Vítejte na eTechagru: dnes budou u Vás doma postřikovače, lisy a přesné secí stroje


Marek Fikejs, produktový manažer na postřikovače  |   Filip Nikl, produktový manažer na lisy a AMS
 

Budeme zde ŽIVĚ od 17:00 do 18:00.

Dnes zde budeme vysílat poslední eTechagrový díl našeho nového pořadu "To jsem z toho jelen" na téma postřikovače a lisy. Naším FarmSight specialistou bude Václav Svoboda. Pokud se chcete na cokoli zeptat, napište nám přes formulář pod videem, nebo se zeptejte přímo během živého vysílání v komentářích YouTube přenosu. Odpovíme vybrané dotazy s uvedeným jménem tazatele.


Zeptejte se nás

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

POSTŘIKOVAČE

"Vítejte na mé poslední eTechagro prezentaci. Jelikož se letos v Brně nesetkáme, tak Vám přiblížím na dnešní prezentaci to nejzajímavější ze světa postřikovačů. Především na novém modelu R4041i, který letos pojede demo tour po Čechách. Přidal jsem i videa z blízké budoucnosti, na které John Deere jasně ukazuje, proč je považován za technologického lídra. Akvizicí společnosti Blue River se v našem portfoliu objevuje pokročilá umělá inteligence, která sama dokáže přemýšlet a vyhodnotit, co postřikovat."

 

 

 


Marek Fikejs, Produktový manažer na postřikovače

 


"Nové samojízdné postřikovače přivážejí vyšší výkon, přesnost bezpečnost i pohodlí"

Délka čtení: 6 min.
 
r2g009472_mod_LSC-cut.jpg

Společnost John Deere uvedla na trh novou generaci samojízdných postřikovačů vyráběných v továrně v nizozemském Horstu. U nových modelů R4140i/R4150i inženýři zvýšili výkon, přesnost, bezpečnost a pohodlí obsluhy.



Vyšší výkon a komfort
Poslední vývojové trendy byly zaměřeny na zvyšování výkonu postřikovače při současném zajištění nejvyšší možné kvality postřiku, a na neustálé zdokonalování lepšího prostředí pro obsluhu. Kabina prémiového designu nabízí rozhraní obsluhy nové generace s plně integrovanými technologiemi, jako je univerzální displej 4640 značky John Deere umístěný v nové loketní opěrce.


Maximální produktivita
Telematika JDLink pro bezdrátový přenos dat do a z postřikovače je k dispozici standardně, včetně bezplatné aktivace Connect na dobu pěti let. Vylepšený balíček osvětlení zlepšuje viditelnost v noci, jak při práci na poli, tak i při plnění postřikovače chemikáliemi, aby byla zajištěna maximální produktivita za všech podmínek. Nová kabina je k dispozici ve dvou úrovních výbavy v závislosti na požadavcích zákazníka, a také s volitelnou ochranou obsluhy kategorie 4, která splňuje nejnovější bezpečnostní předpisy.

PowrSpray a AirRinse
Model R4140i/R4150i i nadále využívá špičkový systém řešení PowrSpray společnosti John Deere s přímým řízením dávky, pro rychlé plnění a vysoce přesné dávky aplikace. V kombinaci s inovativním automatizovaným systémem AirRinse tak dochází ke snížení prázdného objemu na pouhých 5 litrů pro maximální výkon proplachu.

Automatická změna trysek
Aby již trysky nebyly omezujícím faktorem postřiku, je nyní jako volitelný doplněk k dispozici pro nové modely R4140i/R4150i systém ExactApply. Systém ExactApply, který je již dva roky na strojích v USA, představuje „inteligentní“ řešení, které kombinuje schopnost manuálně nebo automaticky v závislosti na dávce a rychlosti aplikace měnit postřikovací trysky z kabiny. Může také udržovat konstantní velikost kapek při změně rychlosti pomocí technologie pulzní šířkové modulace (PWM) až do 30 Hz.
 
Kromě toho s technologií PWM kompenzace otáčení zajišťuje, aby aplikační dávky zůstávaly stejné po celé šířce ramen i při otáčení postřikovače. S technologií ExactApply je každá tryska ovládána jednotlivě pomocí ovládání sekcí na základě GPS. Technologie ExactApply umožňuje úspory v přípravcích na ochranu plodin až do výše 6 EUR/ha, přičemž současně lze zvýšit výnos až o tři procenta snížením nedostřiků/přestřiků na minimum.

Rychlost 50 km/h
Aby byl snížen neproduktivní čas na silnici, postřikovače mají také novou možnost přesunu rychlostí 50 km/hod. Výroba samojízdných postřikovačů John Deere R4140i / R4150i začíná v říjnu 2019 a dostupnost u prodejců je plánována na začátek roku 2020.

ExactApply přiváží revoluci

Délka čtení: 6 min.
 
r2g009956_LSC-small.jpg

V srpnu 2017 jsme v USA představili revoluční novinku v ochraně rostlin. Jde o technologii pulzně šířkové modulace, obecně známé pod zkratkou PWM (Pulse Width Modulation). První zákazníci začali tuto technologii používat v sezóně 2018. Jedná se o systém dvou elektrických solenoidů, které podporují trysky frekvencí až 15 Hz nebo až 30 Hz, tedy až 15 nebo až 30 impulzů za vteřinu. Jeden impulz znamená 1 pracovní cyklus, tedy jedno otevření a zavření trysky. Tato technologie nám přináší řadu zajímavých řešení a výhod. Nesmíme zapomenout zmínit, že ExactApply byl kompletně vyvinut a implementován firmou John Deere.
r3c006590_NK.jpg
Farmáři jsou během aplikace postřiku vystaveni mnoha výzvám. Těmi jsou například měnící se kapénkové spektrum, které výrazně ovlivňuje úlet postřiku, potažmo účinné látky mimo cílovou plochu. Dále to může být předávkování eventuálně poddávkování postřiku členitých pozemků, při různých obvodových rychlostech postřikových ramen, přestřiky způsobené širokým záběrem postřikových sekcí mohu být příčinou zvýšených nákladů na postřikové látky nebo poškození plodin.


Řešením těchto a dalších výzev je právě technologie John Deere ExactApply určená pro samojízdné postřikovače z americké továrny v Des Moines a nově také pro samojízdné postřikovače z evropské továrny v holandském Horstu. Jediný rozdíl mezi nimi je v počtu trysek na držáku 6:4, americký vs. evropský.

