Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nejvybavenější pětivytřasadlové "Téčko" v Čechách

„To je ta země mlékem a strdím oplývající, zde zůstaneme.“ Tak nějak známe slova praotce Čecha z podání starých pověstí. A kdyby Praotec dnes vystoupil opět na Říp, hned by měl další důvod se v této oblasti usadit. Spatřil by totiž zcela nový John Deere T560i HillMaster, který sklízí úrodu na farmě pana Jaroslava Krále právě v oblasti kolem naší nejslavnější hory.

Říká se, že když si člověk kupuje něco pro sebe, dá si setsakra záležet na tom, aby si stroj dobře nakonfiguroval. A toto „Téčko“ je toho jasným důkazem, neboť kromě náhonu na zadní nápravu už není moc věcí, kterými by tento kombajn mohl být vybaven. Rodina Králova hospodaří v této oblasti na více než 300 hektarech půdy. Na nich pěstují klasické obilniny, řepku, kukuřici, brambory a cibuli. A že to dělají dobře, poznáte už jen z opravdu krásné farmy a udržované techniky. Ještě před pár lety zde nebyl John Deere ani jeden, ale první traktor této značky, který nahradil původní modrý, natolik přesvědčil, že dnes už stojí na dvoře hned tři traktory a nově i výše zmíněný kombajn řady T. Dlužno dodat, že volba na „Téčko“ padla po dlouhém vybírání. O kombajnech John Deere panuje u nás mnoho mýtů a polopravd a jak říká sám majitel, kombajn s jelenem byl u nás na seznamu až na třetím místě. Pak si ale objeli pár „horkých“ kandidátů, ale nebylo to ono. A jelikož dobrá zkušenost je nejlepší prodejce, díky skvělému představení kombajnu řady T jedním velmi spokojeným zákazníkem, najednou nebylo o čem rozhodovat a řešila se už jen specifikace. Je prostě potřeba se oprostit od „jedna paní povídala“ a „když to má soused, já musím taky“ a vybírat podle sebe a skutečných zkušeností jiných majitelů. Minulý týden tedy servisní technici z firmy DAŇHEL AGRO a.s., která stroj dodala, přivezli přímo na dvůr hrdému majiteli jeho vysněný stroj. A vy se díky místnímu skvělému fotografovi můžete podívat právě na první příjezd na dvůr.

Pojďme si teď krátce představit samotný kombajn. Vzhledem k požadavkům padla volba na pětivytřasadlovou verzi řady T, a to v podobě nejsilnějšího modelu T560. S řadou T slaví John Deere velké úspěchy. Oprostila se od dosavadních zaběhlých koncepcí a představila čtyřbubnovou technologii s nejplynulejším tokem materiálu na trhu. Díky tomuto toku mohou být jednotlivé mláticí a separační koše s maximálním možným opásáním. To, a samostatný separační buben o velkém průměru, zajistí, že klasická vytřasadla již jen doseparují zbytkové zrno a nelimitují tak výkon kombajnu. Krom velké plochy separace s sebou speciální tok materiálu řady T nese ještě další dvě velké přednosti. Jednak má velký vliv na nižší zatížení motoru, a tedy na spotřebu, ale hlavně nedává moc prostoru pro jakékoli zbytečné poškozování slámy. S „Téčkem“ tak ze slámy vytěžíte maximum možného.

Přejdeme-li k čištění, na prvním místě jsou to vynášecí šneky, které jsou jasnou předností kombajnů John Deere. Žádné zanášení, žádná potřeba údržby, ale rovnoměrné a šetrné vynášení materiálu na předčisitč. A ten je další devizou řady T. Zde propadne až 30 % čistého zrna rovnou do zrnového dopravníku a výrazně tak ulehčí samotným sítům. Navíc díky velkému profukovanému schodu, ze kterého padá materiál z předčističe na horní síto, opět ulevuje zatížení horního síta.

Další jednoznačnou devizou kombajnů John Deere je systém HillMaster. Na rozdíl od jiných, John Deere jej nabízí na jakýkoli model všech řad, které opustí brány výrobního závodu v německém Zweibrückenu. A tak i tato T560i je jím vybavena. Díky němu vždy využijete plochu čištění na maximum, stejně jako celou kapacitu zásobníku, a navíc celý den sedíte rovně, i když jezdíte v kopcích se sklonem až 15 %. Když už jsme nakousli téma zásobníku, u tohoto kousku najdete zásobník o objemu 10 000 l, což na pětivytřasadlový kombajn není vůbec špatné.

