BEZ VÁS BYCHOM TO NEDOKÁZALI. DĚKUJEME VÁM.

528 zaměstnanců STROM PRAHA

Přejeme Vám veselé Vánoce a šťastný nový rok


Užijte si letošní Vánoce s jelenem v duchu tradic v kruhu svých nebližších. Letos jsme pro Vás zmapovali celou historickou cestu hned 2 populárních tradic.

Vánoční ponožky

Vznik této tradice sahá až do života svatého Mikuláše ( 270 – 343 n.l.). Ten při svých cestách zavítal do jedné vesničky, kde od místních vyslechl příběh bohatého obchodníka, kterého opustilo štěstí. Nemoc ho připravila o ženu, on a jeho tři dcery zůstali zcela bez prostředků. Trápila ho představa, že svým dcerám nebude moci dát řádné věno. Mikuláš chtěl rodinu obdarovat takovým způsobem, aby otec pomoc z hrdosti či studu neodmítl. Nakonec ho napadlo, že rodinu potěší tajně a nenápadně, vyšplhá na komín a vhodí do něj pár zlatých mincí. Šťastnou náhodou mince spadly přímo do
čerstvě vypraných punčoch, které si dívky daly přes noc uschnout ke krbu, a kde je dívky druhý den našly. Díky Mikulášově štědrosti se mohly dobře provdat a žít spokojený život. To vedlo ke zvyku, kdy si děti věší ke krbu své obyčejné ponožky, nebo vyrobené punčochy. Tato tradice je původně spjatá s dnem svatého Mikuláše (5. prosinec), ale postupně se stala tradicí Vánoční.
 

 Vánoční ozdoby

Již v pradávné historii měli pro lidstvo trvale zelené stromky a rostliny veliký význam v průběhu zimního období. Lidé je, podobně jako nyní, zdobili a umisťovali do svých obidlí nebo nad dveře, aby je chránili a přinesli jim štěstí. Dělali to tak Keltové v době zimního slunovratu, skandinávci během festivalu Yule, nebo Starořímané během oslav svátku Saturnálie. Tradice zdobení, jak ji známe dnes, se objevila v 16. století v Německu v rámci oslav narození Ježíše Krista. Jako ozdoby byly používány papírové dekorace, cukroví nebo ovoce. Cukrovinky původně sloužily nejen jako ozdoby, ale také jako dárky pro děti, které si je ze stromku po vánočních svátcích sundávaly. Jak se vánoční strom v rodinách zabydloval, přibývaly na něm postupně další a další rukodělně vytvořené ozdoby. Zajímavostí je, že zdobení svíčkami se připisuje moravanům, kteří v 18. století jako první začali s tradicí vánočních stromků v severní Americe. K plošnému rozšíření tohoto zvyku do domácní došlo v průběhu 19.století.


vánočně vyzdobené prodejní středisko John Deere