Konstantní kapénkové spektrum
Zásadní rozdíl mezi konvenčním postřikovým systémem a systémem ExactApply pro farmáře je konstantní tlak v postřikovém systému pří měnících se pojezdových rychlostech. Zatímco s konvenčním postřikovým systémem se tlak v postřikové soustavě mění s měnící se pojezdovou rychlostí, u systému ExactApply lze například při dávce 200 l/ha dosáhnout rychlosti 5 – 20 km/h s jednou tryskou při konstantním tlaku 3 bary a v závislosti na zvolené trysce tak získat konstantní kapénkové spektrum od středního až po velmi hrubé.

Kompenzace dávky
Díky možnosti regulace pracovních cyklů na jednotlivých tryskách lze též upravit průtok danou tryskou. Této přednosti je možné využít například při kompenzaci dávky u kopírování členitých pozemků, kdy obvodová rychlost ramen je v různých místech postřikových ramen jiná. Farmář tak získává nástroj pro zamezení předávkování či poddávkování chemickými látkami. Tato regulace je možná na každé trysce zvlášť, tedy každých 50 cm. V rámci interního testování bylo v těchto místech docíleno zvýšení výnosu až o 3 %.

Vypínání trysky po trysce
Jako vedlejším, avšak neméně důležitým, produktem systému ExactApply je možnost vypínání trysky po trysce, což se projeví na úspoře chemických látek, zejména v členitém terénu.

Mezi další přínosné funkce patří možnost zvýšení dávky chemických látek na vybraných tryskách, například přímo za postřikovačem v kolejových meziřádcích (za účelem redukce plevelů), nebo při krajovém postřiku se sníží dávka na krajních tryskách za účelem ochran okolních pozemků atp. Každý jeden držák trysek je opatřen LED osvětlením, které zajišťuje snadný pohled na každý držák na ramenech. Pokud toto světlo nesvítí, indikuje to obsluze technický problém na tomto držáku, mimo indikaci na displeji. Každý John Deere postřikovač vybavený touto technologii je vybaven malou klíčenkou, dálkovým ovladačem, který slouží obsluze k ovládání jednotlivých trysek zvenku za účelem údržby nebo kontroly.

Všechny tyto přednosti jsou plně integrované do displeje John Deere Gen4, tudíž vám žádný přídavný displej nebude bránit ve výhledu. A pokud byste se setkali s potřebou stříkat v konvenčním režimu, tedy požadovali postřikový tlak závislý na rychlosti, i toto tento systém umí. Jde o  možnost vypnout trysku po trysce, přepínání mezi dvěma tryskami.

V rámci roku 2020 je pro zákazníky již objednáno 7 postřikovačů se systémem ExactApply. Myslím, že nejen vy, naši zákazníci, víte, kdo určuje trendy v moderních technologiích určených pro zemědělství.
 


"Tak tohle musíte vidět. Budoucnost, která již existuje. Nejsou to jen animace"

 

  JDF-png.png

S financováním na 6 let můžete
ušetřit na postřikovači třeba 367 296 Kč

Skvěle vybavený samochodný postřikovače John Deere se systémem PowrSpray - modelový příklad    7 400 000 Kč
Měsíční splátka       111 607 Kč
Celkové náklady na pořízení stroje při financování s John Deere Financial vč. započtení dotace PGRLF 7 506 320 Kč
Celkové náklady na pořízení stroje v hotovosti vč. nákladů na pojištění    7 873 616 Kč
Celková úspora při financování s John Deere Financial       367 296 Kč
 

Tato nabídka je pouze indikativní, není návrhem na uzavření smlouvy a nelze z ní proto dovozovat povinnost společnosti uskutečnit jakékoli transakce.
Případné uzavření smlouvy nebo uskutečnění transakce je vázáno na získání potřebných interních schválení v rámci společnosti a na podepsání příslušné smluvní dokumentace.

Děkuji, že nám dáváte důvěru!

Jubilejní 1000. postřikovač John Deere míří k nám
Minulý týden byl slavnostně předán tisící vyrobený postřikovač John Deere řady 4040i. Předání tohoto jubilejního kusu proběhlo ve výrobním závodě v holandském Horstu.  Pro nás byla tato událost významná, protože byl tento...
Číst více
Předání postřikovače R4040i na Frýdlantsku
Ve Frýdlanstkém výběžku v okrese Liberec hospodaří na více než 3 000 hektarech farma Grain, a.s., která má sídlo v obci Poustka. Právě sem jsme na začátku června dodali...
Číst více
Samochodný postřikovač JOHN DEERE 5430 na "Vysočině"
Podrobný popis postřikovačů 5430i najdete v našem článku PO KLIKNUTÍ ZDE. Ve fotogalerii můžete vidět snímky výše popisovaného postřikovače při aplikaci regulátoru s hnojivem v porostu řepky z října 2014. Tímto přejeme spoustu úspěšně...
Číst více

"Techagro je rozhodně jednou z největších společenských událostí v oblasti zemědělství, na kterou se těší snad každý. Zpráva o jeho zrušení (ač ze zcela pochopitelných a nutných příčin) byla tedy právem přijata se smutkem a rozhořčením. Od roku 2014, kdy právě po Techagru začala dráha mého působení u společnosti Strom Praha, jsem dostal příležitost podílet se na podpoře prodeje sklízecích mlátiček, řezaček, techniky Bednar, secích strojů, technologií AMS a lisů. Kromě neocenitelných zkušeností a množství informací, jsem si z toho odnesl také to, že je potřeba zacházet s věcmi takovými jaké jsou a cesta se nakonec objeví tam, kudy by málokoho napadlo jít. A to je právě příběh eTechagra. Pojďme si tedy tuto novou cestu vedoucí kolem lisů společně projít."

 

 



Filip Nikl, Produktový manažer na lisy a AMS

 

lisy

Nové kombinované lisy to zvládnou
za 37 sekund

Délka čtení: 5 min.
 
r2c009754_mod_LSC-small.jpg

Novinkou v nabídce lisů na kulaté balíky John Deere pro rok 2020 jsou kombinované lisy na kulaté balíky C451R a C461R. Jedná se o první kombinovaný lis, který byl kompletně vyvinut společností John Deere. Vyniká vysokou lisovací kapacitou, rychlostí, výkonem a všestranností k uspokojení zákazníků, kteří sklízí širokou škálu pícnin.

