Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Lisy díl IV. - Sbaleno do hranata

Hranaté balíky se lépe skladují a s vysokou hustotou zaberou ještě méně místa. Právě ta je typická pro nové lisy John Deere řady L1500, které během "demo tour" 2015 a 2016 předvedly, že jí dokážou dosáhnout bez ohledu nasklízenou plodinu, šířku řádku i její promněnlivost.

Cesta materiálu začíná na sběrači s pozinkovanými vodícími plechy, který je široký 2,3 metru a vybavený pěti řadami prstů. Jejich sklon během otáčení se mění podle tvaru vačkové dráhy, takže na prstech neulpívají ani krátká či přilnavá stébla. Po sebrání je materiál vhozen do mohutného rotoru s vkládacími hvězdicemi uprostřed a sdružovacími šneky po stranách na jedné hřídeli, zaručující znamenitou hltnost stroje. Lisovanou hmotu lze nařezat pomocí ústrojí MaxiCut s 15 nebo 23 noži, jištěnými u užšího modelu L1533 mechanicky, u širších L1524 a L1543 hydraulicky. V případě nahromadění materiálu lze odklopit úplně celé dno, zacpání stroje je tudíž téměř vyloučeno.

Klíčovým prvkem pro správný tvar a konzistenci balíků je předlisovací komora. Automatický systém plnění předlisovací komory nepustí materiál dále, dokud není zcela plná. Z lisu tak vždy vypadne kvádr s rovnoměrnou hustotou a pravidelnými tvary, ať už jde o slámu, seno či senáž. Celé ústrojí je přitom zcela mechanické a velmi jednoduché. Totéž platí i pro ostatní pohony a ústrojí, jištěné zubovými a vačkovými spojkami.
Píst v hlavní komoře pracuje se 46 údery za minutu a pohybuje se v robustních ložiskách o průměru 125 milimetrů. I to je další příspěvek k obrovské výkonnosti, spolehlivosti a dlouhé životnosti, jaké se tyto lisy těší.


Výkonný sběrač je vyroben z nerezové oceli, takže snadno odolá rostlinným šťávám.


Ke všem součástem a ústrojím lisu John Deere řady L1500 je dobrý přístup.

Pořádný odfuk

Jednoduchá je také údržba - lisy jsou vybaveny automatickým centrálním mazáním nastavitelným na monitoru v traktoru. Nečistoty vyfukují dva mohutné hydraulicky poháněné ventilátory, což je důležité hlavně s ohledem na funkčnost osvědčených vazačů Raspe s dvojitým uzlováním. Výhodou je jejich permanentní pohon spínaný společně s vývodovým hřídelem traktoru. Výkon ventilátorů je tak velký, proudění vzduchu dosahuje rychlosti až 200 km/h, a tak se schopno udržet v čistotě celý vrch lisu, což výrazně snižuje riziko zahoření.


Zpředu nemůžete přehlédnout robustní pohon s velkým setrvačníkem jištěný vačkovou spojkou a dole pak sběrač, chráněný pozinkem před korozí.


Nová komora

U menšího modelu L1533 lisujícího balíky s průřezem 90 x 80 cm jsou čtyři uzlovače, u většího modelu L1543 s průřezem balíku 90 x 120 cm jich najdeme šest. Novinkou roku 2017 je pak model L1524 s komorou o rozměru 70 x 120 cm s rovněž šesti uzlovači. Všechny lisy této řady disponují unikátní elektronickou kontrolou napětí provázku. Není nutné se otáčet dozadu a sledovat, pro konkurenci, typické odrazky. Napětí provázku je zobrazováno přímo v kabině na monitoru. Jakýkoliv problém je doprovázen akustickým signálem. Do schránek umístěných pohodlně ve výši ramen se vejde až 30 balíčků vázacího motouzu.
Lisy řady L1500 vynikají také ukázkovým přístupem ke všem důležitým celkům a součástem, po odklopení velkoplošných krytů se všude dostanete snadno, bez překážek, abyste mohli snadno vyfoukat usazené zbytky.
U menšího modelu L1533 lisujícího balíky s průřezem 90 x 80 cm jsou čtyři uzlovače, u většího modelu L1543 s průřezem balíku 90 x 120 cm jich najdeme šest.

Stačí propojit

U jednoduchosti ještě zůstaneme - lisy s rozhraním ISOBUS stačí propojit s traktorem, ten je sám rozpozná a na displeji GreenStar 3 2630 nebo GreenStar 2 1800 v kabině pak umožní snadné ovládání a monitorování všech hlavních funkcí - nastavení délky balíku, tlaku v komoře, počtu úderů na balík apod. Informace o slisované hmotě pak lze doplnit i o údaje z volitelného snímače vlhkosti. Novinkou pro letošní rok je váha balíků integrovaná v zadní rampě. Systém je schopen zobrazovat hmotnost současného, předchozího a průměru posledních třech balíků. Údaje jsou ukládány do paměti a je možné je následně využít.

Nový drtič

Další novinkou pro letošek je možnost dovybavení lisu systémem PreChopper. Jedná se o přídavný drtič integrovaný do oje lisu schopný díky 48 nožům produkovat řezanku o délce 19 mm, která je foukána přímo do vkládání lisu. Pokud není nutné materiál před lisováním drtit, unikátní tovární řešení umožňuje zvednutí drtiče do dostatečné výšky, aby nebránil průchodu materiálu ke sběrači. V případě nutnosti je možné drtič odpojit úplně a na vlastním podvozku dopravit kam je třeba.


Průhled na mohutný rotor se sdružovacím šnekem po stranách a vkládacími hvězdicemi na jedné hřídeli. 

Autor: ng. Pavel Pánek 

 


Pokračovat na:

Lisy díl I. - Trojice s pevnou komorou

Lisy díl II. -  Osvědčené osmistovky vévodí

Lisy díl III. -  Nepřekonatelná devítistovka, u níž je všechno jinak

 

Fotogalerie: