Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Meziřádková kultivace cukrové řepy na slévavých půdách

Autor: Lešek Podhorský

Zemědělská společnost Sloveč se řadí dlouhodobě mezi největší a nejvýznamnější pěstitele cukrové řepy v České republice. Každoročně zde sejí více než 450 hektarů této plodiny. Již třetím rokem využívají k jejímu plečkování meziřádkový kypřič Bednar Row-Master RN s optickým naváděním CultiCam. Během sezóny obvykle provádí operaci meziřádkového kypření 2krát až 3krát v závislosti na pozemku a vývoji počasí. Během vegetace využívají od pracovních sekcí s radličkami, přes sekce s dláty, až po přihrnovací sekce.

Letos na jaře jsme zastihli soupravu traktoru John Deere 6145R a kypřiče Bednar Row-Master na pozemku o výměře 82 hektarů nedaleko obce Dlouhopolsko. Tyto pozemky se vyznačují rizikem ke slévání půdy. Proto zde Slovečští provádějí meziřádkovou kultivaci již od raných fází růstu cukrové řepy, tak aby zajistili rostlinám dostatek vzduchu pro jejich růst. Klimaticky je tato část roku charakteristická vysokou pravděpodobností výskytu silných přívalových srážek, které mohou způsobit poškození porostů a také právě samotných pozemků v případě jejich svažitosti. Díky nakypření meziřádků je pozemek lépe připraven tyto možné srážky pojmout bez větších škod a zároveň snižuje ztráty půdní vláhy. Dalším přínosem meziřádkového kypření je možné zapravení hnojiv nebo mechanického odplevelování porostů.

Meziřádková kultivace strojem Bednar Row-Master RN na slévavých půdách nedaleko obce Dlouhopolsko

K narušení půdního škraloupu využívají v ZS Sloveč sekce se třemi radličkami s šířkou 150 mm

Související články

Fotogalerie