Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pasivní navádění nářadí

Pokud je potřeba zajistit skutečně přesné vedení nářadí, s displeji GreenStar 4. generace máte možnost. V integrovaném provedení CommandCenter GS4 4600 nebo v podobě samostatného displeje GS4 4640 je pro vás s aktivací Ultimate k dispozici možnost pasivního navádění nářadí.

Na nářadí se vhodně umístí druhý přijímač StarFire (lze využít nejen nový SF6000, ale i starší SF3000) a s traktorem se spojí skrze ISOBUS zásuvku pomocí kabeláže. Kabeláž je dvojího druhu. Jednak pro nářadí s vlastní ISOBUS jednotkou – na kabeláži je „téčková“ odbočka pro připojení trasy nářadí, ale i pro „obyčejné“ nářadí.

Přijímač nemusí být umístěn na přesném středu nářadí, pro správnou funkčnost je ale nezbytné maximálně přesné odměření od předem daných bodů (bod připojení, bod otáčení, pracovní bod, středová osa nářadí). Systém pak automaticky dopočítává, jak moc a jakým směrem musí traktor vybočit z nastavené linie, aby nářadí pracovalo přesně tam, kde chcete.

Největší efekt je poznat při práci na svazích, při těžších půdních podmínkách, ale i např. při práci s nářadím, které samo o sobě driftuje. Maximální přesnosti se pak díky tomuto systému dosáhne při pásovém zpracování půdy (strip-till). Zjednodušeně řečeno, díky dalšímu přijímači na nářadí ví navigace o jakémkoli jeho pohybu. John Deere svým zákazníkům nabízí i něco navíc. V tomto případě je to fakt, že na nářadí stačí přijímač se základní přesností SF1. Funguje totiž sdílení signálu a přijímač přebírá vyšší přesnost z přijímače na traktoru, ať už jde o placený signál SF3 nebo RTK. Celý set lze tedy sestavit za velmi zajímavou cenu.

S každým přejezdem navíc skutečně vidíte, jak na sebe celá sestava vydělává. Přijímače StarFire jsou v základu vybaveny gyroskopy a akcelerometrem přímo v jejich těle, tedy vždy v nejvyšším bodě a díky nim detekují i ty nejmenší nuance. Dokonce bere v potaz i okolní teplotu, aby vždy zajistil, že informace putující po kabeláži je zcela korektní. V základu je již mnoho let také přijímač otevřen pro příjem jak GPS satelitů, tak i globální družicový navigační systém GLONASS.

 

Aktuálně již v České republice jezdí 2 zákaznické soupravy traktorů John Deere se secími stroji, které tento systém používají a další jsou v řešení. 

Vlastníme také jednu předváděcí sadu, kterou již nyní provozujeme ve spojení traktoru John Deere 8400R se secím strojem Bednar. Druhou předváděcí sadu budeme v blízké době montovat na taženou aplikační cisternu. Vyzkoušet si a ověřit si naše slova ve vašich podmínkách můžete i vy!