Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Od nového roku v Dřevčicích s vlastním traktorem

Ve službě je teprve pár měsíců, ale pořád má co dělat. Nejdřív s radlicí a sypačem, potom hlavně se zametacím kartáčem a teď s přívěsem. Teď si nasadí žací ústrojí a bude pokračovat.

Dřevčice, malebná obec ležící za Prahou na staré silnici do Brandýsa nad Labem a Staré Boleslavi se rozhodla pořídit si vlastní traktor poté, co ji letos v zimě vypadla možnost využít dosud poskytované služby. „Bylo to někdy kolem Vánoc a dost narychlo,“ vzpomíná místostarosta Luboš Holeček, „oslovili jsme dodavatele a udělali si výběrové řízení. Pro John Deere rozhodla především blízkost servisu, vstřícné osobní jednání a také ochota nám požadovaný traktor hned dodat. Pomohlo nám i to, že jsme si jej mohli prohlédnout v nedaleké Bášti, kde už nějakou dobu slouží. Cena byla vyšší, my jsme ale využili slevové akce ‚SnowFox‘, díky níž ten rozdíl už nebyl nijak dramatický. Stihli jsme to dobře, hned po novém roce jsme traktor na sníh potřebovali.“

Do pěti let doma

„Když sečteme peníze ušetřené za zahradnické služby, tak bychom jej měli mít do pěti let zaplacený,“ je přesvědčená starostka Dřevčic Eva Šafarčíková.

„A to i se sekačkou, kterou si k němu teď budeme přikupovat,“ dodává Luboš Holeček, „předpokládám, že traktor nám vydrží podstatně déle. Na jeho řízení jsme sice proškoleni dva, ale jezdí s ním hlavně Přemysl Altman, který jej parkuje u sebe doma v garáži a pečuje o něj. Pro obec pracuje na poloviční úvazek, a kdyby tu s námi mohl být, určitě by vám řekl, že je s traktorem maximálně spokojený. V zimě má v kabině příjemně díky jejímu vyhřívání, což byla také jedna z podmínek výběrového řízení. Úžasným prvkem v kabině je joystick pro ovládání hydrauliky. Pohybem do stran se prostřednictvím hydraulického okruhu radlice nebo zametač natáčí, směrem dopředu a dozadu spouští a zvedá. Přesunutím úplně dopředu se zapne plovoucí poloha, v níž nářadí krásně kopíruje terén.“


Zimní akci vystřídala jarní

„A v parném dusnu si může otevřít vyklápěcí okna, někteří zákazníci si kvůli větrání v létě sundávají dveře,“ připojuje své zkušenosti prodejce traktoru David Smutný. „Mimochodem právě tenhle John Deere 1026R je teď asi naším nejprodávanějším traktorem pro obce, protože je všestranný, lehký, dostatečně výkonný a přitom má skutečně malé rozměry. I z toho důvodu jsme jej do konce minulého roku nabízeli s radlicí a sypačem německé značky Matev ve slevě přes devadesát tisíc korun v rámci akce SnowFox. Teď na jaře, při objednávce do 15. června, k němu kupující dostane zdarma přední závěs Matev v hodnotě přes 50 tisíc korun bez DPH. A využije-li zároveň výhodného financování JD Finance s úrokovou mírou pouhých 0,99 %, tak k traktoru věnujeme navíc motorovou sekačku John Deere R43V v ceně 26 500 Kč včetně DPH. Když k přednímu závěsu přípočítáte DPH, tak je tahle jarní akce stejně výhodná, jako ta zimní.“

Může i na zámkovou

I s kabinou se John Deere 1026R vejde pod dva metry a široký je pouhého 1,2 metru. Stejně široká je i radlice a čelní zametač Matev. „Radlici i zametač lze natočit, pak mají záběr jen 115 cm. Šířka je pro nás důležitá, některé naše chodníky mají jen 150 nebo i 130 centimetrů, kolem nich parkují auta. Větší traktor a nářadí by se na ně nevešly. U sypače se dá pomocí vysouvací clony regulovat rozptyl, na chodnících a parkovacích plochách řidič jednoduše rozhoz zúží, aby štěrkem a solí auta nepoškozoval,“ vysvětluje Luboš Holeček, „výhodou je i nízká hmotnost traktoru. S ní může v pohodě uklízet i chodníky se zámkovou dlažbou, aniž by je poškodil.“

