Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Hloubkové podrývání s přihnojením pod řepku

Celou sezónu 2014 jsme u našich zákazníků v regionu Východ s úspěchem předváděli dlátový pluh Terraland TN 3000 vybavený čelním zásobníkem na hnojivo, které se aplikovalo do zpracovávané půdy. Nyní Vám přinášíme video a fotogalerii, kde můžete vidět podrývání s přihnojením na poli, kde se následně zasela řepka.

Dlátový pluh Terraland od tuzemského výrobce Bednar FMT jsme předváděli po celý rok 2014. Jeho využití je totiž velice univerzální - utužené souvratě, prokypření půdy do hloubky, narušení utužených spodních vrstev, rozdrobení hrud, zpřístupnění vláhy kořenům rostlin a mnoho dalšího.

HLAVNÍ VÝHODY:

• Hlubší kypření, než-li tomu je u standardních hloubkových kypřičů umožňující max. hloubku do 35 cm, tím více vláhy u kořenů.

• Více vzduchu v půdě potřebného k vytvoření lepšího půdního klima.

• Nevynášení spodních vrstev půdy do vyšších půdních profilů, k míchání dochází až ve svrchní části půdní vrstvy.

• Zakrytí rostlinných zbytků po předcházející sklizni.

• Snadné zapravení statkových hnojiv a digestátu z bioplynových stanic během jediného přejezdu.

• Více vzduchu v půdě potřebného k vytvoření lepšího půdního klima.

• Zvýšení absorpce dešťové vody, eliminace louží a dlouhodobě mokrých ploch.      

• Srovnání povrchu půdy po předešlých pracovních operací, popř. kolejích po těžké mechanizaci.

ZPRACOVÁNÍ PŮDY POD ŘEPKU

V tomto roce jsme již porovnali porosty kukuřice s a bez aplikace Terralandu s přihnojením, článek a fotografie naleznete ZDE. Nyní se zaměříme na porosty ozimé řepky, která je jednou z nejnáročnějších plodin a vysoké výnosy poskytuje pouze za předpokladu optimálních podmínek z hlediska obsahu živin. Zároveň potřebuje perfektně připravenou půdu tak, aby před zimou narostl dostatečně mohutný kořenový systém a porost řepky bez problému přečkal zimu. Hlubší prokypření také napomůže k vsakování vody a kořenové vlášení nezahnívá. Výrobce Terralandu provádí již několik let porovnání porostů řepky, například ZDE, a je jasně patrný rozdíl mezi klasickou přípravou půdy a podrytím Terralandem. My pro vás nyní budeme sledovat účinky podrytí Terralandu a navíc aplikace dávky hnojiva, zatím se můžete podívat na samotné zpracování půdy na poli na Havlíčkobrodsku, kde jsme nasadili náš předváděcí Terraland TN 3000 s čelním zásobníkem v agregaci s traktorem John Deere 7830.

Bc. Iva Havlová, marketingový koordinátor - Region Východ