Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Premiérová sklizeň sóji s novou lištou 700FD

Aktuální novinkou, se kterou přichází John Deere na trh, je žací lišta 700 FD (FlexiDraper) s technologií HydraFlex. My jsme v posledních dvou týdnech tuto lištu o záběru 9,15 m úspěšně provozovali na českých polích v rámci předváděcí tour se sklízecí mlátičkou S785i při sklizni sóji. Celkem jsme u pěti zákazníků dohromady sklidili 160 ha.

Jak už název lišty napovídá, jde o kombinaci draperu, tedy podávání hmoty ke komoře šikmého dopravníku pomocí pásů, a flexibilní kosy, která se pohybuje v rozsahu až 19 cm. Díky tomu perfektně sleduje povrch pole a umožňuje vysekání i velmi nízko rostoucích pater rostlin.

Minimální výška strniště je 3,8 cm. Jednotlivé sekce, na které je lišta rozdělena, jsou jištěny hydraulickými válci s možností plynulé regulace tlaku přímo z kabiny. Tím se lze přizpůsobit různým podmínkám sklizně a velmi dobře nastavit ideální tlak, díky kterému lišta perfektně vyseče porost a zároveň se omezí riziko hrnutí. Dokonce i větší kameny kosa jednoduše „přeleze“, jak jsme se nesčetněkrát mohli během předvádění přesvědčit.

Ve spojení s hydraulickým naklápěním „obrazovky“ šikmého dopravníku, kdy si lištu tlačítky na pojezdové páce nastavíte do toho správného úhlu (špička/pata), lze docílit maximálního vysečení při vysoké pojezdové rychlosti. To potvrzují i zkušenosti z letošního předvádění, kdy jsme se na stejných polích sešli s konkurenčním draperem s označením flexi (ne však s flexibilním kopírováním kosy) a i přes hendikep menšího záběru (o 3 m) jsme při zachování skutečně kvalitního vysečení sklízeli za stejný čas stejné množství hektarů.

Tato lišta není pouze speciál na sklizeň sóji. Své kvality předvede klidně i v polehlém obilí. Hydraulickou soustavu lze dotlakovat do pevného módu a pracovat při sklizni obilnin v režimu kopírování pomocí hmatačů. V polehlém porostu se pouhým stiskem tlačítka přejde do flexibilního režimu a zase zpět. Lištu lze samozřejmě osadit aktivními děliči i speciální sadou pro lepší utěsnění pro sklizeň řepky a hořčice. Pro tyto plodiny přijdou vhod také horní demontovatelné hydraulicky poháněné šneky o velkém průměru (45,7 cm) s možností regulace rychlosti. Pro různé objemy hmoty přijde vhod také možnost nastavení výšky vkládacího bubnu ve dvou polohách. Z kabiny lze dále pohodlně regulovat rychlost vkládacích pásů i rychle redukovat rychlost pásů třeba při dosekávání pruhu hmoty z jedné strany a zamezit tak přehazování materiálu a případným ztrátám za lištou.

Samozřejmě platí „zelená na zelenou“, což v tomto případě znamená kompletní integraci ovládání skrze displej CommandCenter a tlačítka na boční konzole/pojezdové páce. Odpadá tedy externí ovládání v kabině. Dokonce lze řadu funkcí naprogramovat na tlačítka dle chuti každé obsluhy. Nové mlátičky řady S700 totiž nabízí 7 programovatelných tlačítek na pojezdové páce CommandPro a další 4 na boční konzoli.

Technologie draper je velmi vhodná právě pro kombinaci s axiální technologií výmlatu, jakou nabízí John Deere ve své řadě S700. Vede materiál ze stran takzvaně „klasem napřed“ a tím jej vkládá do mlátičky rovnoměrně připravený.

Během předváděcí tour byl také mnohokrát oceňován drtič Premium a zejména jeho schopnost velmi rovnoměrně rozprostřít hmotu v celém záběru lišty. Připravíte si tak základ pro další polní operace a rovnoměrné promíchání při zpracování půdy. Budoucí úroda totiž začíná už sklizní té současné.