdvih 7 m. Vyplňuje tím mezeru mezi modely KT357 a KT447, kdy menší ze jmenovaných v některých případech nesplňoval nároky provozu nosností a vyšší řada je již konstruována na platformě těch největších manipulátorů, tedy především u farmářů se živočišnou produkcí chybí obratnost střední třídy.

Volání zákazníků tedy bylo vyslyšeno a model KT407 mohl zaujmout své místo. Jeho velká podobnost s modelem KT357 je však zřejmá, konstruktéři tedy ponechali kompaktní rozměry 2,3 metru šířky a výšky, ale díky efektivnějšímu rozložení hmotnosti a doplnění protizávaží se stroj řadí do kategorie strojů s nosností 4 t. Jedná se o léty prověřený koncept stroje, který využívá unikátní hydrostatickou převodovku Ecospeed, která dosáhne ze zastavení maximální rychlosti 40 km/h bez jakéhokoliv řazení. Srdcem celého systému je motor Deutz, který poskytuje výkon až 100 kW (136 k). Hydraulické čerpadlo pracovní hydrauliky typu LS má výkon až 140 l/min.

Kramer KT407 s nosností 4 tuny a zdvihem 7 metrů. 

Druhým novým bojovníkem v barvách Kramera je manipulátor KT429. Poměrně zásadním číslem v názvu je 9, což značí dosah. Jedná se totiž o druhý stroj v nabídce německého výrobce, který je schopný dosáhnout do výšky devíti metrů, doposud měl toto privilegium v barvách Kramera pouze největší a nejtěžší model KT559. Obrovskou výhodou devítimetrových verzí u značky Kramer je použití teleskopického výložníku v pouze v dvoudílném provedení, kdy je zachována tuhost, odolnost a jednoduchost ramene.

KT429 vychází z konstrukce největšího rámu a je postaven na stejném základu, jako již výše zmiňovaný KT447. Stejně jako u střední kategorie je použitým agregátem motor Deutz o výkonu 100 kW v kombinaci s převodovkou Ecospeed. Možností je i osazení novinkou Ecospeed PRO, která je standardním vybavením kategorie 5,5 t. To ale není to jediné, co si KT429 půjčila od větších „bratrů“. Základem každého manipulátoru je hydraulické čerpadlo, a proto i zde můžete najít to, které se používá u modelů KT557 a KT559 – LS hydraulika s průtokem až 187 l/min, což už je pořádný výkon. Nechybí ani možnost vzduchových brzd pro tažení přívěsů o celkové hmotnosti až 20 tun.

Kramer KT429 s nosností 4,2 tuny a zdvihem 9 metrů. 

Manipulátory Kramer vynikají vysokou úrovní výbavy, nechybí klimatizace, vzduchové sedadlo řidiče, rádio s Bluetooth, handsfree nebo odpružení výložníku pro komfortní jízdu ve vyšších rychlostech. V kabině samozřejmě najdete asistenta ovládání teleskopu výložníku Smart Handling, paměť pozice nářadí spolu s možností automatizovaného vyklepávání lopaty při práci s lepivým materiálem a mnoho dalšího.

Manipulátory jsou často nejvyužívanější stroje na farmě, a proto je důležité, aby plnily svou úlohu spolehlivě a komfortně – což je pro Kramera příznačné.


Autor: Adam Bauer, produktový manažer