Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Osm strojů Bednar v Rolnické a. s. Králíky

Foto - pan Vladimír Ludvík, obsaluha stroje

Společnost Rolnická a. s. Králíky hospodaří na celkové výměře 4800 hektarů zemědělské půdy v řepařské oblasti nedaleko Nového Bydžova. Zhruba před čtyřmi lety upustili od klasického zpracování půdy a přešli na technologii hloubkového kypření. Pro tuto technologii využívají především techniku Bednar. K dnešnímu dni zde pracuje celkem osm strojů od tohoto českého výrobce. V letošním roce rozšířili svůj strojový park o meziřádkový kypřič Row-Master RN, kterým v těchto dnech plečkují 430 hektarů cukrové řepy.

Meziřádkový kypřič Row-Master

Pro letošní rok se v Králíkách rozhodli rozšířit strojový park o meziřádkový kypřič Bednar Row-Master vybavený optickým naváděním CultiCam, které zajišťuje přesnější navádění stroje na řádek. Kypřiče Row-Master byly již při samotném vývoji navrženy tak, aby mohly pracovat právě pod tímto druhem navádění. To tyto meziřádkové kypřiče Bednar odlišuje od ostatních „roubovaných“, konstrukčně složitých a těžkých řešení jiných výrobců. „Plečkuji zatím pár dní, ale nemůžu si to vynachválit. Díky navádění na plečce mohu jezdit úplně v pohodě 6 km/h. Plečkuji cca 4 ha za hodinu a navíc mi to ulehčí práci,“ říká spokojená obsluha osmnáctiřádkového kypřiče pan Vladimír Ludvík. V minulosti zajištovaly v Králíkách plečkování čtyři soupravy, tzn. osm lidí, dnes to zvládá pouze jeden zaměstnanec. Bednar Row-Master je vybaven i osvětlením pro práci v noci. Dle slov hlavního mechanizátora jsou v Králíkach připraveni plečkovat podle vývoje počasí na dvě směny. Nový meziřádkový kypřič Row-Master pracuje v podniku také s novým šestiválcovým traktorem John Deere 6145R.
Dle slov hlavního mechanizátora zde využívají meziřádkový kypřič především k narušení půdního škraloupu a tím k provzdušnění půdy. V druhé řadě pak pro zapravení hnojiva, které aplikují před plečkováním traktorem John Deere 6100MC s neseným rozmetadlem.

Meziřádkový kypřič Bednar Row-Master využívají v Králíkách k provzdušnění půdy a zapravení hnojiva

Cukrová řepa se stroji Bednar

V Králíkách obdělávají velmi těžké půdy, proto se před čtyřmi lety rozhodli využívat hloubkového zpracování půdy. K této pracovní operaci mají k dispozici tři dlátové pluhy Terraland. Dva v provedení TN a jeden v poloneseném TO o záběru 6 metrů. Dlátový pluh TO6000 pracuje výhradně s nejsilnějším pásovým traktorem v podniku, kterým je John Deere 9560RT o výkonu 560 koní.
K dnešnímu dni využívají v Rolnické a. s. Králíky celkem osm strojů značky Bednar. V praxi tedy příprava před setím cukrové řepy probíhá tak, že podmítku po sklizni předplodiny obvykle zajišťují diskovým podmítačem Swifterdisc XO 8000F, dále pak hloubkové zpracování půdy dlátovými pluhy Terraland a předseťovou přípravu kompaktorem Swifter o záběru 10 metrů. Díky náročným půdním podmínkám zde kypření provádějí do hloubky okolo 35 cm stroji Terraland osazenými dláty 40 mm tak, aby nedocházelo k vytváření velkých těžkozpracovatelných půdních celků. Dlátové pluhy v Králíkách oceňují jednak kvůli snížení spotřeby PHM, ale také kvůli narušení plužní pánve.
Během léta přibyde druhý předseťový kompaktor Swfiter SE 10000, který bude celkově devátým žlutočerným strojem v podniku.

Stroje Bednar v Rolnické a. s. Králíky

  • Diskový podmítač Swifterdisc XO 8000
  • Meziřádkový kypřič Row-Master RN 9000S na cukrovou řepu
  • Meziřádkový kypřič Row-Master RN 6400 na kukuřici 
  • Předseťový kompaktor Swifter SE 10000 
  • Dlátový pluh Terraland TO 6000 
  • Dlátový pluh Terraland TN 3000 (2x)
  • Mulčovač posklizňových zbytků Mulcher MM 7000

Bednar Row-Master vybavený optickým naváděním CultiCam pracuje s šestiválcovým traktorem John Deere 6145R