Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

První rok se sklízecí mlátičkou S770i

Touto formou bychom se s Vámi rádi podělili o osobní zkušenosti Sikorových z Třanovic, kteří od loňského roku provozují sklízecí mlátičku S770i vybavenou lištou o záběru 9,15 metru. Zde je jejich první sezóna očima Marka Sikory.

1. listopadu 2018 tomu byl přesně rok, co jsem se zúčastnil předvádění nové řady S700 v Čechách. Také zrovna dnes naše S770i zakončila sezónu. Bylo to krásné, ale všechno krásné jednou končí. Balíme, foukáme, myjeme – rozjedeme to zase v červnu a možná třeba právě u Vás. Ale nyní zpět k sezóně letošní. Kombajn jsme si vyzvedli v půlce června, koncem měsíce jsme se přemístili na jižní Slovensko. Začalo se sklizní řepky ozimé: výnosy 3-5 t/ha, výkonnost kolem 4-4,5 ha/hod při spotřebě 16-18 l/ha (nutno podotknout, že terén byl ideální pro systém Hillmaster).

Prvním překvapením bylo, že „malé“ eSko nemá problém s devítimetrovou lištou a čistota je prostě dokonalá. Díky X-kové liště okamžitě přeskakujeme do pšenice: výnosy 5-7 i 10 t/ha, spotřeba 11-14 l/ha, výkonnost 5-5,5 ha/hod. Denně atakující 60 ha, bohužel nikdy nám počasí nedovolilo tak dlouho sekat nebo jsme museli končit z organizačních důvodů. Čistota, poškozená zrna, ztráty - jednoduše perfektní. To platí také pro první seznámení se StarFire 3000 a navigací.

Míříme zpět do ČR, čekala nás ještě kratičká zastávka po cestě (na Slovensku) v pšenici: 10 t/ha, jediný problém představovala sláma mokrá a ležák, ale konečně se zde zatíží i motor. Na Moravě se zdržíme zhruba týden opět v pšenicích. Dále míříme k nám na Frýdecko-Místecko – pár hektarů kolem komína a hlavní žně končí.

Po úpravě eSka na kukuřici chvíli čekáme, ale nakonec vezmu eSko k nám do sóje s lištou 622R, opět čistota na vysoké úrovní a bezproblémové sklizení. Na konci září vyrážíme do kukuřice, 6-ti řádkový Kemper Cornstar 206 je pro mlátičku málo, což se dalo čekat. Motor byl vytížen na 60 %. Překvapí ticho v kabině a také, s jakou elegancí axiál kukuřici dokáže zpracovat. V kukuřici setrváme měsíc, sklízí se od vlhkého zrna 32% až po suché 20%. Výnosy kolem 10-15 t/ha, spotřeba 18-25 l/ha, čistota opět bez chybičky. Výkonnost není nijak oslnivá, Kemper je prostě malý a rychlostí to člověk nenažene.

Kdybych to měl celé nějak uzavřít, tak s kombajnem jsme maximálně spokojení, nízká spotřeba, vysoký výkon, rychlá přeprava, kvalitní výmlat bez ztrát a samozřejmě pohodlí obsluhy. I když to byl skok do neznáma, tak i 9-ti litrový motor zvládá 9-ti metrovou lištu, a to bez problému. Co se mi opravdu líbí je ProDrive, 40 km/hod při 1600 ot./min rychlý a ekonomický přesun navíc uzávěrka, a to hlavní HarvestSmart bez tohohle si kombajn nedokážu přestavit. Taky Active Terrain Adjustment – člověk nic neřeší a systém přizpůsobí síta a vítr na jízdu z kopce a do kopce sám. Drtič úžasný, teď ani nevím, jestli jsme vytáhli za celou sezonu protiostří. ICA1 je super věc, ale pokud máte s kombajnem něco nasekáno, tohle zvládáte sami, ale proč ne. Určitě člověk ocení kompresor, nic neřeší, stačí zapnout, zapojit hadice a foukat - síla soběstačnosti. Hillmaster, 4x4, tohle je prostě jasná věc. Asi žádné negativní zkušenosti nemáme, taky doufám, že to tak i zůstane. Pokud někdo hledá axiální mlátičku, určitě bych eSko doporučil. Při loňských žních jsem potkal pár konkurenčních značek, takže jsem měl co srovnávat. Konečné číslo je tedy 980 ha za celé žně. Moji představu to určitě splnilo, nakonec je to jenom číslo a člověk hlavně hodnotí, jak toho bylo dosaženo.

Autor: Marek Sikora, Farma Sikora 

 

Tímto Sikorovým děkujeme za projevenou důvěru a přejeme mnoho dalších sklizených hektarů. 

Fotogalerie