Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

StalkBuster od firmy Kemper získal zlatou medaili

Nový systém StalkBuster firmy Kemper je zkonstruován tak, aby narušil strniště přímo pod adaptérem samojízdné řezačky, čímž zlikviduje přirozené prostředí pro přezimování zavíječe kukuřičného a sníží riziko výskytu fusarií v půdě. Není tak již třeba následné mulčování.

Systém StalkBuster je integrovaný do základního rámu rotačního kukuřičného adaptéru Kemper. Speciální nože rozdrtí všechny řádky strniště dříve, než přes ně přejedou kola řezačky nebo přepravních strojů. Výsledkem je, že stonky nejsou jen nařezány, ale také rozdrceny na malé kousky.

Speciální výkyvná převodovka umožňuje u jednotlivých řádků optimální nastavení podle povrchu, zatímco pneumatický přítlačný systém zajistí jeho těsné kopírování. Tím jsou všechny stonky uřezány těsně u země. Jednotlivé nože systému StalkBuster jsou pro zajištění dlouhé životnosti vyrobeny z materiálu vysoce odolného proti opotřebení.

Nízký řez systému StalkBuster a kompletní rozrušení strniště eliminuje přirozené prostředí pro vývoj larvy zavíječe kukuřičného ve stoncích, a snižuje tak riziko výskytu fusarií. Rovněž mizí překážky jako objemné rostlinné zbytky, které ztěžují následné obdělávání půdy.

Požadavky systému StalkBuster na výkon jsou překvapivě nízké. S přímým pohonem a optimálním nastavením jednotlivých jednotek nejsou na jeden řádek potřebné více než 4 koně.

V oblastech, které jsou obzvlášť postiženy zavíječem kukuřičným, snižuje systém StalkBuster nutnost použití chemikálií, což také usnadňuje následné zpracování půdy. Celková úspora používání systému se ve srovnání s nejlepším existujícím řešením (tj. mulčováním) odhaduje na přibližně 84 EUR/ha.