Jako první sklízecí mlátička u nás byla vybaven novou lištou řady 600X s variabilní délkou stolu od 40 cm do 120 cm. Pro maximální pohodlí obsluhy je vybavena nejprostornější kabinou na trhu, která díky novému odhlučnění je zároveň nejtišším pracovním prostorem.
Jako první sklízecí mlátička u nás byla vybavena novou lištou řady 600X s variabilní délkou stolu od 40 cm do 120 cm.  
Pro maximální pohodlí obsluhy je vybavena nejprostornější kabinou na trhu, která díky novému odhlučnění je zároveň nejtišším pracovním prostorem, jaký může u sklízecí mlátičky dostat. 

O to, aby se kvůli každému přeřazení nemuselo zastavit, se stará převodovka ProDrive. Automaticky řadí a vy můžete sklízet bez zastávky kopec nekopec. Navíc v silničním režimu sníží automaticky otáčky motoru, a to zásadně poznáte na spotřebě. Tato převodovka umožňuje ještě další věci – vybavit kombajn uzávěrkou diferenciálu a funkcí HarvestSmart, respektive spolu s převodovkou je uzávěrka i HarvestSmart v základu. HarvestSmart je funkce automatického plnění kombajnu. Nastavíte si tedy limity, které nesmí být překročeny (zatížení mláticího bubnu a motoru), a s ohledem na ztráty jede kombajn sám podle stavu porostu na maximální výkon.

„i“ v názvu kombajnu pak říká jednoduchou zprávu – majitel myslí dopředu a je si vědom, že budoucnost patří automatickému navádění stroje podle GPS. Navigace v tomto stroji je na špičkové úrovni. Přesnost navazujících jízd do 5 cm a velký barevný dotykový displej s úhlopříčkou 26 cm s možností dokumentace práce a tvorby výnosových map. Díky tomu může kombajn jezdit stále na plný záběr, bez ohledu na prach, počasí, noc či den. A co víc, doslova během pěti minut lze kompletní navigaci vyjmout a dát do traktoru, kde bude displej fungovat i jako ISOBUS ovladač nářadí s možností ovládat i sekce rozmetadla, postřikovače či sečky. A klidně podle výnosových map ze sklizně variabilně aplikovat dávku chemie či osiva. Zelená na zelenou prostě pasuje, a jelikož firma John Deere navigační systémy do zemědělství zavedla a vymyslela, její technologie jsou jednoduše o krok dále.

Kombajn na farmě rodiny Králů je jedinečný ještě něčím. Jako první u nás byl vybaven novou lištou řady 600X s variabilní délkou stolu od 40 cm do 120 cm. Ani ty nejvyšší řepky už tak nebudou mít šanci přepadávat. Stůl je možno přizpůsobovat plynule za jízdy, proto lze reagovat na měnící se délku plodiny na poli a zajistit tak vždy co nejplynulejší vkládání v jakémkoli materiálu, což je základ úspěchu provozu mlátičky. Přestavba na řepku je pak otázkou několika minut. Čistě mechanicky poháněné kosičky, které váží pouhých 14 kilogramů, nasadíte a zajistíte jedním pohybem zajišťovacího třmenu. Pak už stačí jen z pohodlí kabiny nastavit vhodnou délku stolu a vyrazit. Díky mechanickému pohonu pak nikde nic nepropouští, nemusíte zapojovat žádnou hydrauliku ani elektriku, nic se na vrcholu kosičky nechvěje…, prostě radost jezdit!

Vrcholem všeho je nejprostornější kabina na trhu, která díky novému odhlučnění je zároveň nejtišším pracovním prostorem kombajnisty, jaké může dostat. Spousta odkládacích prostor, nejužší možné sloupky kabiny a dlouhý šikmák – základ skvělého přehledu o žacím válu. Vestavěné handsfree, elektricky ovládaná zrcátka, volant a sedačka z perforované kůže včetně odvětrávání a skutečná lednice pod sedadlem spolujezdce, to spolu s výše zmíněnou navigací dělají z kombajnu místo, kde chcete strávit čas a po dlouhé směně odejdete jako člověk, který ještě má náladu se věnovat rodině. A to je to, co se penězi vyčíslit nedá. Rodinná farma pod Řípem na to vsadila. Vsadila na zelenou a my jsme rádi, že do našeho stroje vložila svou důvěru. Přejeme úspěšnou sezonu a mnoho spokojenosti se všemi stroji s jelenem ve znaku.

Text: Mgr. Jiří Ptáčník, produktový manager STROM PRAHA a.s.

Foto: Matěj Černý, jezedak2000 photography