Vysokokapacitní rotor
Kombinované lisy využívají velmi známý lis John Deere řady V4x1R (inovovaná řada 900) se sběračem o šířce 220 cm a řezací rotor MaxiCut ™ s 13 nebo 25 noži pro správnou volbu délky řezu v závislosti na preferenci obsluhy.
Vysokokapacitní vkládací rotor je vybaven známými sdružovacími šneky na jedné hřídeli s velkým průměrem, která zajišťuje plynulý a konzistentní tok všech typů materiálů - od lehké slámy po těžkou píci do lisovací MaxD. komory. Výsledkem je rovnoměrná velikost a bezkonkurenční hustota balíků pro lepší skladování a manipulaci.

Sladěná kombinace
Díky systému FAST, tedy lehkým zadním dveřím a pohyblivým bočním panelům komory, mohou být balíky uvolněny do přepravního stolu ovíječky za méně než 5 sekund. Samotná ovíječka je unikátní konstrukce vyvinutá přímo ve výrobním závodě lisů John Deere v Arc les Gray. Důraz se kladl především na dimenzování parametrů tak, aby odpovídaly výkonu lisů řady R a stroj tedy mohl pracovat jako sladěné soustrojí. Za vše hovoří rychlost otáčení ovíjecích ramen, která dosahuje až 40 otáček za minutu. Díky tomu mohou být balíky vyhozeny z lisovací komory, zabaleny a vyloženy na zem během pouhých 37 sekund! To je i přes vysokou hltnost lisů řady R dostatečně krátký čas na to, než bude v lisovací komoře vytvořen další balík. Kombinovaný lis C451R dokáže produkovat balíky o rozměrech 121 x 160 cm, model C461R produkuje balíky o velikosti až 121 x 185 cm.

Pohodlné ovládání
Díky využití rozhraní ISOBUS a možnosti instalace velkých monitorů GreenStar může obsluha pohodlně z kabiny provádět řadu funkcí, včetně aktivace a deaktivace nožů, ovládání výklopného dna, nastavení velikosti a hustoty balíků a sledování celkového výkonu lisu. Je možné si také nastavit, kolik vrstev sítě a folie je požadováno. Samozřejmostí je automatika chodu celého lisu, kdy obsluha může pokračovat v lisování, zatímco předchozí balík je balen do folie. Následně může vybrat, kam se má balík uložit, nebo si zvolit jednu ze dvou možností automatického vykládání. K dispozici je zadní kamera a kompletní LED pracovní osvětlení, které obsluze pomáhá monitorovat funkce balení a vykládky a zlepšují viditelnost při lisování za zhoršených světelných podmínek. Za zmínku stojí i unikátní hydraulicky výklopný zásobník rolí balicí folie, který opět nemalou měrou přispívá k pohodlí a snížení námahy obsluhy při práci.


Kombinované lisy na kulaté balíky C451R a C461R jsou již plně k dispozici zákazníků a se začátkem sezony 2020 si je můžete prohlédnout na českých polích.

 

3 nové modely rozšířily nabídku lisů na velké hranaté balíky

Délka čtení: 4 min.
 
r2g015024_LSC_LargeSquareBaler-small.jpg

Společnost John Deere přidala tři nové modely do své řady lisů na velké hranaté balíky - L624 (70 x 120 cm), L633 (90 x 80 cm) a L634 (90 x 120 cm).
Tyto lisy budou k dispozici pro sezónu 2020 a nahradí jak řadu L1500, tak lisy na velké hranaté balíky 1424, které již nebudou dále k dispozici. Vlastnosti nových strojů zvyšují výkon spolu s provozní spolehlivostí a taktéž snižují provozní náklady.


Produktivita a vyšší hmotnost balíků
Z důvodu zkracujících se časům na sklizeň hledají zákazníci řešení lisování, která nabízejí maximální spolehlivost, optimální výkon a vyšší hmotnost balíků. Nová řada lisů na velké hranaté balíky L600 společnosti John Deere byla navržena tak, aby tyto lisy zvýšily produktivitu až o 15 procent a hmotnost balíků až o 5 procent.

Pohodlné ovládání přes displej
r2g015196_LSC.jpgStroje řady L600 jsou plně kompatibilní se systémem ISOBUS, což obsluze umožňuje upravovat a regulovat různá nastavení pomocí všech dostupných zobrazení systému ISOBUS. Nově navržený řezací rotor lze ovládat z kabiny pomocí displeje systému ISOBUS a nabízí možnost výběru z 0, 11, 12 nebo 23 nožů. Jedná se o značné zvýšení pohodlí obsluhy, protože potřebuje-li obsluha vybrat z různých skupin nožů, nemusí opouštět kabinu, a může pokračovat v práci bez jakýchkoliv omezení. Pro lepší sledování podmínek sklizně provedla společnost John Deere další vylepšení senzoru měření vlhkosti materiálu. Ten má nyní širší rozsah měření od 9 do 40 procent, namísto 11 až 34 procent u předchozích modelů.
r2g014239_LSC.jpg
Robustní konstrukce
Komponenty lisu byly zesíleny a optimalizovány tak, aby přinášely slibovanou, až o 15 % vyšší, produktivitu a provozní spolehlivost. Nově navržené modely L624 a L634 používají setrvačník o hmotnosti 468 kg, který je o 64 % těžší než ten na předchozích strojích. Všechny modely se vyznačují optimalizovaným pohonným systémem bez střižných šroubů, zatímco tlak v hydraulické komoře byl zvýšen o 17 % ze 180 na 210 barů.

Dvě provedení rotorů
Obě stávající možnosti rotorů, RotoFlow HC a MaxiCut HC s 23 noži budou v nové řadě i nadále nabízeny. Průměr rotoru RotoFlow ve variantě Heavy - duty byl navýšen o 25 %. Tato jednotka, která je k dispozici u modelů L624 a L634 zlepšuje přísun hmoty a snižuje riziko ucpání. Nové lisy na balíky mají o 13 % větší přítlačný válec na sběrači a všechny rotory jsou volitelně k dispozici s Hardoxovými prsty odolnými proti opotřebení.
 
Lisy na velké hranaté balíky nové řady L600 společnosti John Deere budou nabízeny standardně se sběračem o šířce 2,3 m, který je vybaven 10 mm ocelovými prsty. Všechny modely jsou schopny vytvořit balík o délce 60 až 300 cm. Lisy také obsahují nové optimalizované softwarové aktualizace, a lze je přizpůsobit tak, aby byly ještě efektivnější a produktivnější a díky tomu vyhovovaly různým potřebám zákazníků. Lisy jsou v základu vybaveny hydraulickým připojením na Load Sensing.
 

