Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

100 let traktorů John Deere

14. února 2018 tomu bylo přesně 100 let, kdy společnost Deere & Company začala vyrábět traktory. Všechno to začalo traktorem Waterloo Boy vyrobeným na středozápadě USA. Nyní je John Deere předním celosvětovým producentem zemědělské techniky, který vyrábí všechny kategorie traktorů ve 12 továrnách po celém světě.

Milníky John Deere

Společnost John Deere vstoupila na trh s traktory v roce 1918, a to akvizicí iowské firmy Waterloo Gasoline Engine Company v hodnotě 2,25 milionu dolarů. Tato investice ve své době vzbudila velkou pozornost, protože řada kritiků v traktorech neviděla budoucnost a nadále se spoléhala na tradiční sílu koní. Nikdo neočekával, že se výroba traktorů stane hlavní hybnou silou růstu společnosti.
Waterloo Boy Model N o výkonu 12 koní, vyráběný v letech 1917 až 1924, byl prvním traktorem, který společnost John Deere vyráběla a prodávala. Prvním žlutozeleným traktorem značky John Deere se stal Model D vyráběný v letech 1923 až 1953. Tento model předurčil budoucí úspěch naší výroby traktorů. Nejprodávanější řadou traktorů John Deere všech dob, byla serie B, vyráběná v letech 1935 až 1953 s produkcí 300 000 kusů. Nejprodávanějšího modelu, 4020, se mezi lety 1963 až 1971 vyrobilo 175 000 kusů. Poprvé se společnost John Deere dostala na špici v celosvětovém prodeji traktorů v roce 1963.
V roce 1956 koupila společnost John Deere traktorového výrobce Heinrich Lanz AG z německého Mannheimu. Touto akvizicí vstoupil John Deere na evropský trh. Společnost Lanz se výrobou traktorů zabývala již od roku 1921, kdy představila populární model Lanz Bulldog.
V následujících letech John Deere nadále posiloval své postavení na trhu s traktory. V roce 1954 začal jako první vyrábět traktory s posilovačem řízení a v roce 1966 traktory s bezpečnostní konstrukcí ROPS (konstrukce ochranného rámu proti převrácení), která se posléze ve výrobě traktorů stala standardem. Kabina Sound-Gard, která byla zpočátku, od roku 1973, dostupná jako výbava na přání, byla první bezprašnou a klimatizovanou kabinou na trhu. Převodovka PowerShift uvedená na trh v roce 1964 dodala traktorům John Deere pohodlnější řazení a zvýšila jejich produktivitu na poli.

Precizní zemědělství

Dnešní traktory již neslouží jen k pouhému tažení nářadí. Tyto zemědělské traktory, stroje a nářadí lze efektivně propojovat. Například technologie Tractor Implement Automation umožňuje sběracímu lisu komunikovat s traktorem a automaticky, v závislosti na pracovním zatížení, upravovat nastavení, například měnit pojezdovou rychlost. Mobilní přenos dat umožňuje zemědělcům sbírat údaje o aplikacích či sklizni a automaticky je odesílat do kanceláře na farmě. Systém polní dokumentace schraňuje data z celého výrobního procesu a zvyšuje tak transparentnost celé výroby. Zemědělci a smluvní dodavatelé se díky němu mohou rozhodovat například o aplikaci hnojiv či postřiků.

Významná událost

100 let úspěchů a inovací společnosti John Deere, tedy od traktoru Waterloo Boy o výkonu 12 koní až po dnešní inteligentní traktor, slavíme v našich továrnách po celém světě. Zaměstnance, jejich rodiny a další hosty jsme pozvali, aby se podívali pod pokličku traktorové výroby ve společnosti John Deere. Továrna v Mannheimu na počest tohoto výročí uspořádá traktorový průvod městem.
John Deere Forum, nacházející se v Mannheimu, vystavuje řadu starých a klasických strojů, které významně ovlivnily historii společnosti, a to včetně originálu traktoru Waterloo Boy.

Stručný přehled výroby traktorů v Mannheimu

• V mannheimském areálu pracuje více než 6600 zaměstnanců, z nichž 3000 pracuje přímo ve výrobě.
• Za rok 2017 bylo vyrobeno celkem 27 100 strojů.
• Dva ze tří traktorů vyrobených v Německu pochází z Mannheimu.
• Od roku 1921 zde bylo vyrobeno více než 1,84 milionu traktorů.
• Traktory jsou odsud exportovány do 100 zemí po celém světě.
• V roce 2016 byl na trh uveden nový vlajkový model 6250R s maximálním výkonem 300 koní a inovativním ovládáním CommandPRO.
• Celosvětové oddělení vývoje a výzkumu střední třídy traktorů John Deere se nachází v Mannheimu.