Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Předvádíme Row-Mastera s přihnojením v kukuřici

Stejně jako rok minulý i letos předvádíme meziřádkový kypřič ROW-MASTER v porostech kukuřice. Jedná se o model RN 6000/C8R, který má oproti klasickému modelu do cukrové řepy vyšší světlou výšku. Konstrukce je však obdobná, i systém navádění zůstává stejný pomocí optického systému CultiCam. Nově však na stroji předvádíme možnost přihnojení přímo k porostu.

ZLEPŠENÍ VEGETAČNÍCH PODMÍNEK

Meziřádková kultivace, známá především pod pojmem plečkování, přináší výrazné zlepšení vegetačních podmínek širokořádkových plodin během vegetace, a to díky narušení půdního škraloupu a vlivem na množství vzduchu v půdě. Tento způsob zpracování půdy zajišťuje také efektivní hospodaření s vodou, kdy přerušuje kapilaritu a snižuje výpar. Tak zůstává půdní vláha u kořenového systému. Při následných srážkách je rovněž zvýšená vsakovací schopnost půdy. Plečkování je také velmi dobrým nástrojem při mechanické regulaci plevelů. Tuzemský výrobce Bednar FMT uvedl na trh nejprve model na plečkování cukrové řepy s označením RN_S, poté ale začal vyrábět i novou verzi pro využití ve vyšších porostech, především kukuřice či slunečnice. Letos nově máme navíc na našem předváděcím stroji zásobníky na hnojivo.

 

Meziřádková kultivace přináší výrazné zlepšení vegetačních
podmínek.
Systém navádění mezi řádky probíhá pomocí optického
systému CultiCam.

TECHNICKÉ PARAMETRY

Konstrukce kypřiče je obdobná u obou modelů, rozdíl je ve světlé výšce, která u kukuřičné verze dosahuje 80 cm. Každá pracovní jednotka pracuje na paralelogramu a je vytvářen neustálý přítlak na opěrné kolo. Kypřič může být nastaven na rozteč řádků ve vzdálenosti 45, 50, 60, 70, 75 a 80 cm, počet řádků je 8. Hloubka zpracování je v rozmezí od 2 do 12 cm. O navádění mezi řádky se stará optika CultiCam - kamera, která snímá řádky a vyhodnocuje porost. Následně předává informaci elektronickému systému, který komunikuje s hydraulickým řízením kypřiče. Ten vede Row-Master tak, aby pracovní jednotky pracovali přesně v řádcích mezi porostem. Stroj vyžaduje výkon 80 - 90 koní, my jej při předvádění agregujeme s traktorem John Deere 6820. V době focení pracovala souprava na Havlíčkobrodsku u zákazníka našeho střediska Habry. Do porostu se aplikoval DAM. 

Ing. Iva Vančurová, marketingový koordinátor - Region Východ