Samozřejmě nesmíme zapomenout na populární lisy na kulaté balíky. Koluje o nich mnoho polopravd omylů a mýtů. Bohužel někteří se podle nich řídí a přidělávají si problémy. Pojďme si pár z nich probrat.

Délka čtení: 8 min.
 
Unikátní rotorové vkládání. Skutečně?
Vkládání by se dalo považovat za srdce každého lisu. Asi i právem. Ono když vám to tam lidově řečeno neleze, tak neslisujete vůbec nic. Právě na vkládání John Deere si velmi zakládáme a jsme na něj hrdí. Proč?
Je totiž jednotícím prvkem všech našich lisů vyráběných ve výrobním závodě v Arc Les Gray. Ať si pořídíte tu nejlevnější pevnou komoru F441M, nebo oblíbenou variabilní komoru V451M, špičkový vysoce výkonný lis V451R a nebo snad kombinaci s ovíječnou, vždy dostanete stejný typ vkládání o stejných parametrech ze stejných materiálů vyrobený ne jednom jediném místě montážní linky.

A jaké jsou jeho stěžejní součásti?
Základem je integrální velkokapacitní rotor, který má na sobě navařeny, jak vkládací hvězdice, tak sdružovací šnekovnice. Zastává tedy zároveň jak funkci vkládání, tak sdružování materiálu, kterou na běžných vkládáních zastávají dva menší předsunuté šneky. To dovoluje vkládání daleko více zatížit jelikož boční šneky mají stejný průměr (tedy hltnost) jako střed rotoru. Navíc kompletní vkládání může být daleko blíže ke sběrači, což oceníte především u krátkých materiálů. Výsledkem je větší průchodnost materiálem, menší riziko zacpání a tím menší nároky na obsluhu. Vkládací rotor se nabízí v závislosti na typu lisu ve variantě bez řezacích nožů, který se obchodně nazývá RotoFlow a ve dvou variantách s 13 nebo 25 noži, které se nazývají Maxicut.

Druhá polovina příběhu
Rotor samotný je ale jen jedna polovina příběhu. Tím druhým je výklopné dno. To je totiž zavěšeno na paralelogramu, který zaručuje stejné oddálení po celém opásání rotoru. Nevznikají vám tak zúžená místa, která brání uvolnění ucpaného materiálu. Díky kompaktnosti rotoru plocha dna zasahuje až do krajů rotoru pod sdružovací šneky, kde je ucpání nejčastější. Z kabiny traktoru si tak můžete jednoduše uvolnit ucpání z jakéhokoliv místa vkládání.  
Krásu tohoto řešeni podtrhuje i jeho jednoduchost. Rotor je uložen ve dvou mohutných ložiscích a je hnán jedním řetězem z pravé strany. Rotor sám působí jako hřídel, která má na levé straně druhé řetězové kolo, které řetězem pohání sběrač. Tým výčet pohonů končí. Schválně si zkuste spočítat počet ložisek a řetězů na vkládání standardního typu.
Vkládací ústrojí kombinujeme nečastěji s řízenými sběrači o šířce 220 cm, které se dodávají v pozinkované variantě s čtyřmi řadami prstů nebo nerezové variantě s řadami pěti. Tak co, máme být na co hrdí?

ISOBUS? Ano či ne?
Jak ovládat lis? Je lepší nezávislý ovladač a nebo stroj používající rozhraní isobus? Vlastnosti jednotlivých řešení jsou celkem jasné. Pokud používáte nezávislý ovladač (monitory BaleTrak a BaleTrak Plus nebo BaleTrak Easy) je hlavní paměť a ovládání lisu umístěno právě v onom ovladači. Logicky lis je pak daleko jednodušší a nenese žádnou vlastní řídící jednotku ani jinou elektroniku. Agregovatelný je s jakýmkoliv tažným prostředkem, který je schopen lisu poskytnou dostatečný výkon a hydraulické okruhy. Isobus rozhraní naopak přináší kompatibilitu s moderními stroji s integrovanou obrazovkou a vyšší podíl automatizace. Připouštím, že instalovat kabeláž se sice výborně fungujícím ale obstarožně vypadajícím BaleTrakem do kabiny moderního traktoru typu 6R působí poněkud zvláštně. Stejně divně působí i to když k Isobus lisu řady V4X1R získáte špičkový displej Green Star čtvrté generace 4240 a instalujete ho do v lepším případě elektroniky prosté "nulkové" generace šestky nebo dokonce do 35 let starého Zetora.

Je tedy opravdu těžké posoudit, co je lepší a co horší. Naštěstí my toto rozhodovat nemusíme. Rozvržení ovládání je poměrně logické. Lisy vyšších řad (V4X1R) a kombinace (C4X1R), kde se očekává vysoká míra automatizace pracují výhradně s rozhraním Isobus. Jednoduché pevné komory naopak isobus rozhraní nenabízí. U lisů, kde by mohlo nastat nejvíce dohadů (V451M, F441R) si můžete jednoduše vybrat z obou variant podle Vašeho názoru, vkusu a potřeb.
        
Síť vzadu či vpředu?
Dost častým sporem je umístění sítě. Je to lepší vpředu nebo vzadu? Když se podíváme na drtivou většinu dnešních lisů, převládá umístnění sítě vpředu. Hlavním důvodem je fakt vizuální kontroly otáčení sítě při vázání. Ale je to opravdu to hlavní? Síť vzadu, tak jak ji máme na lisu řady V4X1M je v první řadě nepřekonatelná komfortem obsluhy. Její umístění je přibližně ve výšce pasu stojícího člověka. Druhá role sítě je umístěna v držáku přímo nad ní tedy přibližně ve výšce hrudníku. K vázání je přístup ze všech stran, není nutné šplhat přes oj nebo snad dokonce požívat záhadně fungující mechanismy na instalaci sítě. Pří výměně sítě obsluha stojí již v posbíraném prostoru, nemusí tedy řešit další překážku v podobě velkého řádku pod ojí (případně s lisem vycouvat někam na prostor). To vše vám ukrajuje minuty z času, kdy musíte opustit čistou klimatizovanou kabinu traktoru a pohybovat se ve vedru, prachu nebo snad dokonce osinách. Je tedy síť vpředu skutečně taková výhra?

Ale počkat, na lisech řady V4X1R máme síť přeci vpředu. Ano je tomu skutečně tak a máme k tomu pádný důvod. Lisy řady V4X1R totiž nemají zádní bránu, což je zase trochu jiný příběh. Poměrně těžké vázací ústrojí, prostě není na co umístit. Nezbývá tedy nic jiného než ho mít vpředu.

