Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

John Deere v projektu e-Šumava.cz

Na Chatě Rovina v šumavských Hartmanicích se v pátek 12. 6. 2015 uskutečnila akce na podporu rozvoje elektromobility na Šumavě. Byl zde slavnostně zahájen provoz tzv. „chytrého energetického bodu“, který slouží k ukládání elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie a představuje propojení lokálního využití solární a větrné energie s novým typem baterie pro skladování vyrobené elektřiny a rychlonabíjení elektromobilů. Jedná se o ukázkový příklad provázanosti technologických inovací s ochranou životního prostředí.

 

Této akce se účastnil mimo jiné ministr životního prostředí Richard Brabec, ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený a jeho protějšek z bavorské části Šumavy, zástupci bavorského ministerstva průmyslu a další významní hosté. Podpora rozvoje elektromobility a alternativních pohonů patří podle Richarda Brabce k prioritám ministerstva, které v minulých měsících vyhlásilo dva dotační programy, z nichž mohou čerpat například obce.

"Jedním z nich je program na podporu obcí v národních parcích v celkové částce 50 milionů korun na rozvoj ekologicky šetrné návštěvnické infrastruktury, environmentálního vzdělávání, na úpravu zeleně a podobně. Obce v národních parcích si z něj mohou pořídit ivozidla na alternativní pohony," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. Na elektromobil lze získat až 200 000 korun. Dotaci lze využít i na podporu elektrokol či elektroskútrů. Druhý program je pro statutární města a je určený na osvětu v oblasti čisté mobility.

Chytrý energetický bod je ekologická technologie, svého druhu v ČR unikátní. Představuje propojení lokálního využití solární a větrné energie s novým typem baterie pro skladování vyrobené elektřiny a rychlonabíjení elektromobilů. Na Šumavě bude dobíjet zejména rozvíjející se síť půjčoven elektrovozů, vč. elektromobilů, elektrokol či elektroskútrů v rámci projektu e-Šumava.cz.

Této akce jsme se zúčastnili s užitkovým vozidlem Gator TE, který se mezi "elektro příbuznými" stroji rozhodně neztratil, ať  už to byla elektrokola, elektroskútry, elektromobily nebo třeba elektrický kloubový nakladač.

Náš Gator se líbil, a tak doufáme, že v blízké budoucnosti bude na šumavských cestách a stezkách sloužit  "nejméně několik" zelenožlutých strojů s jelenem ve znaku ...