Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Atlas AM 12000 v ZOD Potěhy

V červenci tohoto roku jsme zachytili při práci soupravu traktoru John Deere 9570RT v agregaci s diskovým podmítačem Atlas AM 12000 od tuzemského výrobce Bednar FMT. Oba stroje společně dodalo do podniku ZOD Potěhy naše středisko Habry, jak jim práce šla si můžete prohlédnout ve fotogalerii i na videu.

ČTYŘI STROJE BEDNAR FMT

Podnik ZOD Potěhy má své sídlo v obci Potěhy, která se nachází pár kilometrů od Čáslavi. Obhospodařuje více než 3 300 hektarů, na kterých zde pěstují převážně obiloviny, řepku, kukuřici na zrno i siláž a také cukrovou řepu. Potěžské družstvo se také ve velké míře zabývá živočišnou výrobou, kterou zahrnuje chov Holštýnského skotu a prasat. Ve strojovém parku mají v Potěhách převážně techniku John Deere, a to přes deset traktorů od menších řad až po pásový traktor 9570RT. Úrodu v Potěhách sklízí rovněž s technikou John Deere. Co se týče závěsné techniky, mají zde již čtyři stroje Bednar FMT. Jedná se o dva dlátové pluhy Terraland TN3000 a TO6000, spolu s novým pásovým traktorem byl dále zakoupen Swifter SM 14000 a Atlas AM 12000. Právě diskový podmítač Atlas o záběru 12 metrů jsme zastihli při podmítce řepkové strniště těsně po sklizni.

Dlátový pluh Terraland TO6000 jsme dodali v srpnu 2015
spolu s novým pásovým traktorem John Deere 9570RT.
Podmítka řepkového strniště byla prováděna v těsném závěsu
za sklízecími mlátičkami.

DISKOVÝ PODMÍTAČ ATLAS AM 12000

Atlas AM 12000 je tažený širokozáběrový podmítač krátké koncepce určený k obrovským denním výkonům, který zvládne podmítku až do 16 cm pracovní hloubky i s větším množstvím rostlinných zbytků. Podmítač má zubaté disky o rozměru 620 × 6 mm, na tomto modelu je jich celkem 96 a všechny jsou uloženy v axiálních kuličkových, bezúdržbových ložiskách. Pracovní šířka je, jak již název napovídá, 12 metrů a i tento záběr lze složit do přepravní šířky 3 metry díky systému Bar-Lock. Atlas nabízí možnost práce ve velmi suchých podmínkách díky agresivnímu postavení disků vůči půdě, rozestup disků 25 cm ale na druhou stranu umožňuje práci i ve velmi vlhkých podmínkách. Podmítač má vysoký drobící efekt daný vysokou rychlostí stroje a vysokými obvodovými rychlostmi utužovacích válců. V ZOD Potěhy si práci podmítače velice chválí, spokojení jsou i s ostatními stroji Bednar. 

Ing. Iva Vančurová marketingový koordinátor - region Východ