Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Údržba hřišť s technikou Wiedenmann a John Deere

V úterý 14.6.2016 proběhlo ve sportovním areálu v Praze - Satalicích setkání odborníků na údržbu sportovních povrchů. Pro návštěvníky byla připravena ukázka nových strojů firmy Wiedenmann, které STROM PRAHA a.s. zastupuje od začátku letošního roku, vřetenové i rotační sekačky John Deere a další stroje na údržbu fotbalových hřišť. Stroje Wiedenmann nám názorně předvedl a vysvětlil jejich funkci zástupce firmy pan Oliver Schmid.

Představení výrobků WIEDENMANN

Firma Wiedenmann vyrábí stroje na údržbu a regeneraci přírodních i umělých sportovních povrchů již od roku 1964 a dnešní výrobky distribuuje po celém světě. Nosným programem jsou provzdušňovače trávníků TERRA SPIKE používané s plnými nebo dutými hroty. K vidění a vyzkoušení jsme měli model GXi 6 se záběrem 140 cm vhodný na údržbu fotbalových i golfových hřišť. Jeho konstrukce dovoluje vysokou pracovní rychlost a tím vysokou produktivitu práce. TERRA SPIKE byl zavěšen na traktoru John Deere 3038R s plynulou převodovkou a testovali jsme ho s plnými hroty o průměru 12mm. Neméně zajímavým strojem, který jsme zkoušeli, jsou prutové brány na sportovní povrchy TERRA RAKE. Tyto brány se používají jak na přírodní trávníky, tak i na rozrušení a načechrání granulátu umělých povrchů. Práce s nimi je velmi rychlá, takže můžete trávníky provzdušňovat velmi často. Aby netrpěly klouby sportovců, u umělých povrchů je vždy důležité, aby byly měkké na došlap a čisté. To lze zajistit například strojem TERRA CLEAN. K vidění zde byl nesený model o záběru 160 cm poháněný VH od traktoru, vybavený pružnými pruty na rozrušení granulátu a filtrem prachu. Stroj jsme testovali na místním hřišti, kde bylo názorně vidět, kolik prachu a nečistot se za provozu hřiště do povrchu dostane. Finální zapravení granulátu jsme provedli taženými kartáči TERRA GROOM zapřaženými za vozidlem John Deere Gator XUV550.

Pan Oliver Schmid názorně předvedl s pomocí stroje Terra Clean kolik prachu a nečistot se za provozu hřiště dostane do umělého povrchu Kompaktní traktory John Deere v agregaci se stroji Wiedenmann Terra Spike a Terra Rake.
Pan Oliver Schmid názorně předvedl s pomocí stroje Terra Clean kolik prachu a nečistot se za provozu hřiště dostane do umělého povrchu. 
Kompaktní traktory John Deere v agregaci se stroji Wiedenmann Terra Spike a Terra Rake. 

Vřetenové a rotační sekačky – velký rozdíl

V rámci předvádění jsme také ukázali rozdíl mezi sečením trávy rotační a vřetenovou sekačkou. K dispozici jsme měli novinku v zahradních traktorech model X350R a osvědčený traktor s naftovým motorem X950R. Z vřetenových sekaček jsme vybrali model John Deere 2653B, nejvíce vhodný na fotbalová hřiště, vybavený třemi vřeteny o záběru 180 cm a sběracími koši. Výsledek byl patrný na první pohled. Jednotky vřetenové sekačky listy trávy ustřihly jako nůžkami, takže byly rovné. To zajistí, že trávník rychleji zregeneruje a není náchylný na napadení chorobami. U klasického sečení rotačním nožem byly listy trávy roztřepené následkem uražení nožem sekačky. Míra roztřepení však závisí na ostrosti nože. U obou typů sekaček je proto vždy důležitá údržba žacích jednotek a trávník by se měl vždy sekat jen se správně nabroušenými noži. 

Účastníci prezentace si mohli vyzkoušet novinku mezi zahradními traktory X350R nebo osvědčený naftový traktor X950R. Nebo vřetenovou sekačku John Deere 2653B vybavenou třemi vřeteny o záběru 180 cm se sběracími koši.
Účastníci prezentace si mohli vyzkoušet novinku mezi zahradními traktory X350R nebo osvědčený naftový traktor X950R. 
Nebo vřetenovou sekačku John Deere 2653B vybavenou třemi vřeteny o záběru 180 cm se sběracími koši. 
 
 Ing. Jiří Přibyl, Vedoucí úseku malé mechanizace STROM PRAHA a.s.
 Foto: Ing. Vojtěch Sopoušek, STROM PRAHA a.s.