Čím méně pásů, tím lepší lis?
Jak je to s pásy lisu? Jistě se shodneme, že trendem konstrukce moderních lisů s variabilní komorou je užití dvou (existuje i jednopásový lis), třech maximálně čtyřech nekonečných pásů. Uchylují se k němu překvapivě i výrobci do současnosti neochvějně propagující řešení využívají různá provedení laťových dopravníků. Je to tedy opravdu to nejlepší, co může být?
Diskuzí kolem vlastností pásu je mnoho. Trhají se, ujíždějí do boku, prokluzují, neutužují materiál a tak dále. Jak ale najít optimum? Obecně by mělo platit, že styčná plocha pásů s materiálem by měla být co největší - největší utužení, minimální propad materiálu. Jednopásový lis tedy vítězí. Ovšem se snižujícím počtem pásů se zvyšuje náročnost udržet válcovitost balíku. Aby nám nepadaly z lisu koule je potřeba nějaké pásy přidat. Jděme tedy na druhý konec a zvyšme počet pásů na čtyři. Čtyři pásy jsou stabilní ale šířka pásoviny je už poměrně malá. To značně zvyšuje riziko přetržení pásu při vniknutí cizího tělesa. Přetržení nekonečného pásu je pak skoro katastrofa. Nejen že bez vyndání válců (což není zrovna snadná operace)  nejde nandat ale musí se vyměnit i ostatní pásy z důvodu rozdílné délky. Pásy se totiž provozem samozřejmě vytahují. Musíme tedy s počtem pásů jít opět dolů a dostáváme se do cíle k lisům V4X1R. Tyto lisy mají dva široké pásy, které jsou v rámci možností stabilní, mají největší možnou styčnou plochu s materiálem a zároveň mají dostatečnou šířku, aby se při vniknutí nežádoucího předmětu nepřetrhly, ale prorazily. Proražený pás V4X1R se dá samozřejmě spravit, což je podstatně jednodušší než oba pásy měnit.

Co si tedy vybrat?
Naštěstí jako jediní na trhu nabízíme další cestu. U lisů řady V4X1M máme šestipásové řešení se spojovanými pásy. Šest pásu je dostatečně stabilních a velmi dobře tvaruje balík. Přetržení pásu není závažný problém. Pásovina se totiž dodává v metráži. Tím pádem se vyměňuje jen poškozený pás, jeho délka se nastaví podle ostatních a zasponkuje se. Není nutné vyndávat válce, jelikož pás se dá protáhnout. Toto řešení skýtá servisní úkon nesrovnatelně levnější oproti výměně nekonečných pásů, který lze navíc provést skoro i na poli. Pozornější čtenáři si teď jistě vzpomenou na snížení pokryvu balíku s rostoucím počtem pásů. Ale je opravdu snížení styčné plochy v řádech procent opravdu tak stěžejní parametr pro zákazníka vyžadující jednoduchý stroj s malými provozními náklady?
Tolik lehká úvaha k teorii počtu pásů u lisů. Pokud vás toto definitivně odradilo, nezoufejte. Můžeme Vám nabídnout špičkové lisy s pevnou komorou F441 M/R, které vás určitě nezklamou.

Lisujeme nonstop...
 Zní to jako sen že. Co kdyby by byl lis na kulaté balíky, kde bych nemusel neustále zastavovat a zase se rozjíždět. Něco v současné době prakticky nedosažitelného. Ale je to opravdu taková výhra? Netoužíme po něčem, co je vlastně nesmyl?
Nonstop lisování má jeden zásadní problém a tím je to, že síť i materiál přicházejí do balíku tangenciálně. To znamená že pokud se má síť omotat okolo obvodu balíku, musíme bezpodmínečně přerušit přísun materiálu do lisovací komory. V zásadě existují dvě řešení. Jedním je jakási vyrovnávací komora, kde se materiál shromažďuje v době vázání a vykládání balíku a najednou je pak vpuštěn do komory. Pro zajímavost, tento princip využívají například samojízdné sklízeče bavlny John Deere, což jsou z velké části vlastně také obrovské lisy na balíky. Druhým je sytém dvou komor, kdy se hotový balík přesune z první komory do druhé, dokončí se, zabalí a vyloží. V první komoře se zatím tvoří další balík. V obou případech se ovšem bavíme o lisech s pevnou komorou, kde náhlý přísun hromady materiálu, nebo přechod mezi komorami nečiní výrazný technický problém. Ovšem pevná komora má své limity v univerzálnosti a zdaleka neuspokojí všechny zájemce.
Proto koneckonců existují komory variabilní.

Co když tedy budeme chtít variabilní komoru s gumovými pásy?
I tam existuje stroj. Existuje již mnoho a let a zatím stále ve stádiu prototypu. Využívá principu dvou komor, kdy v jedné  se balík tvoří a v druhé váže. Zatím ale na trhu a hlavně na našich polích není. Proč? O tom může jen spekulovat. Je to příliš složité vedení pásů (které jsou dvojnásobně dlouhé oproti ostatním lisům). Nebo obtížnost synchronizace dvou napínacích mechanismů, tak aby se utužený balík při přechodu do druhé komory nepovolil? Vysoké provozní náklady? Vysoká hmotnost a výkonová náročnost? Nevíme.

Já osobně bych se přikláněl k důvodu daleko prostšímu. On ho vlastně nikdo nechce. Zkuste si každý představit své pozemky, kde lisujete a situaci kdy při rychlosti 8 nebo až třeba 15 km/h (nebo i více) vyhodíte bez zastavení balík. Většina z nich by skončila v lepším případě někde v potoce, v horším někomu na zahradě. Většinou je nutné zastavit, čímž se balík uklidní nebo ho správně nasměrovat, aby neodjel, případně (u odvážnějších) odjel tam kam má.
Jak to vidíme my? Nonstop lis nenabízíme a zatím nic nenaznačuje změnu. Ovšem ulehčit obsluze práci umíme. I zde přichází na řadu automatika. Prakticky od počátku řady lisů V4X1R (tehdy řada 900) nabízíme automatické vykládání balíků. Automatika hlídá naplnění komory, v okamžiku kdy balík dosáhne požadovaného průměru zastaví traktor, balík zaváže a vyloží. Řidič pak pouze traktoru udělí povel k rozjezdu. V tomto režimu je lis schopen dělat i 120 balíků za hodinu.
Stále Vám to nestačí a nechcete zastavovat? Zvažte nákup lisu na velké hranaté balíky. Ten lisuje nonstop a balík vám určitě nikam neodjede. Jak to vidíte vy?

