Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Když ani 670 koní nepomůže

Přestože kalendář ukazuje už první dekádu listopadu, my v regionu Západ nadále aktivně předvádíme. Po ukončení předvádění řezačky John Deere 8600i jsou teď na řadě ukázky další letošní novinky - pásového traktoru John Deere 9620RX. U těch zákazníků, kteří k traktoru nemají adekvátní nářadí, je traktor agregován s kombinovaným (tzn. disko-dlátovým) strojem BEDNAR TERRALAND DO 6500. Pracovní záběr stroje je 6,5 m, hloubka zpracování až 45 cm, hmotnost celé soupravy pak dosahuje úctyhodných 37 tun (26 tun traktor John Deere 9620RX a 11 tun BEDNAR TERRALAND DO 6500).

Předvádění pásového traktoru jsme zahájili ihned po akci "Představení novinek" v Dobřanech a po  ukázkách traktoru na Plzeňsku, Berounsku a Domažlicku se stroj už vrátil zpět na jižní Plzeňsko. Kromě podmínek "normálních" byla souprava vyzkoušena i v těch složitějších - půda spíše jílovitá, pole nahnojené, navíc po aplikaci digestátu takovým způsobem, že se po přejezdech cisterny tvořily na povrchu louže. K tomu ještě souvratě utužené po sklizni kukuřice a následném provozu při aplikaci hnojiv.

Dokud souprava jezdila po povrchu, kde digestát aplikován nebyl vůbec nebo byla jeho aplikace provedena tak, že se z digestátu netvořily kaluže, pohyboval se traktor při hloubce zpracování cca 25 cm rychlostí minimálně 10 km/h a s prokluzem pásů 2 - 10%. Když se však začal zpracovávat nejvíce nahnojený a utužený okraj pole (viz záběry na připojeném videu), docházelo k prokluzu přes 50%. Práce pak musela probíhat tak, že obsluha traktoru jezdila jedním pásem po již zpracovaném pozemku - nebyl tedy využíván plný záběr nářadí a část pozemku byla zpracovávaná dvojmo. Šlo o opravdu extrémní podmínky, kdy by se práce pravděpodobně již neprováděla (o ekonomickém provozu soupravy nemohla být ani řeč) a místy tedy nepomohl k efektivnímu tahu traktoru ani jeho maximální výkon motoru 670 koní.

Předvádění je ale o vyzkoušení strojů za všech podmínek a zde toho bylo využito dokonale. I přes velmi náročné podmínky nevypadal výsledek půdního zpracování vůbec špatně - digestát i hnůj byly zapraveny dostatečně a povrch pole byl urovnaný a zpracovaný bez větších hrud.