Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pět sklízecích mlátiček řady S v ZD Senice na Hané

V Zemědělském družstvu Senice na Hané využívají od roku 2000 sklízecí mlátičky John Deere. K letošnímu roku jich zde pracuje celkem 8 kusů – pět strojů řady S, dva řady Z a jeden model C. Celkem v Senici obhospodařují více než 5 100 hektarů. Jak hodnotí provoz sklízecích mlátiček John Deere mechanizátor ZD Senice na Hané pan Ing. Václav Havlíček, se dočtete v následujícím článku.

Historie mlátiček John Deere od roku 2000

První sklízecí mlátičkou John Deere v ZD Senice na Hané byl v roce 2000 model 2264 se svahovým vyrovnáváním Hillmaster. O rok později následoval druhý se stejným označením. Po strojích řady Z si v roce 2009 pořídili model C670 s lištou o záběru 7,6 metru. Všechny tyto zmíněné stroje pracují v podniku dodnes. Od roku 2012 se v ZD Senice na Hané píše éra mlátiček řady S.

Tři z pěti sklízecích mlátiček řady S patřících ZD Senici na Hané při loňské sklizni pšenice

Éra mlátiček řady S

K letošnímu roku zde provozují již 5 strojů S680, dva z nich se svahovým vyrovnáváním Hillmaster. Nejmladší eSko bylo dodáno v loňském roce. Všechny tyto mlátičky jsou vybaveny lištami o pracovním záběru 9,15 metru, to znamená, že na jeden záběr sklízí s eSkami bez mála 46 metrů. S S680tkami sklízí klasické plodiny, od ječmene až po kukuřici na zrno. „Běžně dosahujeme v pšenicích výnosů přes 8 t/ha a v ječmenech o tunu méně. V těchto našich podmínkách děláme s eSkama okolo 35 hektarů za den. Celkem pak za sezónu uděláme na kombajnu cca 400 hektarů. Během sklizně zhruba 70 až 80 % slámy drtíme a spotřebou se pohybujeme okolo 20 l/ha,“ říká pan Havlíček a dodává: „S novým eSkem jsme pořídili i nový přijímač StarFire 6000, který mimo sklizňových prací využíváme i na dalších strojích, stejně tak jako ostatní přijímače. V rámci našeho hospodaření využíváme vlastní RTK síť a zatím nemáme signálem pokryté všechny naše pozemky. Proto oceňuji přínos nového přijímače StarFire 6000 v podobě čtrnáctidenního držení signálu i v případě ztráty.“

ZD Senice na Hané provozuje celkem 5 sklízecích mlátiček řady S. (Na fotografii: Ing. Václav Havlíček)

Zemědělské družstvo Senice na Hané patří mezi naše významné zákazníky. Mimo osmi sklízecích mlátiček, využívají také více než 12 traktorů John Deere, několik strojů Bednar a také transportní techniku Pronar. Za tuto významnou spolupráci děkujeme a přejeme mnoho sklizených hektarů.

 


Autor: Lešek Podhorský