Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Už jste viděli John Deere do chmelnic?

Letos jsme prostřednictvím našeho střediska v Lounech dodali řadě zemědělců traktory s úpravou do chmelnic. Jedná se o klasické silné traktory s pouze upravenou kabinou a jiným tvarem blatníků. Díky tomu lze traktory využívat i při klasických polních pracích, v dopravě nebo při práci s čelním nakladačem. Jedním z nových majitelů tohoto stroje je i farma Loužek s.r.o. hospodařící na Lounsku v okolí vesnice Obora.  

Tradice v pěstování chmele

Farma Loužek s.r.o. vznikla již před bezmála 24 lety. Hospodaří na celkové výměře 420 hektarů, z čehož je 42 hektarů chmelnic. Pěstují zde klasické zemědělské plodiny jako je pšenice, ječmen nebo řepka. Plodinou číslo jedna je zde ovšem chmel, na který se soustředí již od samotného vzniku farmy. Od roku 2010 zde používají techniku John Deere.


Každý rok odpracuje chmelařský speciál na farmě přes 600 mth.

5000 mth

„Na pětkovém John Deeru máme již okolo pěti tisíc motohodin a ty podstatné věci – motor a převodovka jsou zatím bez problému. Po dobrých zkušenostech s tímto traktorem jsme se rozhodli pro nákup opět značky John Deere,“ komentuje rozhodnutí jednatel společnosti Loužek s.r.o. pan Miroslav Mašanský. Letos nový John Deere 6090RC tak doplnil na farmě traktor 5100R, který zde pracuje již sedm let.


Pan Dobroslav Melcr a Miroslav Mašanský jsou s traktory John Deere spokojeni. Za nedlouho přibude na farmu třetí. 

Nasazení v celé sezóně

Během naší návštěvy byl traktor John Deere 6090RC nasazen při postřiku chmelnic. „Gró nasazení tohohle speciálu bude právě ve chmelu, tzn. od postřiku až po sklizeň, ale využijeme ho i na podzim do orby takže pojede celou sezónu,“ komentuje využití traktoru pan Mašanský a dodává: „Se starou technikou už dneska hospodařit nejde. Zatím jsme ho využívali jen při kultivaci a postřiku, ale musím říct, že něco takového jsme potřebovali.“ Traktor se speciální úpravou od firmy Reith krásně projíždí porostem, aniž by zavadil o vzrostlé lodyhy. Úprava přitom nemá vliv na pohodlí v interiéru. Ve chmelařských speciálech John Deere najdete stejnou úroveň komfortu jako v ostatní traktorech této značky. Nechybí ani pohodlné sedadlo spolujezdce. „Ty kabiny nových traktorů už jsou proti postřikům dobře utěsněné. Přestože se jedná o kabinu do chmelnic, je tu pohodlí a komfort jako v normální kabině. Díky odpružené přední nápravě se dá traktor využít i v dopravě,“ komentuje 6090RC pan Dobroslav Melcr, který s novým traktorem jezdí.


Nový traktor bude nasazen nejen ve chmelnicích, ale i v ostatních polních pracích a díky odpružené přední nápravě i v dopravě.


Díky svým kompaktním rozměrům a malému rozvoru náprav s malým poloměrem otáčení je John Deere 6090RC snadno manévrovatelný. 


Traktor je vybaven převodovkou AutoQuad Plus EcoShift, která umožňuje přepravní rychlost 40 km/h při snížených otáčkách motoru.


Lešek Podhorský
Marketingový specialista
STROM PRAHA