 

 

  JDF-png.png

S financováním na 6 let můžete
ušetřit na lisu třeba 53 568 Kč

Skvěle vybavený lis John Deere - modelový příklad 949 000 Kč
Měsíční splátka              14 313 Kč
Celkové náklady na pořízení stroje při financování s John Deere Financial vč. započtení dotace PGRLF            962 635 Kč
Celkové náklady na pořízení stroje v hotovosti vč. nákladů na pojištění        1 016 203 Kč
Celková úspora při financování s John Deere Financial              53 568 Kč
 

Tato nabídka je pouze indikativní, není návrhem na uzavření smlouvy a nelze z ní proto dovozovat povinnost společnosti uskutečnit jakékoli transakce.
Případné uzavření smlouvy nebo uskutečnění transakce je vázáno na získání potřebných interních schválení v rámci společnosti a na podepsání příslušné smluvní dokumentace.

Děkuji, že nám dáváte důvěru!

Druhý rok lisu L1534 v ZD Klenovice na Hané
Zemědělské družstvo Klenovice na Hané druhým rokem provozuje lis na hranaté balíky John Deere L1534. Pro nákup tohoto lisu se loni rozhodli zejména z důvodu obměny strojového parku, ale také z důvodu soběstačnosti a dostupnosti servisu. Za ...
Číst více
Lis V451M na farmě pana Stančíka
V květnu tohoto roku proběhlo předání a zaškolení nové řady lisu na kulaté balíky John Deere V451M u pana Stančíka v Petrově nad Desnou. Hlavní činnost pana Stančíka je chov skotu, pro který musí zajistit dostatečně kvalitní krmivo. Lis...
Číst více
Nový lis F441R na Uherskohradišťsku
Rodina Minaříkových hospodaří na výměře 85 hektarů v okolí města Hluk na Uherskohradišťsku. Zaměření farmy je především na živočišnou výrobu, zejména pak na chov masného skotu Blonde d' Aquitaine. Do letošního roku využívali...
Číst více
Oba lisy slisují na farmě a ve službách až 20 000 balíků
Soukromý Statek Bernartice se nachází ve východní části Krkonoš v okrese Trutnov. Jeho majitel Ing. Jan Zuzánek hospodaří na přilehlých pozemcích v nadmořské výšce okolo 550 m n. m. Hlavním zaměřením pana Zuzánka je chov skotu bez tržní...
Číst více
Lisování slámy s revolučním lisem 960
Žně jsou v plném proudu a s nimi souvisí i zpracování slámy. Jednou z možností je lisování kulatých balíků a právě na tuto pracovní operaci není lepší volby než revoluční lis John Deere řady 900, který vyniká rychlostí a kvalitou balíků....
Číst více

přesné secí stroje


Když se ty nejmodernější technologie John Deere spojí v jednom stroji, je to koncert.

Délka čtení: 5 min.
 


Vysoce výkonné přesné secí stroje ExactEmerge od firmy John Deere přinášejí novou úroveň přesnosti setí při rychlosti až 16 km/h. V článku se dočtete o nových funkcích těchto secích strojů, které nyní nabízejí ještě více komfortu pro obsluhu stroje a ještě přesnější uložení osiva s vysokou výkonností.

Stejnoměrný výsev
Nový systém Individual Row Hydraulic Downforce (IRHD), založený na systému aktivního pneumatického přítlaku, zajišťuje velmi přesnou hloubku výsevu a stejnoměrný růst rostlin. S tímto systémem reaguje hydraulický válec rychleji než pneumatická verze a uchovává nastavený přítlak na secí botku secího stroje v náročném a nerovném terénu. Nezávislé testy společnosti DLG ukázaly nárůst výnosů s tímto systémem o až devět procent. Nastavení přítlaku je snadno dostupné z kabiny traktoru přes displej John Deere GreenStar 4640 nebo Command Center 4. generace. Přes tento displej je dále možné pohodlně z kabiny traktoru nastavit mimo přítlaku jak kompenzaci při setí do oblouku, tak také sekční kontrolu.


Přesné secí stroje John Deere ExactEmerge umožňují setí při rychlosti až 16 km/h, díky výsevní jednotka ExactEmerge s unikátním systémem BrushBelt. 

Produktivita
Vysoká produktivita je dosažena u secích strojů 1725NT díky unikátnímu BrushBelt systému. Tento systém je založen na dopravě osiva pomocí bezúdržbového kartáčového pásu a nahrazuje klasické semenovody. BrushBelt systém umožňuje pracovní rychlost 16 km/h bez ztráty přesnosti a případného ucpávání osivem. Díky kartáčovému pásu je osivo dopravováno do půdy téměř nulovou rychlostí, odpadá tak potřeba utužovacího kola stabilizujícího osivo v půdě jako u jiných přesných secích strojů ostatních výrobců. V rámci kartáčového pásu je umístěn i přesný senzor, zachycující každé semeno při průchodu pásem. Senzor poskytuje okamžitou zpětnou vazbu o počtu vysetých jedinců.

Přesnost i v oblouku
Secí stroj John Deere ExactEmerge 1725NT dosahuje velké přesnosti i při setí do oblouku. Výsevní jednotky secího stroje ExactEmerge jsou rozděleny do sekcí. Rychlost výsevu těchto sekcí se automaticky přizpůsobuje zakřivení hranice pozemku. Díky této kompenzaci je možné dosáhnout až o 24 % vyšší přesnosti a tím ušetřit až 8 % osiva. Nejde jen o úsporu vstupních nákladů, ale především o přesně založený porost. Se správnou roztečí mají rostliny vhodné podmínky pro růst, což se odrazí na výsledných výnosech.


Snadné skládání umožňuje rychlý přesun mezi pozemky. 

Meziřádková vzdálenost 75 cm
John Deere 1725NT je osmiřádkový secí stroj s meziřádkovou vzdáleností 75 cm. Každá s osmi výsevních jednotek obsahuje zásobník na osivo o objemu 56 l. Díky nesenému provedení a snadnému skládání pomocí hydraulických válců do transportní šířky 3 metry umožňuje rychlé přesuny mezi pozemky.


Osmiřádkový přesný secí stroj John Deere 1725NT s meziřádkovou vzdáleností 75 cm. 

