Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Oblékněte svůj traktor na zimu

Před každou zimou se zpravidla objevila akční, cenově zvýhodněná sestava s názvem SnowFox (sněžná liška) sestávající se z vybraného traktoru John Deere a nářadí pro údržbu zasněžených cest a chodníků. Jenže letos je to celé naruby – ten traktor si totiž vyberete vy sami, přesně takový, jaký potřebujete! A prodejci vám na něj navěsí vybrané nářadí za snížené ceny. Jako na vánoční stromek, vlastně lépe psáno STROMek, protože tuhle letošní lákavou akci SnowFox opět připravila firma STROM PRAHA, a. s., dovozce techniky John Deere, ve spolupráci se svými středisky a smluvními prodejci po celé České republice.

Proč je to letos jinak? Vždyť výběr jednoho, dvou traktorů s přesně vymezeným nářadím za akční cenu by byl jednodušší a přehlednější jak pro vás, tak pro prodejce. Jenže takový traktor by pro někoho mohl být třeba příliš velký, těžký nebo naopak slabý…

Ani ta nejlepší střela se v tomto případě zkrátka nedokáže přesně trefit do terče, jelikož ty jsou v komunálních službách značně rozmanité. Proto ji letos vypálíte vy sami – sáhnete po traktoru, který vám bude sedět jako sako šité na míru, a ozdobíte si jej zlevněným nářadím za snížené ceny. Jednoduchost a přehlednost se sice mohou někomu líbit, ale svoboda výběru je přece lepší.

Spolehlivý základ

Jaký traktor ale vybrat? Ve stáji John Deere se nemůžete splést. Vždy bude spolehlivý, jednoduchý a přitom vyspělý, poháněný úsporným a výkonným tříválcem či čtyřválcem. Bude mít pohon všech kol s uzávěrkou diferenciálu zadní nápravy, plynulou hydrostatickou převodovku ovládanou pedály TwinTouch, hydraulické řízení, stavitelný volant a seřiditelnou pohodlnou sedačku s vysokým opěradlem, jakož i výkonnou hydrauliku s vnějšími okruhy a silný tříbodový závěs kategorie 1, spojku nezávislého vývodového hřídele s 540 ot./min uloženou kvůli delší životnosti v olejové lázni, stejně jako disky kotoučových provozních brzd. A bude všestranný, neboť si jej můžete vybavit vyhřívanou kabinou, čelním nakladačem John Deere, středním a předním vývodovým hřídelem, případně předním závěsem, nezbytným pro radlici, kartáč a sněhovou frézu.

Zlatá střední cesta

Z pohledu výkonnosti představuje zlatou střední cestu John Deere 3038E s výkonem 38 koní, nosností zadního tříbodového závěsu 615 kg ve vzdálenosti 610 mm za konci ramen, zadním vývodovým hřídelem s 540 ot./min a hydraulickou soustavou s průtokem 35,2 l/min, z toho 20,2 l/min na ovládání a pohon připojených strojů. Jde o zástupce tzv. ekonomické řady 3E s přívětivou cenovkou.

Lépe vybavená prémiová řada 3R čítá tři modely – John Deere 3033R, 3038R a 3045R s výkony tříválcových motorů 33, 38 a 45 koní. Její zadní závěs unese téměř tunu (přesně 999 kg ve vzdálenosti 610 mm za konci ramen) a kromě zadního je standardně vybavena i středním vývodovým hřídelem, ten čelní se dodává na přání. Zadní hřídel má 540 ot./min, tím ovšem výčet nekončí, střední hřídel může mít buď 1000 ot./min po směru anebo proti směru hodinových ručiček, případně ještě 2100 ot./min proti směru hodinových ručiček, vždy je poháněn přímo motorem.

Součástí základní výbavy je rovněž joystick se spínačem třetí funkce, kterým se ovládá čelní nebo mezinápravové nářadí. Třetí funkce je užitečná například při práci s multifunkční lopatou na čelním nakladači.

Chytrá převodovka

Výjimečné jízdní vlastnosti těmto traktorům propůjčuje automatická, elektronicky řízená hydraulická převodovka eHydro se třemi rozsahy a čtyřmi jedinečnými režimy. První z nich – LoadMatch reguluje pojezdovou rychlost podle zatížení motoru, takže ten nezhasne ani při náhlém zvýšení zátěže. MotionMatch nastavuje okamžitou odezvu převodovky, díky němu se dá upravit rychlost rozjezdu při sešlápnutí jednoho z pedálů TwinTouch i zpomalení po jeho uvolnění. V režimu SpeedMatch si můžete v krocích po 0,1 km/h omezit rozsah maximální pojezdové rychlosti na plné sešlápnutí pedálu, což oceníte například při provzdušňování trávníku nebo postřiku. A čtvrtou užitečnou funkcí je Tempomat, udržující stálou pojezdovou rychlost jako v automobilu.

Čtyřky řad R a M

Veškeré výše zmíněné vyspělé vymoženosti traktorů řady 3R převzala i řada 4R se zástupci John Deere 4049R a 4066R s výkony 49 a 66 koní, která společně s řadou 3R sdílí i luxusní přetlakovou a dokonale utěsněnou kabinu ComfortGard s úrovní hluku pouhých 79 dB(A), vybavenou topením i klimatizací. Větší a silnější eR čtyřky však mají kromě čtyřválcových vznětových přeplňovaných motorů s vyšším výkonem ještě něco navíc – unikátní systém HitchAssist s tlačítky na levém zadním blatníku, pomocí nichž lze popojet traktorem plazivou rychlostí nebo ovládat tříbodový závěs zvenčí, aniž by řidič musel vyskakovat zpátky do sedla za volant.

Jejich zadní tříbodový závěs unese 1134 kg ve vzdálenosti 610 mm za konci ramen a traktory utáhnou přívěs o hmotnosti pět tun!

Požadujete-li stejný výkon a obejdete-li se bez tlačítek HitchAssist a kabiny ComfortGard, zaměřte se na dostupnější traktory John Deere řady 4M s modely 4049M a 4066M, pyšnícími se jinak stejně dobrými parametry, jako eRka.

Menší řady 1R a 2R

V nižší výkonnostní třídě je také velmi slušné zastoupení v podobě traktorů John Deere 1026R (26 koní), John Deere 2026R (26 koní) a John Deere 2036R (36 koní). Rovněž u nich kromě zadního hřídele s 540 ot./min najdete v základní výbavě střední hřídel s 2100 ot./min, přední se dodává na přání, stejně jako přední závěs nebo třeba kabina.

Podstatnou roli při výběru vhodného traktoru bude hrát skutečnost, že ke všem prémiovým traktorům řad 1R, 2R, 3R a 4R dodává John Deere vlastní samopřipojovací žací ústrojí AutoConnect a stejně jednoduše, snadno připojitelné čelní nakladače John Deere řad H a R Quik-Park s vestavěnými opěrnými stojany. Další předností zmíněných traktorů je bezesporu elektronický plyn eThrottle, jenž zvyšuje či snižuje otáčky motoru v závislosti na sešlápnutí pedálu TwinTouch a tím přispívá k neobyčejně hospodárnému provozu.

Vhodnou výbavu pro zimní nasazení pak představují komunální stroje John Deere a nářadí německé značky Matev, ať už jde o radlice, zametací kartáče, sněhové frézy či sypače do zadního tříbodového závěsu. Zavítejte ke svému prodejci techniky John Deere a nechte se příjemně překvapit, jak velkou slevu v rámci letošní akce SnowFox pro vás dokáže připravit.