Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Novinky ze západní fronty - aneb řezačková reportáž z terénu v poslední červencové dekádě

 

V minulém týdnu jsme s demo řezačkou John Deere 8600i dokončili sklizňové práce ve společnosti LUKRENA a.s - reportáž ze sklizně naleznete zde.

Odpracováno bylo nakonec téměř 160 Mth, při kterých bylo z celkových 375 ha sklizeno téměř 7 800 tun materiálu. Konečná čísla o výkonnosti, pojezdových rychlostech a průměrných spotřebách se příliš neliší od údajů prezentovaných v minulé reportáži.

Po ukončení sklizně ve společnosti LUKRENA a.s. jsme se v polovině týdne přesunuli na Klatovsko k jednomu z našich tamějších nejvýznamnějších zákazníků. Zde na nás čekala opravdová „lahůdka“ - sběr posečeného žita. Sklizeň probíhala dvoufázově z toho důvodu, že porost byl tak extrémně polehlý, že jej nebylo možné sekat napřímo. Vyzkoušeli jsme to sami adaptérem Zürn, ale ztráty byly opravdu příliš veliké. Požadavek od zákazníka byl na řezanku 4 mm a k tomu navíc ještě i mačkání zrna. Hodinová spotřeba rázem vzrostla k hodnotám kolem 70 l a průměrná pojezdová rychlost klesla na 4,2 km/hod.

 

   

Demo řezačka John Deere 8600i na Klatovsku při sběru posečeného žita.

 

Dovolíme si uvést jednu zajímavost: řezačky konkurenčních výrobců, kteří o sobě tvrdí, že jsou specialisté na sklizeň, zde dopadly následovně: Konkurence č. 1 po zjištění, jak je porost polehlý, vůbec nepřijela. Konkurence č. 2 naplnila během dopoledne 3x odvozní soupravu a pak odjela, protože měla obrovské problémy materiál do stroje vůbec dostat ...

Po sklizni žita na nás čekalo ještě kolem 30 ha obnovených luk na přímou sklizeň, kde krycí plodinou pro traviny byla luskoobilní směska. Zde už jsme při práci s adaptérem Zürn Profi Cut dosahovali očekávaných výsledků - naplnění odvozní soupravy za cca 5 minut, průměrnou pojezdovou rychlost kolem 8 km/hod a hodinovou spotřebu v průměru 35,6 l. Hektarový výnos činil 20 tun.

V tomto podniku dokončíme ještě sklizeň žita - zbývá dodělat poslední pole. Pokud už nevzniknou žádné další požadavky na přímou sklizeň nebo předvedení při sběru druhých či třetích sečí senáží (kde se ale neprojeví potenciál takto silné řezačky), začneme se pomalu chystat na sklizeň kukuřic na siláž.

Ještě významnější a námi i zákazníkem netrpělivě očekávanou událostí bylo předání nejsilnějšího modelu řady řezaček JD 8000, konkrétně modelu John Deere 8800i (maximální výkon motoru 843 PS) právě do společnosti LUKRENA a.s. z Dolní Lukavice.

 

   

Předání řezačky John Deere 8800i do společnosti LUKRENA a.s.

 

Stroj byl ihned nasazen při sběru posečeného bobu. Na hodnocení je samozřejmě ještě příliš brzy, podle prvního dne nelze nic hodnotit, důležité ale je, že nedošlo k žádné nečekané události nebo problému. Rádi bychom v budoucnu zpracovali samostatný článek věnovaný postřehům při nasazení tohoto stroje.

Přejeme samozřejmě bezproblémový provoz stroje a splnění veškerých neskromných očekávání nového majitele. Tím by se zároveň splnila i naše přání při uvedení této novinky do provozu, a to nejen na regionálním trhu, ale v celé České republice.