Bez přesévání
Oddělené ovládání sekcí výsevních jednotek také zajistí, aby secí stroj při najíždění do řádku na souvrati zešikma zbytečně nepřeséval. Nejdříve začne pracovat ta sekce, která už je za hranou souvratě a po ní postupně další tak, jak najíždějí do řádku. Automatizovaný stroj své jednotky na souvrati sám vypne, vyhloubí a po otočení na souvrati opět zahloubí a výsev znovu spustí.


Porost založený přesným secím John Deere ExactEmerge 1725NT.

Aplikace hnojiva
Přesné secí stroje John Deere ExactEmerge lze provozovat i v kombinaci s univerzálními čelními zásobníky, odkud je hnojivo pneumaticky dopravováno do kotoučové botky. Tím je zajištěno sjednocení pracovních operací zároveň s ideálními podmínkami pro vzcházení osiva.

Vždy připojen
K efektivitě secích strojů ExactEmerge také v neposlední řadě dopomůže kompletní telematika JDLink, kterou s novým strojem dostanete. Přes webové rozhraní myjohndeere.com můžete kdykoli vzdáleně sledovat provozní data, nastavení, výsevní mapy a mnoho dalšího.

 

Udělejte si na svém poli umělecké dílo. Třeba logo John Deere

Délka čtení: 1 min.

Řada z vás již jistě zaznamenala fotografii vysetého loga John Deere u Větrného Jeníkova. Je jasné, že od teď na všech svých pozemcích nebudete vysévat loga oblíbených značek, ale možná si na možnosti precizního zemědělství John Deere vzpomenete právě tehdy, kdy to budete nejvíce potřebovat, například při setí souvratí, při setí protierozních pásů nebo při chemické ochraně v blízkosti vodních zdrojů. A pokud nevíte jak na to, jsou tu naši FarmSight specialisté, kteří Vám rádi pomohou.

AKČNÍ NABÍDKY

Vyzkoušejte si FarmSight službu ZDARMA. Máme pro Vás 7 zlatých jelenů

zlaty-jelen.png

Svoboda.png
V rámci našeho veletrhu se můžete sami přesvědčit o tom, zda pro Vás má FarmSight smysl. Proto Vám po dobu veletrhu dáváme 7 zlatých jelenů, které můžete vyměnit za vybranou FarmSight službu dle ceníku níže. Tak si vyberte co Vám vyhovuje a napište nám. Na jedno IČO lze uplatnit maximálně 7 zlatých jelenů. Akce trvá pouze během eTechagra, do 18.4.2020 do 21:00. Pokud se chcete na cokoli zeptat, tak nám napište přes formulář níže, nebo se zeptejte v ŽIVÉM vysílání od 17:00!
Jak chcete uplatnit svých 7 jelenů?








Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

15% sleva pro Vás
na značkové reklamní předměty
na StromShop.cz

Zaujalo Vás něco? Chcete si domluvit předvedení na své farmě?
Napište nám! Rádi se s Vámi spojíme.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Soutěžní příspěvky
z Vašich farem.
Nahrávejte a vyhrajte!

Sejba kukurice sejačka je spoľahlivá
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Postrekovač JD 4050i je spoľahlivý a výkony stroj . A musím pochváliť aj servis Velke Bílovice (Tadeáš H).
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Toto monstrum se záběrem 36 metrů jezdí ve firmě Daňhel Agro a. s. již řádku let. Neobvyklý je především pro jeho přepravní šířku. Vždy při focení tohoto stroje jsem fascinován jeho rozměry.
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Postřikovač JD 740i je používán k aplikaci přípravků na ochranu rostlin, foliárních hnojiv a dalších látek pomocných při pěstování rostlin. Líbí se mi na něm jednoduchost obsluhy, neustálý vývoj a velmi dobrý servis. Cílená aplikace herbicidů by mu do budoucna jistě slušela. :-)
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Spolehlivý a přesný americký postřikovač. Odvede kus dobré práce při aplikaci nejrůznější chemie na polích. Pohodlí nadevše.
Hlasovat Sdílet na Facebooku
Lis JD 960 využíváme při sklizni pícnin na senáž i seno. Velké využití nalezne i při lisování slámy. Nejvíce na lisu oceňujeme jeho rychlost a schopnost velkého utužení balíků.
Hlasovat Sdílet na Facebooku

1. Nahrajte

Fotku která bude obsahovat stroj John Deere z kategorie dnešního tématu eTechagra a napište, co se Vám na něm nejvíce líbí.


2. Sdílejte

Sdílejte svůj příspěvek a sbírejte hlasy na stránce eTechagra. Každý může rozdat 5 hlasů!


3. Vyhrajte

10 příspěvků, které během dnešní otevírací doby veletrhu eTechagro (9:00-21:00) získá nejvíce hlasů, vyhrají:


1. Originální klíčenku John Deere, kterou jsme
nadesignovali spolu s Brašnářstvím Tlustý:

klicenka.jpg


2. Sadu piv ze Zichoveckého pivovaru
(ležák 12°, American Pale Ale 12°)

Piva.jpg
 
Detailní podmínky soutěže najdete na konci stránky.

Nebo nám napište a my
Vám prospekt zašleme vytištěný!

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Plné znění pravidel soutěže eTechagro:

1. Pořadatel

Pořadatelem soutěže pořádané pod názvem „eTechagro“ (dále jen soutěž) je společnost STROM PRAHA a.s. se sídlem Lohenická 607, 190 17 Praha 9 Vinoř, IČO: 2575 1069 (dále jako „pořadatel“ nebo „STROM PRAHA a.s.“).
 
2. Termín soutěže
Soutěž probíhá každý den v době od 14. 4. 2020 do 18.4. 2020 od 9:00 do 21:00 na území České republiky.
 
3. Účastník soutěže
Soutěže se může zúčastnit každý, kdo splní podmínky soutěže dle bodu 4 a 5 (dále jen „soutěžící“ nebo „účastník“) a má doručovací adresu na území České republiky.

4. Zapojení do soutěže
Účastník se do soutěže může zapojit jedním způsobem: Vložit soutěžní příspěvek na webové stránky www.StromPraha.cz/eTechagro. Příspěvek se zařadí do příslušného kola soutěže dle svého data nahrání.

5. Podmínky soutěžního příspěvku:
 a)      Soutěžní fotografie musí obsahovat: stroj dle tématu, který vybraný den prezentuje veletrh eTechagro,  jméno, příjmení, email, model stroje a citaci co se vám na stroji nejvíce líbí.
b)      Soutěžní příspěvky, které nebudou splňovat tyto požadavky, budou ze soutěže vyřazeny.
c)      Pořadatel si také vyhrazuje právo odstranit jakýkoliv soutěžní příspěvek, a to bez předchozího udání důvodu nebo upozornění.
d)        Provozovatel si vyhrazuje právo ze soutěže vyřadit příspěvek a soutěžícího, u kterého bude podezření, že hlasoval automat.
 
