Co byste měli vědět o variabilních aplikacích

Tématem této produkční sezóny budou jistě variabilní aplikace.
Rádi bychom Vám touto cestou přiblížili několik důležitých bodů - co to jsou, k čemu slouží a na co byste si měli dát pozor?

Souhrnně ...

  1. Variabilní aplikace slouží k efektivnímu rozložení vstupů, ale neznamenají úsporu nákladů.
  2. Pro variabilní aplikace je možné využít výnosová data, případně satelitní snímky s ohledem na reliéf pozemku a půdní rozbory.
  3. Variabilní aplikace doporučujeme realizovat na pozemcích, na kterých nedochází ke změnám rozložení produkčních zón.
  4. Variabilní aplikace jsou schopny provádět stroje s certifikací TC-GEO, všechny stroje John Deere jsou tak plně kompatibilní a schopné provádět variabilní aplikace.

Co jsou to variabilní aplikace?

Variabilní aplikace je jeden z nástrojů lokálně cíleného hospodaření. Každý zemědělský pozemek lze na základě nasbíraných agronomických dat rozdělit do jednotlivých produkčních zón, které se svými vlastnostmi podobají. Ke každé zóně lze pak přistupovat zcela individuálně. Vlastnostem jednotlivých produkčních zón tedy můžeme přizpůsobit jednak výsevek, dávku hnojiva, ale i aplikovaný chemický produkt. Tím docílíme efektivního rozložení vstupů na pozemek a využívat naplno efektivitu produkčních zón. Variabilní aplikace neznamenají úsporu nákladů na vstupy, ale snaží se využít maximální potenciál dané zóny a díky tomu se vám může podařit zvýšit zisk z každého hektaru. Variabilní aplikace lze využít také ke zlepšení současného stavu pozemku.

 
John Deere - Precizní zemědělství

Jaká data lze využít pro variabilní aplikace?

Čím více dat máme k dispozici, tím přesnější obraz o stavu pozemku získáme. Nicméně nejpřesnější metodou určení produkčních zón jsou výnosová data. Přesto ne každý tato data za posledních 3 až 5 sezón má k dispozici v dostatečné kvalitě. Výnosová data bývají často velmi podobná se satelitními snímky nebo s reliéfem pozemku. Tato data můžeme využít k efektivnímu rozložení vstupů na pozemku. V případě, že chceme zlepšit vlastnosti daného pozemku, měli bychom provést půdní rozbory, které nám pomohou zjistit limity zejména nejméně produktivních zón na pozemku.
 

Produkční zóny vytvořené na základě výnosových dat za 3 roky
Produkční zóny vytvořené na základě výnosových dat za 3 roky
Produkční zóny vytvořené na základě satelitních snímků za 3 roky
Produkční zóny vytvořené na základě satelitních snímků za 3 roky
 
 

Na jakých pozemcích je vhodné využít variabilní aplikace?

Mezi jednotlivými roky se může lišit stabilita produkčních zón. Nejčastějšími vlivy ovlivňujícími změny stability produkčních zón je počasí a celkový úhrn srážek. V případě, že mezi jednotlivými sezónami nedochází ke změnám rozložení produkčních zón, jsou tyto pozemky vhodné k variabilním aplikacím. Naopak pokud nemůžeme předpovědět rozložení výnosu na pozemku, nemusí být tento pozemek vhodný pro využití variabilních aplikací a doporučujeme se zaměřit na hledání limitů daného pozemku.

Na jakých pozemcích je vhodné využít variabilní aplikace?
Na obrázku vidíte pozemek, který není vhodný pro variabilní aplikace z toho důvodu, že dochází ke změnám v rozložení produkčních zón během sezón

Jaké jsou nároky na strojní vybavení farmy?

Stroje využívané pro variabilní aplikace by měly být vybaveny displejem podporujícím ISOBUS propojenípřijímačem satelitního korekčního signálu a pro zajištění zálohy potřebné dokumentace také telematickou jednotkouNářadí, zejména secí stroje, rozmetadla a postřikovače by měly být s podporou ISOBUS certifikace TC-GEO. Technologie John Deere pro precizní zemědělství umožňují variabilní aplikace již v základní výbavě. Displeje GS3 2630, i Gen4 jsou plně kompatibilní se standardy ISOBUS a podporují řízenou změny dávky ale i dokumentaci provedené aplikace. Bezdrátové připojení pomocí telematické jednotky JDLink usnadňuje přenos dat a zajišťuje automatickou zálohu provedených aplikací do portálu MyJohnDeere.com. Pro zajištění správného fungování doporučujeme provést aktualizaci softwaru traktoru i závěsného nářadí. 

Jaké jsou nároky na strojní vybavení farmy?

Jak je to s dotační podporou?

Více informací naleznete v prezentaci zde

Vyberte si správného partnera

FarmSight YIELD
FarmSight tým STROM PRAHA, Agroservis, Agrozet Daňhel ve spolupráci se společností OneSoil Vám přináší komplexní řešení a exkluzivní přístup do portálu Yield.

Případně si vyberte některého z připojených poskytovatelů do MyJohnDeere.com

Laboratoř PostoloprtyPrefarmFarm EffectPIX4D fieldsSASVaristarXarvio

Zkušenosti našich zákazníků s variabilními aplikacemi

Selektivní aplikace přináší úsporu nákladů
 Oproti tradičnímu způsobu aplikace chemických produktů přináší selektivní aplikace úsporu nákladů, a to tím způsobem, že na pozemku lokalizujeme místa postřiku a s využitím sekční kontroly aplikujeme postřik pouze na nutných místech. ...
Číst více
Zkušenosti s variabilním setím v Bohatých Málkovicích
Společnost ZEMO spol. s r.o. Bohaté Málkovice hospodaří na výměře 1770 hektarů ve velmi členitých podmínkách Litenčické pahorkatiny. Svažitost pozemků zde dosahuje místy až 15 %. „Bojujeme s častým poléháním porostů, které je...
Číst více
Variabilní aplikace hnojiv do půdního profilu
V dnešním videu si můžete poslechnout krátkou diskuzi na téma variabilní aplikace hnojiv do půdního profilu. FarmSight konzultant Jaroslav Pinkas diskutuje s hlavním agronomem Zemědělské společnosti Dubné a.s. panem Lukášem Podholou o...
Číst více

Kontaktujte nás a získejte řešení přímo pro vás

Máte dotaz, potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit.

FarmSight tým navrhne řešení přímo pro vás

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.*