Jarní úklid

Při zimní údržbě traktor pracoval častěji se zametačem, než s radlicí. A využil jej při jarním úklidu posypového štěrku. „Kartáč je vybaven sběrným košem, který teď může Přéma vysýpat rovnou na připojený přívěs. S ním teď stejně jezdí nejčastěji, sváží podpěrné klacky, větve poražených stromů, do kontejnerů nepořádek a odpadky, které nám bohužel nezodpovědní lidé v katastru obce vyhazují,“ posteskne si Luboš Holeček.

Nikoho k sobě nepotřebuje

Místní komunikace a chodníky v Dřevčicích podle Evy Šafarčíkové představují kilometry ploch, jež je potřeba pravidelně uklízet. „Plochy k sekání zaujímají zhruba 26 tisíc metrů čtverečních, v loňském roce se sekaly šestkrát nebo sedmkrát, takže i přes sezónu čeká traktor dost práce,“ připomíná starostka.

„Vzhledem k jejich rozměrům, rozmístění a členitosti si k traktoru pořídíme užší žací ústrojí se záběrem 137 cm,“ připojuje Luboš Holeček. „Je výborné, že si jej řidič dokáže nasadit snadno a sám, bez cizí pomoci. Jenom ho přejede předními koly a ono se samo připojí. Ani při výměně za kartáč, radlici nebo sypač k sobě nikoho nepotřebuje. Ještě uvažujeme o pořízení štěpkovače.“

Zánovní stroj dosud žádný zásah nevyžadoval. „Na Davida Smutného jsme se obrátili, jenom když jsme vpředu potřebovali propojit zatuhlý vývodový hřídel k zametacímu kartáči. Hoši hned přijeli a vše ke spokojenosti vyřešili,“ chválí servis Luboš Holeček.

Ideálně sladěný

Traktor John Deere 1026R pohání atmosféricky plněný vznětový tříválec s objemem 1,115 litru a výkonem 18,5 kW (25,2 koně). Krouticí moment vrcholí na hodnotě 63,7 Nm v 1900 otáčkách za minutu a do palivové nádrže se vejde 21,2 litrů.

V traktoru nenajdete žádnou řadicí páku ani spojku. Pojez vpřed a vzad se u automatické hydrostatické převodovky eHydro ovládá dvojicí pedálů TwinTouch. Převodovka má dva rozsahy, je vybavena tempomatem a traktoru dovolí plynule zrychlit z nuly až na 14,6 km/h. Poháněna jsou všechna čtyři kola a v zadní nápravě nechybí uzávěrka diferenciálu. Disky kotoučových brzd kvůli trvanlivosti a spolehlivosti spočívají v olejové lázni, stejně jako lamely spojky nezávisle ovládaného zadního vývodového hřídele s 540 ot./min. Středový vývodový hřídel určený pro pohon mezinápravového žacího ústrojí s 2100 ot./min patří do základní výbavy a na přání může být jako u dřevčického traktoru vyveden až k přednímu závěsu.

Ten podle slov Davida Smutného až do poloviny června dostanete k traktoru zdarma. I s hydraulikou jej pro traktor John Deere 1026R vyvinula firma Matev. Jde o závěs kategorie 0, který unese 420 kg. Zadní tříbodový závěs kategorie 1 má nosnost 525 kg (309 kg ve vzdálenosti 610 mm za konci spodních ramen). Čerpadlo hydrauliky dodává 24 l/min, z toho 10,8 litru pro řízení s brzdami a 13,2 litru pro závěs a vnější okruhy.

Všechny zmíněné parametry jsou sladěné tak, že traktoru John Deere 1026R propůjčují ideální vlastnosti pro všestrannou péči o obce, jejich chodníky, zelené plochy i sportovní areály.