Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

První traktor 8400R v České republice

Koncem června letošního roku jsme prostřednictvím střediska Studenec předali historicky první traktor typu 8400R. Novým majitelem tohoto stroje se stala společnost ZEAS Moravské Budějovice. V podniku nahradil traktor model 8530, který zde pracoval již 10 let a „natočil“ přes 10000 mth. 

Společnost ZEAS Moravské Budějovice hospodaří na celkové výměře 2150 hektarů. Veškerou výměru zpracovávají prostřednictvím minimalizační technologie na zpracování půdy. Půdy, na kterých zde hospodaří, jsou typově od lehkých písčitých, přes středně těžké, až po těžké jílovité půdy. Mezi některými pozemky mají přejezdy o délce až 20 km.

Za osm let přes 10 tisíc motohodin

„Od roku 2009 jsme u nás měli traktor John Deere 8530 s převodovkou AutoPowr. Tenhle traktor jsme využívali zejména na polní práce, od podmítky až po hluboké kypření. Ročně odpracoval přes 1200 mth a celkem za těch osm let jich najel přes deset tisíc. Už bylo na čase, ho vyměnit,“ komentuje obměnu mechanizátor pan Ing. Martin Veleba a ředitel společnosti pan Ing. Vlastimil Štěpán k tomu dodává: „V loňském roce jsme si vyzkoušeli kolové traktory klasické koncepce od různých značek a nakonec jsme se rozhodli jít opět do značky John Deere. Díky rozložení hmotnosti jakou mají traktory John Deere, se výkon lépe přenese.“

Ve společnosti ZEAS Moravské Budějovice používají John Deere 8400R o výkonu 400 koní zejména na těžké polní práce.

Traktor do pole

John Deere 8400R je vybaven přeplňovaným motorem John Deere PowerTech PSS 9.0 l o výkonu 400 koní. Tento motor, který již splňuje emisní normu stupeň IV, nabízí vysoký výkon, efektivnost a nízkou spotřebu paliva. Mechanizátor pan Veleba komentuje volbu převodovky e23 a využití traktoru 8400R: „U nového traktoru jsme se rozhodli pro mechanickou převodovku, protože bude využívaný opět pro polní práce. Jak začnou žně, tak jede naplno až do podzimu. Pracovat bude se stejným nářadím jako jeho předchůdce, tzn. s diskovým podmítačem o záběru 7 metru, kypřičem 4,6 nebo 6,2 metru a na podzim s třímetrovým podrývákem,“ ředitel společnosti pan Štěpán dodává: „S tímhle novým strojem se jezdí o 2 až 2,5 km/h rychleji při větší hloubce než s tou původní 8530tkou. Taháme za tím pasivní stroje na zpracování půdy a tam je rychlost potřeba. Pro naše specifické podmínky je to ideální traktor.“
John Deere 8400R je vybavený přijímačem StarFire 6000. Ve společnosti ZEAS Moravské Budějovice na něm využívají přesnost SF1. „Jak jsem již řekl, traktor využíváme pro těžké polní práce, kde nám dostačuje přesnost na 15 cm,“ komentuje volbu neplaceného signálu pan Veleba.

John Deere 8400R byl předán do společnosti ZEAS Moravské Budějovice koncem června. Jednalo se o první předaný traktor tohoto typu do České republiky. 

Výbava ULTIMATE

První traktor John Deere 8400R byl do České republiky dodán ve výbavě ULTIMATE, tzn. že obsahuje například aktivní sedadlo řidiče, 10-ti palcový displej CommandCenter, vyhřívaná zrcátka, ledničku, hydraulické čerpadlo o průtoku 321 l/min nebo 22 LED světel pro maximální pokrytí výhledu při nočních směnách. Mechanizátor pan Veleba říká: „Většinou se strojem pracujeme na dvě směny,“ obsluha pan Krotký dodává: „Krásně to osvětlí i půdozpracující stroj, to je důležité. Vyhovuje mi i aktivní sedačka a jednoduché ovládání přes velký displej.“

Do společnosti ZEAS Moravské Budějovice jsme dodali nový traktor John Deere 8400R prostřednictvím střediska Studenec. (Zleva pan Jiří Man - vedoucí střediska Studenec, Ing. Martin Veleba – mechanizátor ZEAS Moravské Budějovice, Ing. Vlastimil Štěpán – ředitel společnosti ZEAS Moravské Budějovice a Miroslav Krotký – obsluha traktoru John Deere 8400R).

Hmotnost traktorů 8R je rozdělena v poměru 55:45. Pro lepší přenos výkonu a nižší utužení půdy se v podniku rozhodli obout traktor na pneumatiky s šířkou 900 mm. 


Ing. Lešek Podhorský
Marketingový specialista
STROM PRAHA