Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Proč se v Bašnicích rozhodli pro nejmenší řezačku 8100?

V Bašnicích využívají od značky John Deere sedm traktorů - 6110SE, 6920, 6930, 7810, 7215R, 8330 a 8335R. Loni v srpnu rozšířila tuto flotilu strojů John Deere také sklízecí řezačka 8100 o výkonu 380 koní, která nahradila již dosluhující konkurenční stroj. Zemědělské družstvo Bašnice hospodaří na celkové výměře 1300 hektarů v okrese Jičín. Zaměření družstva je především na rostlinnou výrobu, v živočišné výrobě chovají celkem 1100 kusů skotu - 370 ks dojných krav, 200 býků ve výkrmu, jalovice a telata. Mezi pěstovanými plodinami nechybí pšenice, ječmen, mák, cukrová řepa a také kukuřice na siláž.

Soběstačnost

„Jsme poměrně malý podnik, služby neděláme, takže je pro nás tento model výkonově dostačující. Díky němu jsme při sklizni soběstační, což je pro nás důležité. Silážní a senážní žlaby jsou spolu s logistikou odvozu limitujícím faktorem výkonu řezačky. U nás máme jámy na siláž široké nějakých 14 metrů a ty na senáž jsou ještě o dva metry užší. Díky tomu se nám daří držet relativně krátkou odběrovou stěnu a nedochází k okysličování uskladněného materiálu. Na druhou stranu nemáme tak rychlý příjem při sklizni, abychom to stihli kvalitně udusat. Jedeme na jednu jámu, což nás limituje,“ vysvětluje pořízení modelu 8100 mechanizátor pan Václav Zamouřil. Praktické testy nezávislého magazínu Profi 2/2016 ukazují, že tyto nejmenší sklízecí řezačky John Deere mají při sklizni kukuřice s délkou řezanky od 6 do 18 mm průchodnost mezi 154 tunami až 169 tunami. Ze stejného testování vyšla spotřeba nafty v rozmezí 0,43 až 0,5 l/t při sklizni čerstvého materiálu.

Řezačka John Deere 8100 o výkonu 380 koní v ZD Bašnice při letošních senážích.

Široký sběrač kvůli vojtěšce

Zajímavostí bašnické řezačky je její nasazení se sběracím adaptérem John Deere 659 Premium o šířce 4,5 metru. „Tento adaptér jsme požadovali na vojtěšky. Vojtěšku neotáčíme kvůli prachu a popelovinám. Při téhle šířce adaptéru nám vychází, že sbíráme dva řádky najednou a nemusíme vojtěšku shrnovat shrnovači,“ říká pan Zamouřil.

Pro sklizeň kukuřice na siláž mají v Bašnicích pořízený šestiřádkový adaptér 345 Plus a k rozvláknění kukuřičného zrna využívají zrnových procesorů Shredder.

John Deere 8100 - ZD Bašnice

V Bašnicích si na sklízecí řezačku pořídili sběrač John Deere 659 Premium se šířkou 4,5 m.

Servis, dodávka náhradních dílů

V Bašnicích sklízí řezačka John Deere 8100 celkem 120 hektarů senáží, 60 hektarů vojtěšky a 120 hektarů kukuřice na siláž. „Obvykle děláme tři až čtyři seče. Nyní máme na řezačce cca 220 mth. Se strojem jsme spokojeni, ale na větší hodnocení je ještě čas,“ komentuje využití řezačky pan Zamouřil a dodává: „Díky tomu, že máme celou řadu traktorů John Deere, víme, že se můžeme spolehnout na kvalitní servis a dodávku náhradních dílů střediska ve Staré Pace. O řezačce rozhodl kvalitní servis, dodávka náhradních dílů a také dobrá cenová nabídka.“

John Deere 8100 - ZD Bašnice

Václav Zamouřil, hlavní mechanizátor ZD Bašnice.


Autor: Lešek Podhorský