Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Založení porostu kukuřice metodou Strip till na TTP

Minulý týden jsme vás prostřednictvím reportáže informovali o možnosti založení porostu kukuřice se stroji KUHN metodou Strip till ve strništi po žitě (GPS). Nyní jsme metodu pásového zpracování a setí aplikovali i na pozemku trvalých travních porostů, který byl čerstvě posečený a sklizený. Tato metoda je (nejen) v ČR velice unikátní a my jsme jedni z mála, kdo ji dokáže uvést do praxe.

METODA STRIP TILL V TTP

Na začátku května jsme řádkový kypřič KUHN STRIGER a secí stroj KUHN MAXIMA nasadili při zakládání porostu kukuřice po žitu sklizeném metodou GPS (článek ZDE). Nyní se oba stroje pustily do přípravy a zasetí kukuřice na pozemcích trvalých travních porostů, které byly posečené a sklizené samochodnou řezačkou. Na obou soupravách jsou instalované čelní zásobníky na přihnojení, v tomto případě se jednalo o močovinu, kterou souprava se Strigerem a traktorem John Deere 7920 dávkovala v dávce 200 kg, souprava se secím strojem a traktorem John Deere 7810 pak 80 kg.

 
Soupravy nasazené při zakládání porostu metodou Strip till. Na obou soupravách jsou čelní zásobníky na přihnojení.

RYCHLÉ ZALOŽENÍ POROSTU A SNÍŽENÍ NÁKLADŮ

Metoda Strip till s Kuhnem Striger přináší snížení celkové plochy zpracované půdy až o 80 %, snížení eroze, lepší hospodaření půdy s vodou a šetření nákladů. Pracovní orgány tohoto kypřiče se skládají z řezného disku, za diskem jsou umístěny hvězdicové odstraňovače posklizňových zbytků, dále je na řadě radlička a o správnou šířku řádku se starají dva usměrňovací disky, za nimi je umístěno zadní drobící kolečko. Do řádků připravených Strigerem lze zasít přesným secím strojem, v našem případě nasazujeme Kuhn Maxima 2 RX a traktor s navigačním systémem.

Bc. Iva Havlová, marketingový koordinátor - Region Východ