Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Lisování senáže s lisem John Deere 960

Na konci června jsme zachytili lisování senáže v podniku ZD "Vysočina" Zbýšov, který díky své rozsáhlé živočišné výrobě musí zajistit velké množství kvalitního krmiva. Od začátku roku 2014 zajišťuje v podniku lisování kulatých balíků lis John Deere 960, který vyniká především rychlostí a vysokým utužením hmoty.

BALÍKY SENÁŽE PRO ŽIVOČIŠNOU VÝROBU

Zemědělské družstvo “Vysočina“ Zbýšov hospodaří na 1 500 hektarech půdy, pozemky se převážně nacházejí v okolí Zbýšova a sousedních obcí. Rostlinná výroba je zaměřená na pěstování tržních plodin a také plodin k zajištění krmivové základny pro živočišnou výrobu. Minulý rok družstvo například vyprodukovalo 4 000 balíků senáže a na podestýlku 6 000 balíků slámy. I tento rok budou počty balíku dosahovat podobných čísel, v době naší návštěvy na konci června, kdy jsme zachytili lisování vojtěškové senáže, bylo slisováno celkem více než 2 000 balíků senáže. Lisování zajišťovala souprava lisu John Deere 960 a traktoru John Deere 6210R s převodovkou DirectDrive. Průměr balíku byl nastaven na 1,15 m, balící síť byla značky John Deere - ve Zbýšově balí už jen do sítě John Deere.

 Souprava lisu John Deere 960 a traktoru John Deere 6210R.  Balíky vojtěškové senáže pro krmivovou základnu.

LISOVÁNÍ V RYCHLÉM PRUHU

Řada lisů 900 byla představena v roce 2012 a přinesla zcela novou, revoluční koncepci. Lisy mají celorámovou konstrukci a uvnitř je nezávislá balící komora. Všechny komponenty jsou tak uloženy uvnitř rámu, tedy mimo nápor a přetěžování. Uvnitř balící komory jsou dva široké nekonečné pásy, které pohání tři válce, z nichž jeden je startovací a je opatřen čistícími škrabkami.  Boční clony komory jsou posuvné a při vykládání balíku se vychýlí do stran, aby se balík nepřilepil a bez problémů vypadl.  Velikost a hustota balíku jsou nastavitelné z kabiny traktoru, samozřejmostí je volba měkkého jádra. Sběr hmoty zajišťuje sběrač PickUp o šířce 2,2 m a 5 vyztužených prstů s pomalým chodem, případné odstranění ucpávek řeší výklopné dno s hydraulickým zvedáním a nastavitelným dorazem. Vkládání pak zajišťuje rotor se sbíhajícími šneky na jedné hřídeli, na výběr je vkládání RotoFlow bez řezání a nebo MaxiCut se 13ti či 25 noži.


Ing. Iva Havlová, marketingový koordinátor - region Východ