6. Výhry (ceny)
Cena pro vítěze  je uvedena v textu soutěže výše.

Pořadatel soutěže si vyhrazuje právo nahradit deklarovanou výhru výhrou obdobného typu.

7. Soutěžní kola
Soutěžní kolo probíhá každý den veletrhu eTechagro (14.-18.4. 2020) v době od 9:00 do 21:00

8. Hlasování
Hlasování probíhá na webové stránce soutěže formou přidělování hlasů. Každý uživatel může rozdat 5 hlasů denně.

9. Výherce soutěže
Výherci soutěžních kol se stává 10 soutěžících, kteří splní bod 3, 4 a 5 a získají v daném soutěžním kole největší počet hlasů.
Výherce vzejde z formy hlasování na webové stránce www.StromPraha.cz/eTechagro
 
10. Vyhlášení výherců
Oznámení výhry výherci bude prostřednictvím soukromé zprávy a na sociální sítí Facebook popř. na webových stránkách StromPraha.cz.
 
11. Předání výhry
Předání ostatních cen proběhne po individuální domluvě - poštou, nebo na našem prodejně-servisním místě.

12. Odpovědnost soutěžících
 a)       Soutěžící odpovídá za to, že zasláním soutěžního příspěvku a jeho následným zveřejněním na sociální síti FACEBOOK nebudou porušena práva třetích osob. Zejména, že nebude zasaženo do autorských práv třetích osob.
 
b)       Soutěžící zároveň svou účastí v soutěži uděluje pořadateli bezplatně celosvětovou licenci k užití veškerých autorských děl, které vytvoří v souvislosti se soutěží, a to v neomezeném rozsahu (tj. zejména všemi způsoby dle ustanovení § 12 odst. 1 a 4 autorského zákona), včetně práva takové autorské dílo kdykoliv v průběhu soutěže nebo po jejím ukončení upravit, pozměnit nebo užít spolu s jiným dílem, a to po celou dobu trvání majetkových práv, s právem udělit právo dalšího užití (podlicenci) autorského díla třetím osobám v celém rozsahu udělené licence.
 
c)      Pořadatel není povinen udělenou licenci využít.
 
d)      Pro vyloučení pochybností platí, že pro účely udělení licence představuje vložení jakéhokoliv autorského díla do soutěže soutěžícím návrh na uzavření licenční smlouvy ve smyslu § 2373 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (v platném znění), přičemž přijetí tohoto autorského díla pořadatelem, bez ohledu na to, jestli byl o tomto přijetí soutěžící vyrozuměn nebo nikoliv, přestavuje souhlas pořadatele s tímto návrhem na uzavření licenční smlouvy ve smyslu § 2373 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb.
 
13. Soutěžící svou účastí v soutěži souhlasí se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu poskytnutých osobních údajů (dále jen „údaje“) a s jejich zařazením do databáze společnosti STROM PRAHA a.s. se sídlem Lohenická 607, 190 17 Praha 9 Vinoř, IČO: 2575 1069, jakožto správce, a s jejich případným zpracováním prostřednictvím zpracovatele, tj. nabízení produktů a služeb, informování o marketingových akcích, jakož i pro zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a to na neomezenou dobu, popř. do odvolání souhlasu.
 
14. Zapojením do soutěže uživatelem poskytuje pořadateli právo k marketingovému využití soutěžních příspěvků. Soutěžící bere na vědomí, že má práva zaručena zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění, zejména ustanoveními § 11, § 12 a §21, tj. zejména že poskytnutí údajů je dobrovolné, že svůj souhlas může bezplatně kdykoliv na adrese správce odvolat, že má právo přístupu k osobním údajům a právo na opravu těchto údajů, blokování nesprávných údajů, jejich likvidaci, atd. V případě pochybností o dodržování práv se může obrátit na správce nebo i přímo na Úřad pro ochranu osobních údajů. Zpracovávané osobní údaje: jméno, příjmení, věk a adresa. Osobní údaje se zpracovávají zejména k evidenci soutěžících na dobu od vyhlášení výsledků soutěže až do případného písemného odvolání souhlasu. Osobní údaje jsou od účastníka soutěže získávány na základě elektronického formuláře na FACEBOOKových stránkách prostřednictvím které je subjekt údajů sdělí pořadateli soutěže. Osobní údaje účastníka soutěže budou zpracovány ve výše uvedeném rozsahu v elektronické databázi správce, popř. zpracovatelem, se kterým správce uzavře příslušnou smlouvu. Veškerá data jsou ukládána v digitální formě. Požádá‐li účastník soutěže o informaci o zpracování svých osobních údajů, je mu správce a případně i  pracovatel povinen tuto informaci bez zbytečného odkladu předat. Správce má právo za poskytnutí informace požadovat přiměřenou úhradu nepřevyšující náklady nezbytné na poskytnutí informace. Každý účastník soutěže, který zjistí nebo se domnívá, že správce provádí zpracování jeho osobních údajů, které je v rozporu s ochranou soukromého a osobního života účastníka soutěže nebo v rozporu se zákonem, zejména jsou‐li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, může požádat správce nebo zpracovatele o vysvětlení nebo požadovat, aby správce nebo zpracovatel odstranil takto vzniklý stav (blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů). Účastník soutěže má dále právo se svými oprávněnými žádostmi obracet na správce, a pokud jim správce nevyhoví, tak na Úřad pro ochranu osobních údajů, na který se však muže účastník soutěže obrátit i přímo. Tento souhlas může účastník kdykoliv písemně odvolat. Odvoláním svého souhlasu účastník ztrácí nárok na výhru v soutěži.
 
15. Pořadatel soutěže je oprávněn jednostranně bez náhrady změnit pravidla soutěže v průběhu jejího trvání, soutěž zkrátit, odložit, přerušit nebo kompletně zrušit.
 
16. Účast v soutěži ani výhry není možné vymáhat právní cestou ani alternativně plnit v penězích.
 
17. Případné námitky s průběhem soutěže lze pořadateli zaslat písemně prostřednictvím emailu marketing@strom.cz do 3 pracovních dnů od ukončení soutěže. Námitky podané později nebudou brány v potaz.
 
V Praze dne 10. 4. 2020