Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Průběh žní v regionu Východ

Tento rok měly žně díky teplému a suchému počasí opravdu rychlý průběh v rámcí celé České republiky, i v našem regionu mají zemědělci svou úrodu již pod střechou a slaví dožínky. V našem článku si můžete prostřednictvím fotografií a videa prohlédnout, jak probíhaly žně se sklizňovou technikou John Deere u našich zákazníků.

ŽNĚ ODSTARTOVALA SKLIZEŇ JETELE

V rámci žňového zpravodajství jsme navštívili více jak desítku našich zákazníků z regionu Východ, kteří vlastní či provozují sklizňovou techniku John Deere. Jako první se do boje o zrno pustilo AGRO družstvo Golčův Jeníkov se dvěma T660 s lištami 625R o záběru 7,6 metrů, žně zde odstartovaly sklizní jetele na semeno. Na další zastávce jsme zachytili sklízecí mlátičku John Deere WTS 9640i, kterou tento rok zakoupila Společnost Bohuňov a.s. a sklízela na služby ječmen v podniku ZOD Potěhy. Kombajn byl vyroben v roce 2006, měl žací vál 622R o záběru 6,7 m a svahové vyrovnání HillMaster.

 
 Sklizeň jetele na semeno zahájala žně v Golčově Jeníkově.  Letos zakoupené WTS v podniku Společnost Bohuňov, a.s.

JEČMEN I PŠENICE

V podniku ZOD Potěhy jsme ještě navštívili dvě sklízecí mlátičky S680, z nichž jedna je zbrusu nová a sklízela své první hektary jarního ječmene. Na sklizeň pšenice jsme se vypravili do podniku AGRO Krakovany, s.r.o., zde mají John Deere W650 a 9640WTS. Pšenice se sklízela také v podniku ZD "Vysočina" Zbýšov a to s modelem T660 s lištou o záběru 7,6 metrů, který v podniku pojmenovali Amálka. Vlhkost porostu se pohybovala okolo 12,5 % a průměrný výnos se na polích o rozloze 23 a 28 hektarů pohyboval okolo 8,8 t/ha.

V ZOD Potěhy jsme zachytili dvě S680.  Zbýšovská Amálka při sklizni pšenice.

V AKCI I NAŠE DEMO T660

Při sklizni pšenice jsme zachytili také sklízecí mlátičku T550, se kterou jezdí pan Urban z Běstviny. Model T550 je nejmenší z řady T, má 5 vytřasadel a výkon motoru 305 koní. Žací lišta o označením 620R má záběr 6,1 metrů. Další pšeničné pole u Zaječic na Chrudimsku pak sklízelo T660 společnosti MILZA Zaječice. Do akce jsme tento rok nasadili také náš předváděcí kombajn T660 se svahovým vyrovnáním HillMaster a lištou 625R o záběru 7,6 metrů, který provozuje naše středisko Helvíkovice. V době naší návštěvy se sklízelo tritikale ve Štítech u Lanškrouna.

 Model T550, se kterým jezdí pan Urban z Běstviny.  Předváděcí T660 se svahovým vyrovnáním HillMaster.

KONEC ŽNÍ JIŽ V PŮLCE SRPNA

Na dvě sklízecí mlátičky Z 2264 jsme se vypravili na farmu Opatov, která hospodaří na Svitavsku. Každý kombajn sklidí ročně okolo 500 hektarů a to na domácích pozemcích a na službách. V době naší návštěvy se sklízela pšenice s výnosem více jak 9 t/ha. Na sklizeň ovsa v Onomyšli přijeli na výpomoc dvě sklízecí mlátičky John Deere. Z Konárovic sem dorazilo starší Zetko 2266 se svahovým vyrovnáním HillMaster. Druhý kombajn byl předváděcí stroj firmy Agrometall a to model 9780i CTS s lištou 625R o záběru 7,6 metrů, k vidění zde byl i zcela nový podvozek pod lištu, který vyrábí právě firma Agrometall.

 Farma Opatov a její dvě sklízecí mlátičky Z 2264.  Sklizeň ovsa v Onomyšli s 9780i CTS.

PRŮBĚH ŽNÍ NA VIDEU

Na videu si můžete prohlédnout několik záběrů z každého podniku z regionu Východ, který jsme tento rok v rámci žňového zpravodajství navštívili. Pokud si chcete prohlédnout celé reportáže, nebo Vás zajímá průběh žní i v ostatních regionech, navštivte stránku žnovéhé zpravodajství 2015.

Ing. Iva Havlová, marketingový koordinátor - region Východ